Обшуки, борги і кіноархіви під загрозою: Що відбувається з "Довженко-центром"

Загроза ліквідації і обшуки у "Довженко-центрі" буквально поставив на вуха небайдужих українців. Усі соцмережі – у закликах врятувати організацію

Журналіст відділу "Життя"
Обшуки, борги і кіноархіви під загрозою:…
Фото: Facebook/Kozlenko

Depo.ua зібрав інформацію навколо колізії із кіноцентром.

За два кроки від закриття

Вчора, 28 травня, "Довженко-центр" оприлюднив резонансну заяву у Facebook. Згідно з повідомленням, на початок року центр не отримав фінансування за програмою "Державна підтримка кінематографії".  Невиділення коштів влада пояснила тим, що Мінфін не затвердив поданий Мінкультом паспорт програми. Одна з причин – "саботаж керівництвом Держкіно своїх обов'язків у частині організації бюджетного процесу та подання в Мінфін занижених показників фінансування Центру".

Працівники не отримали зарплати ще за січень-лютий, через що на березень-травень центр перевели у режим простою. Дохід від господарської діяльності за два перші весняні місяці спрямували на виплати заборгованості по зарплаті. З власної кишені оплачували податки та збори, комуналку та охорону. 

Втім, після введення карантину господарська діяльність – здебільшого здача нерухомості в оренду та проведення заходів – зійшла нанівець, а гроші закінчилися повністю. 

На кінець травня не лишилося коштів на податки та договірні зобов'язання. Зверталися до Мінкультури та Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики з проханням поновити фінансування. Але результатів це не дало.

"Як член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF), Центр змушений повідомити правління федерації про загрозу цілісності унікального фільмофонду, охорону та дотримання кліматичних умов зберігання котрого далі забезпечувати змоги немає", – йдеться у заяві. 

Автори додають, що претензії кредиторів, підтверджені через суд, задовольнятимуться в порядку арешту майна Центру. Акцентують, що протягом п'яти років центр був однією з небагатьох прибуткових державних культурних організацій, і шкодують, що його історія завершується в такий сумний спосіб. 

Директор центру Іван Козленко оприлюднив заяву про розторгнення трудового контракту. Зазначив, що держава заборгувала Центру понад 2 млн грн. При цьому установа накопичила понад 1 млн боргів за договірними зобов'язаннями. 

У ситуації очільник центру звинувачує начальника управління економічного розвитку та фінансів Мінкульту Володимира Якубівського та очільницю Держкіно Марину Кудерчук, їхні дії характеризує як "кричущу некомпетентність та відвертий саботаж". 

Заборгованість державного бюджету перед Центром з заробітної плати сягає понад 2,0 млн. грн. Центр має також понад 1,0 млн. грн. невиконаних кредитних зобов’язань за підписаними договорами. За відсутності обігових коштів Центр більше не має змоги сплачувати передбачені законом податки та збори за 1 квартал 2020 року.

"Паспорти бюджетної програми 3806030 досі не підписані, в Міністерство фінансів України надано завідомо некоректну інформацію по результативних показниках Центру, а будь-яка комунікація з Центром з боку обох посадових осіб ігнорується", – акцентує Козленко. 

Додає, що свавілля пана Якубівського "робить його де-факто керівником Міністерства культури та інформаційної політики". Він визначає обсяги фінансування провідних культурних інституцій, не дослухаючись до аргументів їхніх керівників.

"Керувати ліквідацією Національного центру Олександра Довженка, розвитку та встановленню міжнародної репутації котрого я присвятив 8 років свого життя, я відмовляюсь", – зазначає голова центру. 

Що кажуть у Мінкультури та Держкіно

При цьому виконувачка обов'язки Міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко у своєму каналі в "Телеграм" запевнила, що відомство наполегливо вирішує проблему, яка виникла здебільшого через карантин. 

"Наразі МКІП активно співпрацює з Міністерством фінансів України для того, щоб забезпечити Центр належним фінансуванням з державного бюджету, що сприятиме відновленню повноцінної діяльності інституції. Найближчим часом Мінфіну буде надіслано доопрацьований паспорт бюджетної програми 3806030 "Державна підтримка кінематографії", – зазначила Фоменко, закликавши учасників до конструктивного діалогу. 

Марина Кудерчук у коментарі "Радіо НВ" зазначила, що "Довженко-центр" підпорядковується Мінкульту, тому "питання не до неї". Мовляв, паспорт не затверджено, а Держкіно виконує рекомендації Мінфіна.

"Скорочуються всі бюджети, не тільки "Довженко-Центру", тому я вважаю, що хайпувати на цій темі не варто", - акцентувала голова Держкіно. 

Обшуки в центрі

Пізніше того ж дня до центру завітали з обшуками поліція та СБУ.  Новину оприлюднив сам Козленко, додавши, що з заявою візит силовиків не пов'язаний. 

У коментарі "Українській правді" пресслужба прокуратури Києва пояснила, що візит проходив в рамках кримінального провадження за статтею про "привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем".

У прокуратурі акцентували, що розслідування триває майже рік. Розпочалося ж воно за результатами ревізії Державної аудиторської служби Центру Довженка за чотирирічний період. Тоді виявили порушення при розрахунках плати за оренду держмайна. Мовляв, через неналежне виконання обов'язків працівниками Мінкультом та Регіональним відділенням Фонду держмайна та неефективне управління центру держава недоотримала 6 млн грн. На думку аудиторів, орендна плата, що нараховувалася з 2015 по 2019 є істотно заниженою. 

У прокуратурі наголосили, що слідчі неодноразово неправляли запити про надання інформації та копій документів, однак даних не отримали, до того ж працівники центру не приходили на допит. 

Зрешою, 21 травня Голосіївський суд надав дозвіл на обшук, під час якого вилучили потрібні документи. 

При цьому екс-голова "Держкіно" Пилип Іллєнко вважає збіг невипадковим. 

"Представникам різних гілок і органів влади доведеться докласти великих зусиль, аби переконати таких як я, що події, які розгортаються навколо "Довженко-Центру" останнім часом є простим збігом обставин. Включно із скороченням фінансування, незатвердженим паспортом бюджетної програми по кіно і фактичним доведенням до колапсу підприємства, а тепер ще й демонстрацією "правоохоронцями" сили у вигляді обшуку, на тлі дійсно сміливої публічної позиції керівника центру з приводу державної політики в галузі культури", – написав Іллєнко у Facebook. 

Що далі

3-4 червня Козленка викликали на допит. Також, за його словами, розпочало діалог Мінкультури. Держсекретар відомства запросив очільника центру на зустріч. 

Нагадаємо, що у центрі зберігається понад 6000 українських та закордонних фільмів, тисячі архівних документів. Після реконструкції у 2015-му центр перетворився на потужний арт-майданчик. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme