Шанси на судову справедливість в Україні стають примарними

У липні 2018 року вийшла на свободу засуджена на довічне Любов Кушінская, яка провела за гратами 20 років

Шанси на судову справедливість в Україні…

Незважаючи на давність терміну, адвокатам вдалося довести, що жінка не має ніякого відношення до вбивства двох людей. Допомогли жінці адвокати одного з відомих народних депутатів, який проявив благодійність.

Першим випадком скасування довычного ув'язнення в сучасній історії України стала справа "Зякун проти України", яке стараннями адвокатів дійшло до Європейського суду з прав людини. Суд констатував, що під час слідства підозрюваному було завдано серйозних тілесних ушкоджень, зізнання у скоєнні злочину з підозрюваного було "вибито". Людина вийшла на свободу після 14 років тюремних поневірянь і титанічної роботи адвокатів.

Домогтися справедливості в нашій судовій системі вкрай важко – лише 0,29% вироків виправдувальні. У США, де в тюрмах сидить найбільший відсоток населення, виправдувальних вироків 7%, Великобританії – майже 20%. Але навіть ці мізерні шанси можуть "випаруватися" для простої людини, який потрапляє під колеса державної машини, якщо народні депутати проголосують за президентський законопроект "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" №9055.

"Законопроект 9055, який нам нав'язується, на мою думку, відкине адвокатуру на 20-30 років назад. Він зробить адвоката в процесі звичайним статистом, танцюючим ритуальний танець за сценарієм, який буде написаний йому слідчим, прокурором або суддею. Я категорично проти прийняття закону, який повісить строгий нашийник на адвокатуру, за який будуть смикати всі, кому не ліньки", - говорить адвокат Володимир Клочков.

І дійсно, коли читаєш окремі норми законопроекту 9055, волосся стає дибки. Адвокатів у вітчизняному судочинстві намагаються перетворити з правозахисників на ширму. У них відбираються багато засобів і методыв ведення захисту. Зокрема, практично повністю нівелюється такий інструмент захисту, як адвокатський запит. Держорганам дозволять не відповідати на запити адвокатів, більше того, вони зможуть скаржитися, що такими запитами (клопотаннями) адвокат "зловживає процесуальними правами".

Під "зловживання процесуальними правами" можуть підвести і заявлені адвокатом відводи суддям, заяву на проведення додаткових експертиз у справі і т.д. Крім того, за "зловживання" адвоката можуть оштрафувати на суму до 6 тисяч гривень, відсторонити від правозахисної діяльності до півроку або взагалі анулювати право на зайняття адвокатською діяльністю. І від таких нововведень постраждають не тільки адвокати, а й прості українці. Адвокати просто не зможуть їх ефективно захищати.

"Не так давно я вів справу за статтею "Пропозиція неправомірної вигоди посадовій особі". Суддя був налаштований категорично і був на стороні обвинувачення, і це відчувалося. Але, на моє щастя і нещастя судді, даний суддя проходив тестування до Верховного Суду, і набрав вкрай невелику кількість балів – здається, 23 з 90. Я заявив відвід цього судді, оскільки його кваліфікаційний рівень не відповідав посаді. В результаті мені вдалося домогтися перекваліфікації звинувачення на менш тяжке. Вирок вступив в законну силу і прокуратура не стала подавати апеляцію. До чого я це все розповідаю? За нинішнім законодавством мої дії з відведенням судді – це нормальна практика. А ось за законом 9055 це було б розцінено як зловживання процесуальними правами з мого боку. Надати належний захист свого клієнта я б, звичайно, не зміг", – пояснює адвокат Юрій Григоренко.

Як би парадоксально не звучало, але, виходячи із законопроекту 9055, ще далеко не кожен українець зможе залучити свого (за договором) адвоката, якщо щось трапиться з ним якесь лихо. Документ виписаний так, що дає свободу дій слідчого – дозволити допустити до вас вашого адвоката або ж "виписати" безкоштовного державного, який не ручається за позитивний для "підозрюваного" результат справи. З такими законопроектами реальністю завтрашнього дня стає відома фраза Сталіна: "Був би людини, а стаття для нього знайдеться".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme