Що нарешті має зробити Квіташвілі, аби МОЗ перестав бути цапом відбувайлом

Щоб ліквідувати щорічну проблему зі зривами поставок ліків та вакцин держава повинна відмовитися від фірм-прокладок, які допомагають займатися корупцією та купляти медикаменти в іноземних виробників напряму

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Що нарешті має зробити Квіташвілі, аби М…

Днями в Україні розгорівся черговий скандал - ВІЛ-інфіковані залишилися без ліків.

За версією МОЗ сталося це через те, що фірма "Вектор Фарма", яка мала до 19 червня поставити ліки (ламівудін/зидовудін и ефавіренц) і отримала за це гроші, фактично "кинула" міністерство та самоліквідувалася.

Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі днями повідомив, що "Фарма" отримала 52 млн грн на ліки, але індійській фірмі, яка повинна була їх виготовити, гроші не передала. І державі не повертає.

Тим часом у розпорядженні МОЗ медикаментів для ВІЛ-інфікованих залишилося до кінця червня.

Забили в дзвони, Арсеній Яценюк звернувся до міністра МВС Арсена Авакова з проханням знайти керівника компанії, щоб він виконав свої зобов'язання.

Але тут виявилося, що "Вектор Фарма" з 27 травня вже не "Вектор Фарма", а "Фіоліс трейд лтд" і власник її - лондонська фірма. Хоча ще до того як ліквідуватися, фірма подала до суду позов проти МОЗу з вимогою... дати ще грошей! Тому що вартість ліків зросла через курс долара у порівнянні з груднем 2014 року.

Тобто фірма, отримавши всю суму по передплаті мала відразу перерахувати її виробнику по тодішньому курсу, цього не зробила, і тепер хоче ще бабла.

Замовлені ліки готові і залишаються в Індії. Тим часом через три тижні 30 тисяч хворих на ВІЛ пацієнтів опиняться у великій небезпеці - якщо лікування перервати, вірус мутує і доведеться шукати інші ліки. Тобто ці, на які виділено гроші і які вже виготовлено, можна буде викинути.

А якщо не приймати ліки зовсім, пацієнтам загрожує смерть. Купити ж їх самостійно пацієнти не можуть, бо вони в Україні не продаються.  Про це depo.ua повідомила виконавчій директор благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина.

На питання, чому так сталося, що міністерство проґавило ліки Ольга каже: корупція в МОЗ і державних тендерах.

"Щорічно біля двох мільярдів грн держава виділяла на ліки та вакцини, цього року це чьотири мільярди. Половина з цих грошей зазвичай розкрадалася", - пояснює вона.

У цій справі розкрадачам, за словами активістки, допомагали фірми-прокладки, функцією яких було - повертати відкати чиновникам і поставляти менше препаратів по високим цінам для пацієнтів.

Навіщо ж тоді Україна дістала собі "імпортного" міністра з Грузії? Куди дивився Квіташвілі?

Волонтери цього теж не розуміють. Ольга розповідає, контракт було підписано коли Квіташвілі ще не став міністром, але пройшло вже півроку як він обіймає посаду, чому він за цей час ніяк не розрішив цю ситуацію? Він же про неї знав, як мінімум вже місяць.

При цьому волонтерам невідомо, хто саме підписував контракт з "Фармою". Ольга припускає, що це міг бути заступник міністра за прізвищем Мороз, або тодішній виконувач обовязків міністра Василь Лазоришинець.

Але й зараз, запевняє Стефанишина, ще можна виправити ситуацію і встигнути привезти ліки.

Для цього треба використати закон про Міжнародні закупівлі, він, за словами Ольги, вже пролобійований, треба швидко затвердити всі підзаконні акти.

Далі в рамках нового державного бюджету включити механізм строкових закупок і закупити ці ліки в тієї індійської фірми через міжнародні організації. Гроші для цього позичити з нового держбюджету, потім відсудити мільйони у фірми, якій їх дали, і повернути у бюджет.

Але, на жаль, кажуть активісти, МОЗ наразі повністю гальмує впровадження закону за яким міжнародні організації зможуть проводити закупівлю. За 2,5 місяця міністерство не зробило жодного підзаконного акту, який регулював би цю діяльність.

Можливо так стається тому що нова схема порушить старі корупційні ланки, що налагоджувалися роками. Важко, не будучи чиновником зрозуміти, чому наприклад держава використовує фірми-прокладки замість того, щоб купляти ліки самостійно.

"Для того, щоб відмивати гроші, - запевняє Ольга. - МОЗ завжди замовляло корупцію "прокладкам", все це було усі роки існування державних тендерів, а зараз просто набуло резонансу".

За думкою активістів, після того, як буде впроваджено закон про Міжнародні закупівлі, який допоможе врятувати багато паціентів та заощадити багато державних грошей, треба буде далі змінювати систему.

" Ми вважаємо, що систему закупівлі ліків на державному рівні треба розвалити. Мабуть, ні в якій країні такого нема, щоб стільки грошей виділялося з бюджету на 18 державних програм. Це неефективно, корупційногенно і погано для паціентів тому що їх ставлять у залежність від людини, міністерства, ефективності його роботи", - пояснює Стефанишина.

Що збирається робити МОЗ поки що невідомо, на офіційному сайті заяв з цього приводу нема. depo.ua направив запит до установи і буде слідкувати за розвитком подій.

Нагадаємо, колись саме через проблеми з тендерними закупівлями втратив посаду міністра Олег Мусій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme