Чи стане театр-контейнер на Подолі одним з Семи див світу

Скандал з новим театром на Подолі набирає обертів. Між тим, на думку деяких експертів, від архітектора проекту Олега Дроздова не варто було чекати нічого іншого

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Чи стане театр-контейнер на Подолі одним…

Як зазначає Depo.ua, проекти студії Дроздова виконані у стилі сучасному мінімалізму, тож залишається загадкою, чому саме його найняли займатися театром на Андріївському, де історичні декорації зовсім інші. 

Ось так виглядає спроектований студією будинок на Татарці. 

Що накоїв у світі архітектор Дроздов, і що думають експерти про театр-контейнер на Подолі - фото 1

А це будинок у Харкові. 

Що накоїв у світі архітектор Дроздов, і що думають експерти про театр-контейнер на Подолі - фото 2

Таке рішення запропонували дизайнери студії для Карелії. 

Що накоїв у світі архітектор Дроздов, і що думають експерти про театр-контейнер на Подолі - фото 3

А це проект отелю у столиці України. 

Що накоїв у світі архітектор Дроздов, і що думають експерти про театр-контейнер на Подолі - фото 4

Тож сподіватися на псевдоісторизм - себто наближеність до архітектурного стилю XIX сторіччя, було занадто сміливо. 

Втім, оприлюднена картинка виявилась надто неочікуваною навіть для тих, хто ні на що таке не сподівався. Вигляд зловіщого чорного кубу мотивував людей на гнівні пости - новий театр охрестили контейнером для сміття, енергоблоком і крематорієм. Деякі ж стали на захист архітектора - мовляв, більшість киян геть не знається на сучасному мистецтві.

Depo.ua звернувся до мистецтвознавців, скульпторів та архітекторів з проханням оцінити нову будову.  

Що накоїв у світі архітектор Дроздов, і що думають експерти про театр-контейнер на Подолі - фото 5

Скульптор і художник Олександр Мілов зазначає, що все залежатиме від якості постановок, які будуть у театрі. 

"Я схильний у всьому бачити хороше, і театр в фактурі контейнера особливо на Андріївському -  це сміливо і тому цікаво. Тепер залишилося після такого сміливого виклику глянути на постановку і тільки тоді я б дозволив собі робити якісь висновки. Якщо отриманий від зовнішнього каліцтва стрес компенсують глибиною  змісту, в цілому це буде гідно похвали. А якщо зміст буде підкреслювати форму, то будівлі можна знести без докорів сумління", - каже митець.

Додає, що зробив би будівлю світлішою і оживив її написами. 

Мистецтвознавець Алла Ботанова зазначає, що будівля видається їй недоречною на Андріївському, але висновки зробить, лише коли побачить фасад. 

Столичний архітектор Нік Спірідонов вважає, що на нововведення публіка завжди реагує критично. Зокрема, наводить історію шикарної Сіднейської опери, яка наразі входить до реєстру Семи нових див світу.

Чи стане театр-контейнер на Подолі одним з Семи див світу - фото 6

"Театр в Сіднеї як тільки не називали -  і "черепахами, які займаються любовними іграми" і "купою посуду", а зараз це гордість країни. За своїми формами театр не виглядає надто зухвало, якщо закрити очі на навколишні краєвиди", - стверджує архітектор. 

Сам Спірідонов, якщо б проектував театр, зупинився б на більш класичному варіанті.

"Якщо це класичний театр, я б дуже довго б вивчав старі театри України та зарубіжні будови, і з урахуванням навколишніх видів і багажу отриманих знань зробив би щось ближче до класики, але може б і трохи нахуліганив - без цього ніяк", - зізнається наш співрозмовник. 

А от архітектора Дану Косміну на Подолі обурює радше Воздвиженка.

"Цей наплив псевдостилів ще гірший, ніж прототипи XIX століття і пустив на глибоке дно всіми улюблений Поділ. А от скандал у соцмережах навколо нового театру дуже засмучує. Приходить розуміння, що людей лякає новизна, а несправжнє минуле їм ближче справжнього майбутнього. Чому люди хочуть жити у фейковий будівлях XIX сторіччя, а самі їздять не на каретах з упряжкою, а на машинах?" - дивується архітектор.

Проект Дроздова наша співрозмовниця підтримує. 

"Він з нахабно врізається в химерно строкатий Андріївський узвіз. Вважаю, що новий театр - відмінний зразок протистояння пінопластовим клонам з минулого, і він зможе внести сучасний дух в подільські будні", - акцентує експерт. 

СУЧАСНІСТЬ ЧИ "ВИШИВАНКА"?

Багато користувачів підкреслює, що засилля чорного лякатися не варто - адже на фото, що гуляє Інтернетом, театр ще в чохлах. Тож, якщо презентувати фасад будови, враження може корінним чином змінитися. 

Наприклад, так виглядає кінцевий варіант театру на сайті самої студії - менш страшним, але все ж не надто органічним для Андріївського.  

Що накоїв у світі архітектор Дроздов, і що думають експерти про театр-контейнер на Подолі - фото 5

Архітектор Іван Пономаренко радить не робити висновків передчасно. 

Чи стане театр-контейнер на Подолі одним з Семи див світу - фото 8

У коментарі Depo.ua Пономаренко зазначив, що подивився на будову на власні очі і приводу для обурень не побачив. 

"Велика помилка була показувати частину проекту передчасно. Насправді ж під сіткою ховається імітація історичної забудови, яка добре вписується у Андріївський. Цей чорний колір, який так сильно всіх злякав, зі слів Олега Дроздова, не лишиться чорним. Це спеціальний матеріал, який набуває часом платинового відтінку, стає плямистим. Він має загубитися на тлі схилу Замкової гори", - каже архітектор.

А от вежа, яка височіє над театром, йому до душі не припала.

"Знизу, з Андріївського узвозу вона виглядає жахливо. Тим більше, поки вона чорна. Але це технічна необхідність – всередині мають підніматися завіси театру на всю висоту. Цей кубик на даху необхідний. Може, можна було приховати його трохи нижче. Але коли знімуть сітку, я впевнений, буде набагато краще виглядати", - зазначає Пономаренко.

На його думку, вписана в історичну архітектуру сучасна будівля - набагато кращий варіант, ніж стилізація під старовину, яку в Україні робити не вміють. Зокрема, Київ вже знає приклади недбалої стилізації на Поштовій Площі, Боричевому узвозі, на Нижньому Валі. 

Чи стане театр-контейнер на Подолі одним з Семи див світу - фото 9

А от посольство Нідерландів у Києві, виконане у сучасному стилі, архітектор вважає органічно вписаним в навколишній ландшафт.

Чи стане театр-контейнер на Подолі одним з Семи див світу - фото 10

Втім, реакцію суспільства архітектор вважає прогнозованою. На його думку, громадськість до такої архітектури ще не доросла. 

"Українці до такого не звикли - їм подавай, образно кажучи, вишиванки і рюшечки. Але якщо у XIX столітті будували, наприклад, у стилі ампір, у XXI треба творити у стилі свого часу", - акцентує архітектор.

Додає, аби підготувати українців до нового сприйняття, варто було б встановити біля театру екран і показувати приклади з Цюриха, Лондона і Парижа, де сучасна архітектура вплітається в історичну забудову. 

НАЙКРАЩИЙ ПРОЕКТ ЗА ОСТАННІ 10 РОКІВ?

Схожої думки дотримуються і урбаніст, волонтер КиївАрхітектури Мітя Гурін.

"Я вважаю, що цей проект дуже хороший. Він чужерідний для Андріївського узвозу і саме в цьому, здається, його цінність. Коли його відкриють, це буде неочікувана перлина за поворотом Андріївського. Але щоб оцінити, треба прийти і подивитися. Точно так само в Історичному музеї – там на схилах посадили низькі дерева, аби відкрити оглядові вікна на Київ. Якщо сказати киянам, що дерева вирубають, вони стануть на захист. Але схил дещо почистили, і люди, які приходять, припікають поглядами – цю річ можна оцінити лише, коли ти біля неї", - коментує експерт.

Він нагадує, що будівля з'явилася не на пустому місці, і архітектори працювали не з чистого листа. Раніше тут планували спорудити дев'ятиповерхівку, яка б стирчала над Андріївським. 

"Це була бездарна стилізація під XIX століття з надутими куполами. Наразі ж жодної стилізації немає, у наш час це взагалі непристойно. У світі сучасні споруди будують всюди, включаючи й історичні зони. Києву пощастило, що Дроздов зробив цей проект. Вишукано реалізовано те, що на виході. Архітектор майстерно обійшовся з тим, що набудували до нього. При всіх вхідних, це прекрасна будова. Найкраща будівля, яку побудували в Києві за останні десять років", - каже Гурін. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme