Що означають наші сни: Погляд науки

До чого сняться колишні партнери? Бачив уві сні зуби, що це означає?Завагітніла уві сні, чи є це передбаченням майбутнього?

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Що означають наші сни: Погляд науки…
Фото Andrea Piacquadio з Pexels

Цими універсальними питаннями людство переймається вже тисячі років. З давніх часів снам звикли надавати серйозне, навіть сакральне значення. Іноді настільки, що дозволяли їм впливами на хід історії.

Стародавні єгиптяни вважали сновидіння "іншою формою бачення". Навчені сновидці там мали славу провидців, їхніми снами керувалися при плануванні битв та прийнятті державних рішень. Стародавні греки та римляни вірили, що сни - це напів передбачення, напів відвідування померлих.

Минули століття, а люди досі виокремлюють фрагменти снів і шукають у них відповіді 

Сонник онлайн, тлумачення сновидінь, як передбачити майбутнє по снах...Усе це – запити у пошуковиках. Їх варіацій – тисячі, сюжетів у головах людей – мільйони. У мережі – цілі збірники із тлумаченням чи не кожного об’єкта.

Та чи виправдано це, чи можна взагалі хоч якось тлумачити сни? І якщо ні, то навіщо вони нам взагалі, якщо не попередити про майбутнє чи дати хороший знак?

Журналісти Depo.ua пропонують поглянути на сновидіння та їхнє значення з точки зору науки.

Кепська новина полягає у тому, що однозначної відповіді на запитання "що саме означають сни" у вчених немає – це поле досліджене досить погано. Одначе, є кілька цікавих теорій.

"Книги сновидінь" або "сонники": так чи ні

Тереза ​​Дечіко, керівник лабораторії сну з Університету Трента в Канаді стверджує: більшість із того, що ви могли чути або читати про аналіз сновидінь – не засноване на наукових даних. Ті ж "сонники" анітрохи не точні через суб’єктивний фактор: досвід кожної людини. Узагальнюючи значення певних об’єктів або подій уві сні, вони не пояснюють їхньої унікальності для сновидця.

Наприклад, сон, де ви літаєте як птах – дуже поширений  сюжет по всьому світі, однак значення такого сну для досвідченого пілота і людини, яка ніколи не літала, може геть відрізнятися. І у таких висновках науковці наразі погоджуються з пані Дечіко.

Одначе неточність онлайн-сонника ще не свідчить про незначимість снів з точки зору психології.

За Фрейдом та Юнгом

Вперше з цього ракурсу про сновидіння в кінці дев'ятнадцятого століття почали говорити Зигмунд Фрейд і Карл Юнг, які і висунули деякі з найбільш широко відомих сучасних теорій сновидінь.

Фрейд вважав сновидіння вираженням  пригнічених конфліктів або бажань, часто сексуальних. 

Карл Юнг (який навчався у Фрейда) також вважав, що сни мають психологічне значення, але використовував більш систематизований підхід, пояснюючи сни як свого роду "сформовану енергію", емоції чи думки у процесі зародження, що вивільняються глибокою підсвідомістю і перетворюються на оповідь вищими областями мозку. 

В цілому, ідея про те, що наші переживання і досвід у свідомому стані відображаються у снах і є унікальними, за останні кілька десятиліть почала отримувати ґрунтовну наукову обробку. Вчені не раз проводили дослідження, вивчаючи сни  великих груп людей, які мали справу з певними життєвими подіями.

Так з’ясувалося, що приблизно половина людей із ПТСР стикається з кошмарами . У людей, які борються з депресією, також превалюють сни з негативним змістом ( при цьому деякі антидепресанти можуть допомогти бачити більш радісні нічні сценарії). 

Сучасні теорії

Сучасні психологи і неврологи, озброєні обладнанням для візуалізації процесів у мозку, почали висувати теорії на більш глибокому і технічному рівні.

Одна з них – не надто романтична, припускає, що сновидіння – це лише спосіб мозку скидати зайві дані. Така собі система утилізації непотрібних спогадів і збереження цінних.

Нейробіолог Антті Ревонсуо зі шведського Університету Сковде вважає, що сни – це "симуляції загрози". Він припускає, що мозок реагує на потенційну небезпеку з майбутнього і проводить уві сні "навчання", які можна порівняти з пожежними тренуваннями. 

Мовляв, раніше людям постійно загрожували хижаки та інші небезпеки. Якщо теорія виявиться достовірною, то вийде наступна схема: людина, яка бачила стресові ситуації у снах і "готувалася" до них під час сну краще реагувала при реальних загрозах. Так сни збільшили рівень виживання та відтворення серед людей, які їх бачили.

Крім того, сни можуть допомогти обробити та зберегти спогади. Особливо корисними сни можуть бути  для передачі спогадів між гіпокампом до неокортексом, зв’язуючи просторову пам’ять та пам’ять розпізнавання. Хоча точні механізми цього ще не повністю зрозумілі.

Ще одна теорія – емоційна обробка. Зокрема це стосується нічних жахів – вони можуть бути одним із механізмів боротьби  організма із зайвим емоційним навантаженням. Жахи можуть забезпечити імітацію реальності, коли людина має безпечний простір, щоб здобути нове емоційне засвоєння травматичних подій. Мозок може генерувати химерні та сюрреалістичні теми у снах, щоб допомогти зменшити негатив.

Втім наразі усе вище перераховане – лише теорії. Можливо, ми ще не знайшли біологічного призначення сновидінь. Можливо, його навіть не існує і сни – абсолютно безкорисний, втім дуже цікавий продукт діяльності мозку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme