Що відомо про затриманого в Криму Олега Приходька, якого називають другим Балухом

Проукраїнського активіста Олега Приходька затримали у Криму за підозрою у підготовці теракту

Що відомо про затриманого в Криму Олега…
Фото: "Крим. Реалії"

 

 

Depo.ua розповідає, хто такий Олег Приходько, за що його затримали та чому цю справу порівнюють зі справою Балуха.

Ввечері в середу 9 жовтня у Криму, в селищі Орехово Сакського району  було затримано проукраїнського активіста Олега Приходька разом із його дружиною Любов’ю Приходько. Як повідомляють "Крим.Реалії", офіційних коментарів російських "силових і правоохоронних" відомств поки немає, а про затримання вранці 10 жовтня повідомив український політик з Євпаторії, народний депутат України сьомого скликання Едуард Леонов.

За даними українського медіа-проєкту "Ґрати", кримінальну справу проти Приходька порушили за підозрою в підготовці підриву ним будівлі адміністрації Сак. Про це, після ознайомлення з документами, виданню розповів  адвокат Назім Шехмамбетов, який відвідав затриманого в управлінні ФСБ по Криму і Севастополю.

"Слідчий провів допит і ознайомлення з постановою про порушення кримінальної справи (за статтею 205 КК РФ через статтю 30 - підготовка теракту і за статтею 223-1 КК РФ - незаконне виготовлення вибухових речовин - ред.), яке з'явилося о 4 годині ранку сьогодні. Вчора в домогосподарстві Приходька співробітники ФСБ провели оперативно-розшукові заходи, в тому числі - в гаражі, де нібито знайшли, а Приходько стверджує, що підкинули, тротилову шашку 200, запал від УЗ РГД-2 і вражаючі елементи - нарізані електроди для зварювання. Вилучили вчора ввечері, коли і затримали його близько 16:00 і порушили сьогодні кримінальну справу ", - розповів адвокат.

Як розповів Шехмамбетов проєкту "Кримська солідарність", Олег впевнений - дані вибухові речовини були йому підкинуті співробітниками ФСБ. "Дотично підтверджує це те, що захід проходив без присутності адвоката, свідки (поняті) приїхали разом із співробітниками ФСБ, захід супроводжувала ціла група криміналістів, тобто, можна сказати, що вони вже були до такого розвитку подій підготовані", - каже адвокат.

В матеріалах справи Приходько називається громадянином Росії, хоча він не визнає громадянство. За версією звинувачення, "не пізніше 9 жовтня він виготовив вибуховий пристрій для підриву будівлі адміністрації міста Саки, щоб вплинути на органи влади Криму, щоб вони прийняли рішення про входження Криму до складу України".

"Безумовно, таке формулювання свідчить про сфабрикованість і абсурдність даних підозр і даної кримінальної справи. Воно також підкреслює її політичне забарвлення. Таку ж думку висловлює і сам Олег Аркадійович. За його словами, вся ця кримінальна справа є вінцем його переслідувань за його проукраїнську позицію та активізм", - коментує Шехмамбетов.

За словами Приходька, зазначають "Грати",  фізичного і психологічного тиску при затриманні не чинили. Але весь час з учорашнього вечора він не їв.

"Він заперечує всі звинувачення і вважає, що це політичне переслідування за українську позицію. Йому неодноразово натякали під час попередніх обшуків і це переслідування увінчалося сьогоднішньою кримінальною справою ", - передав позицію затриманого Назім Шехмамбетов.

Сьогодні Приходьку буде обрано запобіжний захід у "Київському районному суді" Сімферополя. Його справу веде старший слідчий кримського управління ФСБ Іван Романець, який вів справу учасника "великого обміну" 7 вересня Едема Бекірова. 

До затримання Приходька російські "правоохоронці" вже проводили у нього обшук, возили на допит і затримували через українські номерні знаки.

Так, 8 лютого 2019 року співробітники "кримського главку ФСБ" провели обшук, вилучивши з будинку Олега українську символіку, прапори партії "Свобода", червоно-чорні прапори, портрет Степана Бандери, техніку і домашні CD-диски. Після обшуку Приходька відвезли до Сімферополя, де допитували, розпитуючи про його діяльність і зв'язки на материковій частині України. У червні 2016 року російські силовики затримували активіста за українські номерні знаки на автомобілі.

На думку глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, затримання в окупованому Криму українського громадянина Олега Приходька за його проукраїнську позицію нагадує справу колишнього політв'язнів Кремля Володимира Балуха і свідчить, що Росія продовжить брати українців у заручники для подальшого обміну.

Про це він сказав в інтерв'ю журналістам після зустрічі в Меджлісі з Верховним комісаром ОБСЄ з питань національних меншин Ламберто Заньєром, передає видання QHA.

"Ситуація з Олегом Приходьком дуже схожа на ситуацію з Володимиром Балухом, коли людина демонструє неприйняття окупації, демонструє свої проукраїнські погляди, вивішує у дворі будинку, в квартирі українські символи, на допитах не визнає окупацію. І з нього роблять терориста, підкидають якісь вибухові речовини. Я думаю і тут вже щось підкинули і щось знайдуть. Він не прийняв російську окупацію, він завжди їздить в машині, в якій є український та кримськотатарський прапорці, вдома у нього завжди на стіні висять український та кримськотатарський прапори. Приходька кілька разів вже викликали на допит і садили на 10 діб. Коли він був останній раз викликаний в кінці вересня, йому відверто сказали, що йому не дадуть тут жити і йому краще виїхати", - сказав Чубаров.

Глава Меджлісу підкреслив, що Росія продовжує звичну практику - після звільнення деякої частини політв'язнів набирати нових заручників на окупованих українських територіях. Така практика є тупиковою для України.

"Відпускаючи одних політв'язнів, Росія собі відразу набирає новий обмінний пул, тобто бере заручників. І вона буде робити це і надалі. Вони розширюють свою базу для обміну, тобто вони будуть брати в заручники наших людей все більше і більше для того, щоб потім їх використовувати як живий товар. Я б сказав, наскільки це є загрозливим: постійно обмінювати заручників, замість того, щоб вирішувати питання кардинально - питання з окупацією", - підкреслив Чубаров.

Як пишуть "Крим. Реалії", народний депутат України сьомого скликання Едуард Леонов також вважає, що справа приходька може бути пов’язана з новим "набором" для подальших обмінів. 

"Олег - це дійсно людина, яка уособлює в собі того початкового кримчанина, українця, який самим своїм існуванням доводить, що Крим, завжди був і залишається українським. І це, звичайно, не подобається ФСБ. На моє глибоке переконання, як українського політика, відсутність державної, чітко визначеної політики щодо ситуації в Криму призводить до того, що ФСБ, цілком ймовірно, набирає чергову порцію кримчан для подальшого обміну", - вважає Леонов.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme