Собор Паризької Богоматері: Які реліквії вдалося врятувати

Через фото Собору Паризької Богоматері у вогні цивілізований світ охопила справжня паніка - ще вчора здавалося, що архітектурний шедевр втрачено для людства. Але завдяки зусиллям пожежників сьогоднішні новини виявилися набагато оптимістичнішими: значну частину конструкції, інтер'єру собору та його реліквій вдалося врятувати 

Журналіст відділу "Життя"
Собор Паризької Богоматері: Які реліквії…

За словами паризького прокурора Ремі Хейтца, перший сигнал тривоги пожежники отримали ще о 6:20 вечора. Будівлю проінспектували, але вогню не знайшли. І це при тому, що собор був обладнаний спеціальними "протипожежними" моніторами, які регулярно фіксували ситуацію у певних ділянках. 

За 20 хвилин отримали другий сигнал про небезпеку - цього разу побачили, що загорілося дерев'яне риштування під стелею, віком у кілька століть. 

500 пожежників протягом 12 годин намагалися приборкати стихію і врятувати історичну будівлю.  І це при шаленій нервовій напрузі та шквалі не надто кваліфікованих порад з усього світу. 

Обвалився шпиль висотою у 90 см, який з'явився після реконструкції собору у XIX столітті. Було знищено дві третини даху. Але фасад і дві вежі 850-річного храму вціліли. У XIX столітті ці башти були найвищими у французькій столиці, аж доки не збудували Ейфелеву вежу. 

У баштах вціліли і легендарні дзвони Нотр-Даму, дзвін яких лунав у Парижі у ключові моменти французької історії. До речі, саме у них бив і Квазімодо - головний герой роману Віктора Гюго "Собор Паризької Богоматері". 

Найбільший дзвін носить ім'я Еммануель. Він важить 23 тонни, а підняли його у південну вежу ще у 1685 році. 

Збереглися і деякі елементи зовнішнього оздоблення. Наприклад, 16 мідних статуй, які зображали 12 апостолів та 4 євангелістів, зняли із верхньої частини собору ще минулого тижня, аби було зручно реставрувати шпиль. 

У стелі над нефом утворилася діра, адже обвалилися дерев’яні перекриття, але хрест вогонь не пошкодив.

За словами молодшого міністра внутрішніх справ Франсії Лоран Нуньєс,  внутрішня структура храму тримається, хоча є вразливі місця - наприклад, пошкодження в арочному склепі собору.

Також зберігся вівтар, а частину християнських реліквій і навіть картин вдалося винести із полум'я.

Так, з Нотр-Даму де Парі врятували одну з головних святинь - Терновий вінець Ісуса. Згідно з Євангеліями, кати поклали його на голову Спасителя перед розп'яттям. Вінець у Париж привіз ще Луї IX у 1237-му. Він зберігався у скарбниці Собору у спеціальній скляній капсулі,  у першу п'ятницю кожного місяця, а також у католицьку страсну п'ятницю його виносили парафіянам для поклоніння. 

Вдалося захистити від пожежі і туніку святого Людовіка, який, власне, привіз вінець у французьку столицю із Константинополя. Він очолював 7-й і 8-й хрестові походи, а у 1927-му був причислений до лику святих. 

На щастя, вціліли вітражі, які датуються ще XIII століттям.  А також - орган, який виробили на початку XVIII-го. Цей орган - найбільше у Франції, а у 2013-му його відреставрували. 

Як розповіли парижани CBS, аби врятувати реліквії, містяни створили живий ланцюг - приєдналися активісти, небайдужі перехожі, поліцейські та пожежники. Так, безцінні речі рятували, передаючи з рук в руки. 

Самі пожежники коментували, що минулого року проходили спеціальний тренінг із порятунку шедеврів мистецтва. 

Винесли й деякі шедеври мистецтва. Хоча деякі картини отримали серйозні пошкодження, на думку мистецтвознавців їх реально врятувати. 

Президент Франції Еммануель Макрон пообіцяв відбудувати святиню. 

"Ми відбудуємо Нотр-Дам, тому що це те, чого хоча французький народ, те, на що заслуговує наша історія, бо це наша доля", - сказав французький лідер.  

Наразі вже знайшли принаймні 400 млн євро на реконструкцію. 100 пообіцяла родина мільярдерів Піно, ще 100 - компанія з енергетики Total, і 200 - родина Бернара Арно, яка володіє групою LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme