Сенцов – на фейсбуці, в Сороки гостює Вакарчук, а Клих і Бекіров – в лікарні: Як поживають звільнені полонені

Четвертий день, як 35 звільнених в'язнів Кремля перебувають на рідній землі. Дехто з них досі в лікарні, 
хтось увірвався в соцмережі і жадібно читає новини, комусь вже кортить повернутися до служби, а як мінімум один з них вже навіть встиг заручитися

Сенцов – на фейсбуці, в Сороки гостює Ва…

Depo.ua розповідає, як ся мають тепер колишні бранці Кремля. Звісно, не всі вони зараз охоче розповідають про себе і діляться світлинами в соцмережах, але те, що вже відомо, вселяє надію на їхнє добре майбутнє. 

ОЛЕГ СЕНЦОВ

Українського режисера Олега Сенцова затримали в Симферополі 10 травня 2014 року співробітники російських окупаційних силових структур і звинуватили у підготовці терористичного акту: планах підірвати "Вічний вогонь", пам'ятник Леніну і підпалити офіси "Русской общины Крыма" і партії "Единая Россия". 25 серпня 2015 у Ростові-на-Дону  Сенцова засудили до 20 років позбавлення волі з відбуванням покарання у колонії суворого режиму. 

В аеропорту "Бориспіль" Олега зустрічали двоюрідна сестра Наталя Каплан і донька Аліна. Каплан, невдовзі після зустрічі, опублікувала допис: "Я звільняюся з посади сестри Олега Сенцова". Всі роки, що він перебував у російській в’язниці, вона розповідала про нього всьому світі, коментувала події, що з ним відбувалися і була одним з основних джерел достовірної інформації про Сенцова.

В аеропорту, щойно зійшовши з трапа літака Олег Сенцов висловив вдячність усім людям, які останні роки допомагали сім’ям полонених. Також він подякував усім, хто боровся за звільнення полонених Росією українців. На думку Сенцова, боротьба з Росією не завершується.

"Ворог сильний і здаватися не збирається. Слава Україні!", - заявив він.

Того ж дня Олег з рідними і близькими пішли в кафе, відсвяткувати його повернення. 

Вчора до нього приїхали решта родичів

Потім Олег, як і обіцяв, завів собі сторінку у Фейсбуці. Чим він планує займатися тепер, поки що не написав, але, мабуть, творчістю

 

Щодо житла, по словам омбудсмена Людмили Денисової, держава забезпечить Сенцова та інших політв’язнів-кримчан тимчасовим житлом. 

Невдовзі Олег Сенцов отримає премію Сахарова особисто з рук президента Європарламенту. 

ВОЛОДИМИР БАЛУХ

Фермер Володимир Балух в грудні 2013 Балух вивісив на садибі український прапор і розмістив на стіні табличку "Вулиця Героїв Небесної сотні 18". Під час окупації демонстративно відмовився від російського паспорту. В квітні 2015 в нього провели обшук, звинувативши в крадіжці запчастин трактора Т-74, потім звинуватили в тому, що він нечемно поводився з поліцейськими під час обшуку і заарештували на 40 днів, а потім знайшли у його матері 89 набоїв, які Балуху, звісно ж, хтось до цього підкинув. 4 серпня 2017 року Роздольненський районний суд анексованого Криму засудив Володимира Балуха до 3 років і 7 місяців колонії загального режиму.

"Найбільше мене підтримували листи від людей. Коли на грані і отримуєш листи, ти їх завжди чекаєш і кожну хвилину використовуєш, щоб відповісти, та цим живеш", -  розповів він в коментарі hromadske.

На запитання про те, які він має плани, Балух зазначив: "Плани якісь є, але настільки вони сумбурні. Не те що я не хочу бути з вами відвертим, але я просто не знаю як сформулювати те, що зі мною відбувається… Не до планів зараз".

Невдовзі з'явилися фото, як  Балух прогулюється Києвом і зустрічається з близькими

Фото: Ольга Скрипник

В Києві Володимиру подарували нову вишиванку, замість тієї, що в нього вкрали  під час етапування. Переселенка з Криму Олена Ілюшина побачила в соцмережах повідомлення про цю крадіжку і вишила йому нову, розповів на Фейсбуці один з координаторів руху "Євромайдан-Крим" Сергій Ковальський. Балух приміряв вишиванку і сказав, що почувається молодшим.

Також Балух зустрівся з лідерами кримськотатарського народу Мустафою Джемілевим і Рефатом Чубаровим. Чубаров наголосив, що Володимир "сповнений сил, життєрадісний і готовий до подальшої боротьби за деокупацію Криму". У коментарях голові Меджлісу запропонували організувати у Києві великий банкет на честь звільнення українців з полону. Рефат Чубаров на це відповів, що для початку щойнозвільненим бранцям потрібно прийти у себе

РОМАН СУЩЕНКО

Журналіста "Укрінформу" Романа Сущенка затримали з порушенням міжнародних норм 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою з Парижа. Московський міський суд 4 червня 2018 року засудив Сущенка до 12 років ув’язнення в колонії суворого режиму.

Зустрічати Романа приїхали Анжела і діти: Максим та Юлія.

Тепер Сущенко має намір повернутися до журналістської діяльності.

"Звичайно, я й нікуди не йшов від неї (журналістики — ред.). Повернуся в рідне агентство Укрінформ", — розповів він. Додав, що хоче "поспілкуватися з колегами, обійнятися з друзями, поїхати на могилу до батька", який помер на початку березня 2018 року, поки Сущенко перебував у російській в’язниці.

 

ПАВЛО ГРИБ

Павла Гриба викрали в Білорусі 24 серпня 2017 року та перевезли на Росію. Він приїхав у Гомель, щоб зустрітися з дівчиною, з якою спілкувався у соцмережах. На Росії його звинуватили у підготовці теракту на шкільній лінійці в Сочі. 22 березня 2019 суд у Ростові-на-Дону визнав Павла Гриба винним і засудив до 6 років колонії.

21-річний Павло проходить огляд в лікарні "Феофанія". в супроводі мами і сестри.  У нього тяжке вроджене захворювання - портальна гіпертензія, необхідне щоденне специфічне лікування і перебування в тюрмі погіршило його стан.

Журналістам unian Павло розповів, що поки не має конкретних планів на майбутнє і сподівається, що його не госпіталізуватимуть. Про долю дівчини, з якою він листувався і до якої поїхав на зустріч до Білорусі, Павло нічого не знає.

"А ви знаєте де ця дівчина? Може її в живих нема", - сказав він.

СТАНІСЛАВ КЛИХ

В серпні 2014 журналіст Станіслав Клих поїхав до своєї дівчини в Орел (Росія), 11 серпня мав був повернутися в Київ, але в той день його родичам повідомили, що він в Орловському СІЗО. Російська влада звинувачує його в том, що він в 1994 -1995 роках, як учасник УНА-УНСО воював проти російських федеральних сил у складі озброєних формувань самопроголошеної республіки Ічкерія. Клиха засудили до 20 років позбавлення волі.

Станіслав Клих перебуває у дуже тяжкому стані, тому його одразу після повернення в Україну відвезли до лікарні. Про це розповів інший звільнений український політв'язень Микола Карпюк.

"Будьте з ним обережні, він дуже агресивний … Знаєте, те, що я переніс, — це одна справа, а якщо б ви побачили, що відбувається зі Станіславом. У нього коліна, руки, лікті просто зчесані. Те, що він пережив … У порівнянні з тим мене навіть, можна сказати, не піддавали тортурам ", — сказав він.

Інформація про те, що Станіслава Клиха направили в реанімаційне відділення в Феофанії, не підтвердилася. Головний лікар "Феофанії" Ігор Семенів під час брифінгу повідомив, що Клиха перевели разом зі звільненими з полону моряками до військового шпиталю, адже він потребував спеціальної допомоги, яку не могли надати у "Феофанії".

Поряд з ним тепер постійно знаходиться матір Тамара Іванівна.

МИКОЛА КАРПЮК

Миколу Карпюка затримали в березні 2014, під час перетину російського кордону і одразу кинули за грати.  Карпюку, разом з Клихом висунули звинувачення в тому, що він створив і командував загоном "Вікінг" і вбивав російських вояків. 26 травня 2016 року Верховний суд Чечні визнав Миколу Карпюка винним та засудив на 22,5 років ув'язнення.

В аеропорту його зустрічали дружина Олена і син.

Сам Карпюк в інтерв'ю журналістам повідомив, що не до кінця усвідомлює того, що відбулося, почувається добре й хоче чимшвидше увійти в курс подій в Україні.

ЕДЕМ БЕКІРОВ

Едема Бекірова співробітники ФСБ затримали під час перетину адмінкордону в пункті пропуску "Чонгар" 12 грудня 2018-го. Він їхав до Криму, щоб навідати матір, перш ніж лягати на операцію і був затриманий кримськими окупантами за звинуваченням в організації тайника з набоями. Бекірова перевезли вглиб півостріва і 8 місяців утримували в СІЗО.

Едем Бекіров має інвалідність I групи, торік він переніс важку операцію на серці. У чоловіка ампутована одна нога, також лікарі діагностували у Бекірова цукровий діабет

З трапу літака в Борисполі 57-річний Едем Бекіров спустився на милицях. Зустрічала його донька.

Увечері Бекірову стало зле, йому надали необхідну медичну допомогу і згодом перевели з реанімації в стаціонар. Зараз він знаходиться під крапельницею і пробуде у Феофанії не менше місяця. Дружина Гульнара скаржиться, що в Сімферопольському СІЗО її чоловіку не надавали необхідну медичну допомогу.

 "Він оптимістично налаштована людина, тому стан ось як для людини – добрий. Він радіє, що він на Батьківщині. Сьогодні вже п'ятий лікар прийшов, ми чекаємо кардіолога. Йому зробили систему, він під системою. Зараз налагоджують його інсулін, складають схему", – розповіла вона.

ОЛЕКСАНДР КОЛЬЧЕНКО

Олександр Кольченко - активіст лівих організацій Криму, анархіст, антифашист, студент. Заарештований у 2014 році в Сімферополі за звинуваченням у підпалі офісів "Єдиної Росії" і "Російської общини Криму" та підготовці вибуху біля меморіалу Вічного вогню, вивезений до Москви. Кольченка звинувачують у належності до організації "Правий сектор", у змові з Олегом Сенцовим, Геннадієм Афанасьєвим і Олексієм Чернієм з метою скоєння терористичних актів. 25 серпня 2015 року Олександра Кольченка було засуджено до 10 років позбавлення волі у колонії суворого режиму.

Після повернення до України анархіст Олександр Кольченко вирушив до лікарні. Там він зустрівся з журналістами "Ґрат" і розповів про свої плани на майбутнє.

"Нічого не планував ще. Продовжити навчання на заочній формі і влаштуватись працювати кудись. Куди, я не знаю, подумаю ще. Сподіваюсь, що (в Крим – ред.) потім повернемось. Коли цього повалять", - каже Кольченко. 

АРТУР ПАНОВ

Блогер Артур Панов на початку грудня 2015 невідомо як опинився у в'язниці на Росії. Його звинуватили у пiдготовцi до терористичного акту та шпiонажi. За версією слідства, у нього знайшли вибуховий пристрій, за допомогою якого хлопець нібито планував влаштувати теракт у Театрі ім. Горького. У 2017-му російськими ЗМІ розлетілася чутка про "вбивство" Панова у камері. Потім "новину" спростували. 11 серпня 2017 року Артура Панова засудили до 8 років. 

Тепер Артур, який до ув'язнення активно допомагав бійцям АТО, заявив про наміри створити власний суспільно-політичний рух.

Андрій загалом доволі активний в соцмережах і розповідає, як проходять його дні

МОРЯКИ

25 листопада 2018 року російські прикордонні кораблі здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України та захопили три українських кораблі - "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу" з 24 українськими військовослужбовцями. За більш ніж дев’ять місяців, протягом яких їх незаконно утримували на Росії, жоден не визнав інкримінованих  обвинувачень, всі 24 назвали себе військовополоненими. Хтось за цей час втратив в Україні батька, хтось не встиг вступити до вишу. Кілька курсантів не змогли вчасно отримати дипломи і перше офіцерське звання.

Моряків зустріли в аеропорту "Бориспіль" хлібом-сіллю та нагородами. 

"Командувач Військово-Морських Сил ЗС України адмірал Ігор Воронченко вручив нашим військовим ордена, чергові військові звання та офіцерські кортики", – повідомили у пресслужбі ВМС Збройних сил України.

АНДРІЙ ЕЙДЕР

Наймолодший з моряків, матрос Андрій Ейдер повернувшись додому часу не гаяв і вже встиг заручитися із дівчиною, яка чекала його з полону.

Фото опубліковане на сторінці Андрія у Фейсбуці, передає Depo.ua.

"У планах було спочатку, що він вийде з літака і одразу зробить пропозицію. Але я про це не знала, мене не було біля літака, я тоді ще не прилетіла. Я прилетіла вже в госпіталь і він вже зробив пропозицію в госпіталі. Каже: "Будеш моєю дружиною?". Я кажу: "Буду, куди я подінуся",– розповіла Марина ТСН.

Матір Андрія каже, що сина не відмовляла одружуватись. Каже, він завжди був самостійним у своїх рішеннях, а Марина вже давно стала членом родини, бо зустрічаються вони вже три роки. Найскладнішою операцією, каже мати, була купівля обручки – прохання придбати перстень Андрій передав через адвоката ще перебуваючи за ґратами, а допомагали у цьому рідні та волонтери.

З датою весілля Андрій та Марина ще не визначились. Попередньо думають одружитись наступного року.

Тепер закохані публікують романтичні фото. 

Найближчим часом Андрій планує зайнятися своїм здоров'ям, пройти повне медичне обстеження. Також незабаром вийде його збірка віршів. Юнак розповідає, що навіть у полоні не полишав писати їх.

БОГДАН ГОЛОВАШ

Старший матрос катера "Бердянськ" Богдан Головаш зазначив, що хоче якомога швидше повернутися на службу та вийти у море.

"Це те, про що я думав останні місяці перебування", — підкреслив він. 

Крім цього, Богдан заявив, що за потреби знову піде до Керченської протоки.

 

ВАСИЛЬ СОРОКА 

Зустрічати звільненого контррозвідника Василя Сороку приїхала велика родина.

А згодом до нього завітав у гості Святослав Вакарчук. Батько Василя розповідає, що це багато значить для нього.

В'ЯЧЕСЛАВ ЗІНЧЕНКО

Старший матрос катера "Нікополь" В'ячеслав Зінченко має на меті продовжувати служити в армії й стати офіцером."

Я буду далі продовжувати служити в армії, це важливе для мене рішення. Хочу бути офіцером, для цього потрібно отримати вищу освіту. Я тільки ліцей закінчив і отримав професію електрогазозварника. Був старшим матросом і займався обслуговуванням артустановки", – розповів він в інтерв'ю LB.ua.

21-річний моряк додав, що у нього наразі багато сил і бажання допомагати іншим, "щоб вони не потрапили в схожу ситуацію, як ми з хлопцями".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme