Свині можуть виявитися найкращими донорами органів для людини, - вчені

Людям можна пересаджувати серця найближчих до нас за генетичним компонентом тварин
Depo.Життя
22 квітня 2016 17:52
ФОТО: depo.ua

Про таку перспективу оголосили науковцi Нацiонального iнституту здоров'я (США), передає depo.ua з посиланням на "Експрес.ua".

Десять рокiв ученi шукали iдеальних для нас донорiв. Виявилося, що серце мавпи не може впоратись iз тим об'ємом кровi, що циркулює в органiзмi людини. Тому до експерименту долучили свиню. Її серце пересадили в органiзм мавпи.

Спершу експеримент опинився пiд загрозою провалу: у мавпи розвинувся синдром вiдторгнення, але згодом вдалося дещо приглушити роботу iмунної системи примата, аби новий орган мiг функцiонувати. I от уже 2,5 року мавпа живе iз серцем свинi.

Тож вченi наважилися зробити оптимiстичну заяву.

"Як би це дивно не звучало, але саме органiзм свинi найбiльше збiгається з людським за багатьма характеристиками. Йдеться, зокрема, про надзвичайну схожiсть будови шкiри, завдяки чому рятують людей iз важкими опiками, пересаджуючи на мiсце ураження шкiру свинi. Ми маємо схожi будовою та розмiрами внутрiшнi органи, скажiмо, в середньому печiнка дорослої тварини важить 1600 грамiв, а людини -- 1800, рiзниця у вазi нирок свинi й людини -- у межах 20 грамiв, така ж ситуацiя iз серцем. Якщо наше важить 300 грамiв, у свинi -- на 20 грамiв бiльше", - каже Вiталiй Кордюм, доктор бiологiчних наук, професор, академiк Академiї медичних наук України.

I важливо, що нашi органiзми подiбнi за генетичним складом, тож виникає менше ризикiв вiдторгнення пiсля трансплантацiї внутрiшнiх органiв свинi, анiж коли застосовують донорський матерiал iнших тварин.

"Йдеться про одну з найважчих для вирiшення проблем людства, -- пояснює Сергiй Сiромаха, головний лiкар Національного інституту імені М.М. Амосова. - Приблизно сім років тому світовій спiльнотi медиків представили серце, вирощене зi стовбурових клітин пацієнта. Це був прорив. Однак цей орган скорочувався вкрай хаотично, що вкотре довело: відтворити серце повністю людина наразі не може. Тому дослідники шукають інший шлях подолання проблеми. Можливо, колись життя сердечникiв справді рятуватимуть завдяки свиням".

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя