Ісландське табу на обрізання: Чи кидатимуть за грати за релігійний ритуал

Мусульмани та іудаїсти Ісландії об'єдналися проти нового законодавчого акту, який передбачає кримінальне покарання за обрізання хлопчиків з релігійних причин

Ісландське табу на обрізання: Чи кидатим…

Першою країною, яка введе у кодекс скандальну норму може стати Ісландія - відповідний законопроект вже зареєстровано у парламенті країни, передає Depo.ua із посиланням на The Guardian.

Згідно з документом, людям, які привели дитину на операцію і при цьому керувалися релігійними нормами, може загрожувати до шести років за гратами.

Мусульманські та іудаїстські лідери б'ють на сполох. У країні мешкає 250 іудаїстів і 1500 мусульман. І з прийняттям документу значна частина вважатиме, що їхні права жорстко порушують. Навіть голова католицької церкви у ЄС кардинал Рейнхард Маркс назвав проект "небезпечною атакою" на релігійну свободу.

"Кримінізація обрізання - дуже серйозний крок, який викликає загальну стурбованість", - говорить кардинал.

Між тим автори законопроекту впевнені, що обрізання - порушення прав хлопчиків, несумісне з конвенцію ООН про права дитини, і проводять паралелі з жіночим обрізанням, яке вже заборонене у більшості європейських країн.

"Якщо у нас з 2005-го діє заборона на жіноче обрізання, ми маємо ввести цю ж норму для хлопців", - впевнена Сія Дог Гуннасдоттір з Прогресивної партії.

Її однодумці наголошують, операції проводяться без знеболювального, часто - навіть не медиками, а релігійними лідерами. Умови ж, в яких здійснюється процедура, далека від санітарних норм.

Мовляв, якщо дорослий чоловік може прийняти виважене рішення, і це безумовно його право, захищати дитину - обов'язок держави. Ритуальна ж операція виходить за рамки норм про свободу віросповідання.

На думку пані Гуннасдоттір, у Ісландії є шанс стати трендсеттером. Політик впевнена: варто країні прийняти цей закон, її прикладу послідують інші.

БЕЗПЕЧНО І ОДНОЗНАЧНО?

Натомість організація Milah UK спеціально створена для того, аби доносити людям, що обрізання дитині не шкодить. Активісти стверджують, що його проводять висококваліфіковані спеціалісти

"Єврейське чоловіче обрізання - невід'ємний елемент єврейської самоідентичності, спільний для євреїв з різних країн, до якого в демократичних країнах ставляться з повагою. Для такої країни як Ісландія, яка вважає себе ліберальною демократією, забороняти обрізання означає робити неможливим проживання євреїв. І це тривожний знак", - говорить речник Milah UK.

Наголошує: паралелі з жіночим обрізанням принаймні дивні. Адже якщо видалення частини жіночих геніталій робить статевий акт неприємним і болячим і загрожує серйозними медичними ускладненнями, чоловіче обрізання - операція незначна.

"Негативний вплив на дитину не доведений. Мільйони чоловіків роблять обрізання, і це не впливає на їхнє життя. Обрізання новонароджених хлопчиків - центральна вимога іудаїстського закону", - додає речник.

Президент Європейського єврейського конгресу Моше Кантор приєднується до аргументів. Наголошує, наразі йдеться виключно про відкритість і толерантність, бо шкода від процедури не доведена.

Втім, також акцентує на тому, що законопроект стосується ставлення ісландців до обрізання, а нагнітати атмосферу і казати, що тепер євреїв не хочуть бачити у країні, - вже назадто.

Ахмад Седдік, імам Ісламського культурного центру Ісландії теж акцентує, що законопроект протиречить релігійній свободі.

"Обрізання практикувалося століттями, воно глибоко укорінилося в культурні та релігійні традиції", - говорить імам.

За його словами, мусульмани і зараз стикаються з незручностями в цьому питанні. Зокрема, через небажання місцевих лікарів робити обрізання, мусять їхати у сусідні країни. Якщо ж закон вступить у силу, операцію будуть робити підпільно, що ризиковано.

ЭВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД

Ісландія - не перша країна, яка підняла питання. Зокрема, у 2013-му у Німеччині спалахнув скандал, після того, як суд у Кьольні прирівняв обрізання до нанесення тілесних ушкоджень. Прецедент трапився після того, як у хлопчика розвинулися ускладнення після операції.

Втім, бунт релігійних громад вплинув на ситуацію. Влада країни знову легалізувала ритуал, але зобов'язала вірян звертатися виключно до медиків.

Вже у 2013-му Рада Європи прийняла резолюцію, яка врегульовувала релігійну практику з метою "відійти від традиційних методів, які не беруть до уваги інтерес дитини і досягнення сучасної медицини". Ізраїлю рішення не сподобалося - його нарікли таким, що "посилює ненависть і расистські тренди в Європі".

Також у британському суді був прецедент, коли батько намагався відсудити право зробити обрізання своїм двом синам, тоді як мати була категорично проти. Суд став на бік жінки.

Деякі вважають законопроект ксенофобським і ставлять його в один ряд з актами європейських країн, які забороняють мусульманським жінкам ховати обличчя. Втім, адепти нововведення знову і знову повертаються до прав людини. Та й вимогу до жінок відкривати обличчя всіляко підтримують.

За оцінками політологів, якщо проект про обрізання приймуть у першому читанні, над ним з півроку працюватимуть у комітетах, а вже потім він може стати законом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme