З отвором для їжі та вмонтованою лабораторією: Інноваційні захисні маски від коронавірусу

Пандемія коронавірусу надихнула вчених на розробку інноваційних захисних масок. І вже зараз науковці можуть похизуватися цікавими результатами

З отвором для їжі та вмонтованою лаборат…
Фото: Polina Tankilevitch/Pexels

Протиепідемічною масочною класикою все ще вважають респіратори з фільтром N95 (FFP2) і вище. Вироби мають кілька шарів фільтрів, до того ж завдяки статичній електриці вірус "притягується" до тканини. Втім, респіратори одноразові, і в умовах пандемії на них утворився дефіцит. Нові протоколи дозволяють використовувати їх повторно, але за умов знезараження висококонцентрованим перекисом водню у спеціальних умовах, зазначає Medicalxpress. А така практика реальна лише для деяких медичних установ. Тож наразі створення ідеальних захисних аксесуарів – дієвих, багаторазових і зручних, – одна з першочергових задач науковців та спеціалізованого бізнесу. 

Depo.ua пише про найцікавіші "масочні" проєкти.

Мідні перепони

Вже зараз для створення масок широко використовують мідь – позитивно заряджені іони металу притягують "негативні" бактерії та віруси і здатні їх знешкоджувати протягом чотирьох годин. Навколо цих засобів навіть утворився певний ажіотаж – за твердженням виробників, багато з них не лише мають протиінфекційні властивості, а й можуть бути використані повторно після прання аж до 30 разів, пише Fast Company.  

При цьому вироби з міддю – далеко не панацея. Вони так само, як звичайні маски, не щільно прилягають до обличчя, тож можуть пропускати віруси. Хоча, вдягнені на хворого, і справді ефективніше захищають інших від його мікробів. До того ж, велике значення має концентрація іонів міді у матеріалі. Адже якщо вона невелика, є чималі шанси, що вірус потрапить на звичайну ділянку матеріалу. І таким чином мідний захист не спрацює. 

Антисептик у тканині

Китайський дослідник Цзясін Хуанг з Північно-Західного університету Іллінойсу ще у березні отримав грант у $200 тис. від Національної наукової фундації США на розробку маски, що забезпечувала б додатковий хімічний захист від інфекції. Хуанг працює над тим, аби взяти активні речовини, що діють проти вірусу, наприклад, у антисептиках, і певним чином інтегрувати їх у захисний аксесуар. Задача не з легких, адже, по-перше, аксесуар має виконувати захисні функції, а по-друге, не потрапляти у легені. 

Певною мірою з нею вже впоралися в Медичному центрі Галілея в Ізраїлі. Там створили спеціальний антисептичний стікер. За словами розробників, додатковий фільтр ефективно знешкоджує віруси, які на нього потрапляють. 

В ізраїльському ж університеті Бен Гуріон намагаються створити маску, адаптувавши технологію фільтрації води для очищення повітря. В інноваційному засобі захисту планують використати матеріал графен у його піноподібному виді. 

Аксесуар для ресторанів

Вирішують розробники і інші задачі. Зокрема, коли все більше країн послаблюють карантинні обмеження, відкриваючи кафе та ресторани, загострюється питання особистої безпеки у таких закладах. Знову ж таки ізраїльські винахідники пропонують оригінальне рішення – маску зі спеціальним отвором, що відкриватиметься або натисканням важеля у руці, або автоматично, коли людина підноситиме виделку чи ложку до рота. 

Сигнал небезпеки

Тим часом науковці Гарварда та Массачусетського технологічного інституту пропонують використовувати для боротьби з епідемії спеціальні маски, які видають світловий сигнал, коли у них видихає людина з коронавірусом, пише Interesting Engineering. Задумка – не революційна, адже у 2016-му такі маски використовували для виявлення людей з еболою та вірусом зіка. 

Такі маски могли б, наприклад, видавати пасажирам у аеропортах, аби виявляти та ізолювати хворих, або пропонувати їх відвідувачам інших громадських місць.  Щоправда, наразі проєкт все ще на стадії розробки. Поки що автори ідеї не визначилися – чи створювати продукт як окрему маску, чи обмежитися невеличким чіпом, який можна легко доєднати до будь-якого засобу індивідуального захисту. 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"