Супрун пояснила, чому не варто призначати собі КТ у разі підозри на COVID-19

Колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун вважає, що в Україні скоро може з’явитися проблема через самопризначенням та призначенням лікарями КТ (комп'ютерної томографії) у разі хвороби на COVID-19, коли воно зовсім не потрібне
 

Про це вона написала у своєму Facebook, повідомляє Depo.ua.

"Чомусь про це не говорять самі лікарі, та ті заклади, які роблять КТ всім і всюди просто так без жодних на те причин. Навіщо говорити про ризики та непотрібність процедури, якщо пацієнти сплачують за це гроші зі своєї кишені", – зазначила Супрун.

Вона розповіла, що дія іонізуючого випромінювання КТ може пошкоджувати ДНК, а відновлення клітин не завжди відбувається повністю. Результатом цього можуть бути мутації ДНК, які з часом можуть збільшувати ризик мати рак.

Також Супрун зазначила, що знімок КТ фактично не впливає на тактику лікування та не сприяє швидкості одужання.

"Коли рекомендують робити рентген чи КТ легень у разі COVID-19? не варто робити для первинної діагностики COVID-19. Тестування на наявність вірусу залишається єдиним специфічним методом діагностики. Завжди потрібне підтвердження тестом, навіть якщо знімок показує зміни", – пояснила ексочільниця МОЗ.

Вона зауважила, що робити КТ чи рентген знімок рекомендовано госпіталізованим(!) пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад, задишку чи наявність супутньої патології.

"Воно (КТ, – ред) збільшує ризики непотрібних втручань та сприяє прийняттю необдуманих рішень щодо здоров’я. Найпоширенішим у випадку з COVID-19 є зайве лікування антибіотиками", – зазначила вона.

Також Супрун дала поради, що робити пацієнтам та лікарям:

Якщо ви пацієнт — ніколи не поспішайте призначити собі самостійно КТ або будь-який інший тест, не проконсультувавшись з лікарем. І навіть поради лікаря намагайтеся сприймати обдумано. Обговорюйте різні варіанти та намагайтеся зрозуміти, що відбувається у процесі вашого лікування чи діагностики і для чого.

Якщо на КТ вас направляє лікар, не соромтеся перепитати, чи можна замінити КТ на інший спосіб діагностики, який не включає в себе випромінювання, наприклад, цифровий рентген, МРТ або УЗД.

Якщо ви лікар — пояснюйте пацієнтам, що КТ не є помічним у разі легкого перебігу COVID-19, говоріть про ризики для здоров’я та радіацію у разі використання цього методу діагностики хаотично та коли заманеться. Та зрештою не призначайте своїм пацієнтам КТ навмання та без медичних на це показань. Бачити менше

Нагадаємо, медики назвали ознаки, що можуть вказувати на перенесений COVID-19.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme