Спіруліна: Корисні властивості та шкода для організму

Останні роки спіруліна стала справжнім суперфудом і наразі користується чималою популярністю у прихильників здорового способу життя 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Спіруліна: Корисні властивості та шкода…

Depo.ua відповість на найпоширеніші питання щодо спіруліни та розповість цікаві факти про неї. 

Що таке спіруліна

спіруліна

Спіруліна – це невелика водорість, вік якої сягає понад 3 мільярдів років. Вона має темно-зелений колір, а свою назву отримала завдяки спіралеподібній формі. Хтось вважає, що це морська водорість, проте це не так. Вона живе лише у прісній воді. Незважаючи на вік, вона є дуже ніжною і потребує спеціального лужного середовища з особливим мікрокліматом. 

У світі залишилося лише три озера, у яких спіруліна росте природнім шляхом. Всі вони розташовані у Китаї. При цьому люди навчилися вирощувати спіруліну у спеціальному середовищі, штучно створюючи потрібні умови. Наразі майже у кожній країні існують спеціальні ферми з вирощування цієї водорості. В Україні є також своє виробництво суперфуду.

Спіруліна існує у таблетках та порошку. Про відмінності та переваги цього продукту поговоримо далі. 

Користь спіруліни: 10 корисних властивостей водорості і скільки можна вживати 

зелені таблетки

Спіруліна багата на білки, амінокислоти і вітаміни групи В, які здебільшого містяться у продуктах тваринного походження, а саме В1, В2, В3. Саме тому ця водорість просто необхідна для тих, хто вважає себе веганом чи вегетаріанцем. Також у складі є мідь та залізо, марганець, магній і калій. Також водорість спіруліна багата на залізо, то ж якщо у вас анемічний стан – обов'язково включіть цю добавку до свого раціону. 

Щодо поживності спіруліни, то вона містить білки, вуглеводи і жири. У 100 грамах – 290 ккал. Дієтологи радять вживати для профілактики 4 грами на день, а для лікування – 8. В жодному разі не можна вживати більше, це може спричинити чимало проблем.

Для кого підійде спіруліна, і якими корисними властивостями вона наділена:

  1. якщо ви вегетаріанець чи з якихось причин не вживаєте м'ясо, маєте низький рівень гемоглобіну: спіруліна багата на залізо
  2. якщо нема протипоказань, спіруліну можна вживати дітям як вітамінний засіб: водорість багата на вітаміни
  3. якщо випадає волосся: вона багата на вітаміни групи В, завдяки яким волосся перестає випадати, ріст прискорюється, а стан волосся покращується
  4. якщо відчуваєте, що втомилися і імунітет трохи послабився через нестачу вітамінів чи стрес: спіруліна завдяки своєму складові може боротися із цією проблемою 
  5. якщо у вас високий рівень "поганого" холестерину: порошок здатен сприяти окисленню ліпідів
  6. якщо у вас підвищений цукор і ви постійно відчуваєте потяг до солодощів: спіруліна гарно впливає на рівень цукру у хворих на діабет 2-го типу, а у здорових тамує потяг до солодкого. 
  7. якщо  є проблеми із зайвою вагою та метаболізмом: спіруліна налагоджує процеси в організмі і допомогає схуднути; звісно, за умови комплексного підходу: збалансований раціон, фізичні навантаження, гарний сон та дотримання питного режиму 
  8. якщо шкіра проблемна, тьмяна та в'яла: спіруліна містить потужні антиоксиданти, вітаміни та протизапальні речовини, які сприяють нормалізації шкірних покривів
  9. якщо організм вимагає очищення: спіруліна м'яко та активно очищує тіло від шлаків та некорисних складових 
  10. також є припущення, що спіруліна може бути дієвою для профілактики онкозахворювань і сприяти зменшенню новоутворень. Щоправда, наразі досліди проходили лише на тваринах, але результати виявилися вельми оптимістичними. 

Недоліки спіруліни: Кому не можна вживати цю добавку і як мінімізувати шкоду від неї

смузи

Спіруліна протипоказана людям із захворюваннями ШКТ у гострій стадії – зокрема, гастритом чи панкреатитом, гіпертонією та запаленням нирок. Якщо від запаху і смаку спіруліни нудить, це означає, що у вас індивідуальна непереносність цього суперфуду, і вживати його не варто. 

Якщо у вас є аутоімунні захворювання, такі як вовчак, ревматоїдний артрит та розсіяний склероз, не вживайте цю добавку. Складові спіруліни активують клітини імунітету і це може заподіяти шкоду. 

У складі спіруліни є фенілаланін, що смертельно небезпечно для тих, хто має фенілкетонурію. Також алергіки мають дуже серйозно поставитися до цієї добавки, адже вона також може бути алергеном. 

Спіруліна має антикоагулянтні властивості, тобто розріджує кров та погіршує її згортальні якості. Якщо маєте якість проблеми з кровотворною системою, обов'язково маєте радитися з лікарем щодо прийому водорості. 

Недоліки спіруліни та застороги

Спіруліна, видобута з природного середовища, може бути забруднена токсинами. Особливо небезпечна для людської печінки бактерія мікроцистин. І хоча природну спіруліну сьогодні майже не зустріти, перед покупкою лікарі радять пересвідчитися, що водорість вирощена у штучних умовах. Також спіруліна має бути в обов'язковому порядку схвалена Фармакопеєю США (USP), ConsumerLab або NSF International.

Отже, що потрібно запам'ятати перед тим, як розпочати "лікування" спіруліною:

  1. Вживайте добавку протягом місяця, потім обов'язково зробіть перерву на декілька тижнів.
  2. Спіруліну не можна піддавати термічній обробці, бо вона втрачає усі корисні властивості
  3. В жодному разі не можна поєднувати спіруліну з молочними продуктами. Якщо спіруліну вживаєте у першій половині дня, то молочні продукти не можна вживати раніше, ніж за 5 годин після прийому водорості.

Спіруліна у таблетках чи порошку: Який вид кращий

зелений порошок

У порошку та у таблеток є свої переваги, про які ми вам розповімо. Перш за все, порошок має специфічний рибний запах, що може відлякувати особливо чутливих осіб. Проте цей запах перебивається продуктами, здебільшого фруктами та овочами.

Таблетки, на відміну від порошку, не мають жодного запаху та смаку. Але зважайте на те, що частіше за все, з'ясувати походження пресованого порошку у таблетки ви не зможете, а отже не пересвідчитеся у  відсутності у складі токсинів та шкідливих речовин.Також зважайте на те, що частина корисних речовин під час процесу пресування втрачається. 

Якщо обираєте порошок, дослідити його походження набагато простіше – на упаковці має бути означення про органічне походження – Organic. Завдяки цьому ви можете бути певними у тому, що суперфуд не містить токсичних речовин. Порошок можна не тільки вживати всередину, а й робити маски для обличчя, адже цей вид водорості допомагає впоратися з такими проблемами шкіри як висипання, акне, чорні цятки, подразнення. 

Як вживати спіруліну: Правила та поради 

смузі

 

Як ми вже зазначали, хоч спіруліна – це не ліки, проте краще за все порадитися з лікарем щодо доцільності її вживання саме в вашому індивідуальному випадку, аби не заподіяти шкоду організмові. 

Отже, основні правила як правильно вживати спіруліну: 

  • Мінімальна профілактична доза – 4 грами порошку на день. Якщо лікуєтеся – тоді 8. Проте перевищувати дозу у жодному разі не можна.
  • Уникайте термічної обробки спіруліни та не вживайте її з молочними продуктами. 
  • Краще за все вживати порошок спіруліни з овочами, фруктами, смузі та соками. 
  • Вживайте спіруліну зранку, у першій половині дня, натщесерце. Краще за все залити свою дозу теплою водою і дати настоятися напою хвилин 10.
  • Поєднуйте порошок спіруліни, наприклад, зі шпинатом, бананом, медом та водою. Виходить смачний смузі дивного кольору. 

Не забувайте, що піклуватися про своє здоров'я потрібно у комплексі: дбати про повноцінний раціон, займатися спортом, дотримуватися водного режиму та достатньо спати. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme