Семеро померли: Чи є в Україні епідемія грипу та яка загроза суне з Китаю

З початку епідемсезону від ускладнень грипу померли семеро українців. Їхні випадки об’єднуює зволікання зі зверненням до лікарів, відсутність щеплень від грипу та наявність хронічних захворювань

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Семеро померли: Чи є в Україні епідемія…
Фото: Shutterstock

Depo.ua розповідає, чи є нині епідемія грипу в Україні та яка нова загроза насувається з Китаю.

"Всі сім летальних випадків, на жаль, не були щеплені проти грипу. Мали супутній стан, який ускладнював перебіг хвороби. Там був діабет, у якомусь випадку була ішемічна хвороба серця. Це посприяло тому, що їх, на жаль, врятувати не вдалося", – говорить Оксана Артемчук, завідувачка відділення грипу та ГРВІ-центру громадського здоров'я МОЗ України, передає "5 канал".

Втім, додає Артемчук, у цілому по Україні ситуація із захворюваністю на ГРИП та ГРВІ – спокійна та стабільна: "Найімовірніше, в лютому ситуація погіршиться. Але це є типово для такої пори року. Якщо говорити про Україну, то ми перебуваємо на 42% нижче епідпорогу".

З жовтня кожен двадцятий українець перехворів на грип або ГРВІ, втім, ці показники приблизно вдвічі менші за епідемпоріг.

Серед померлих – люди літнього віку та одна молода жінка. Усі пацієнти надто пізно звернулися по допомогу лікарів та не вакцинувалися, внаслідок чого постраждали від тяжких ускладнень: від пневмоній до менінгіту.

Однією з жертв хвороби стала 31-річна жінка, яка заразилася, виношуючи дитину. Вона захворіла 24 грудня, а 31 через відшарування плаценти їй провели кесарів розтин. Пацієнтка померла 3 січня, аналізи підтвердили інфікування не субтипованим грипом типу А. До того ж, у неї був хронічний гепатит С.

Дитина вижила – 13 січня її перевели з відділення реанімації у відділення для недоношених дітей. Медики наголосили, що вагітним жінкам також необхідно вакцинуватися від грипу, а інактивована вакцина безпечна для плоду.

У Центрі громадського здоров'я навели симптоми грипу та нагадали, що найкраща профілактика — щорічна вакцинація. Імунізація зменшує ймовірність захворіти на грип і ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті від захворювання.

Симптоми грипу:

  • раптовий початок хвороби;
  • головний біль;
  • ломота у м’язах та суглобах;
  • біль у горлі;
  • підвищення температури тіла до 38 °С і більше;
  • кашель;
  • в окремих випадках – блювота і пронос.

Якщо ви помітили у себе дані симптоми, негайно зверніться до лікаря. За умови ослабленого організму зволікання може коштувати вам життя.

За повідомленням ТСН  нині знайти вакцину від грипу в Україні вже важче, але все ще можливо: варто продзвонювати аптеки та приватні лікарні і перевіряти там наявність вакцин. У середньому разом із прийомом у лікаря це обійдеться вам у 400 грн.

А доки в Україні епідемії грипу не передбачається, світову спільноту сколихнула новина про нову загрозу: у м. Ухань у Китаї та за межами країни офіційно зареєстрували понад 205 лабораторно підтверджених випадків інфекційної хвороби, спричиненої новим коронавірусом, який поки що не має офіційної назви і позначається як nCoV. Станом на вчора від нього померли вже шестеро людей.

Чому нас має хвилювати спалах вірусу у Китаї?

Як йдеться у статті Nature, вчора вже було підтверджено випадок захворювання у США. Чоловікові в штаті Вашингтон діагностували ураження уханським вірусом після недавньої поїздки в Китай, завдяки чому Сполучені Штати стали п'ятою країною, яка сповістила про цю хворобу  і першою за межами Азії, що зробила це ( у списку – Таїланд, Японія, Південна Корея). Чоловіка госпіталізували минулого тижня у Вашингтоні з пневмонією, але тепер аналіз крові підтвердив, що це уханський вірус. На щастя, чоловік почувається добре, а осіб, з якими він встиг поконтактувати, розшукують.

Ситуація ускладнюється наближенням китайського Нового року. Адже в цей час Китай та довколишні країни через відвідають близько 300 мільйонів людей майже з усього світу, а коли в регіоні можливе виникнення епідемії – це тривожна тенденція.

Як повідомляє "Центр громадського здоров’я України", ЦГЗ як визначений національний координатор Міжнародних медико-санітарних правил офіційно повідомив Прикордонну службу України, керівників обласних та Київського міського лабораторних центрів МОЗ України та керівників структурних підрозділів охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій про ситуацію з коронавірусом у Китаї та про актуальні рекомендації ВООЗ.

Генеральний директор ВООЗ скликав на 22 січня засідання комітету з надзвичайних ситуацій у зв’язку з новими випадками хвороби та заявами про можливе передавання збудника інфекційної хвороби від людини до людини. Зараз із залученням спеціалістів ВООЗ та CDC з’ясовують причини виникнення, фактори передавання інфекції, визначають межі осередків та масштаби поширення інфекційної хвороби, спричиненої новим коронавірусом (nCoV).

Як йдеться у публікації Nature, раніше влада Китаю та ВООЗ заявляли, що були певні обмежені випадки передачі людини від людини між членами сім'ї, але, здається, тварини є найбільш вірогідним джерелом вірусу. Проте після того, як інфікувалося 15 медиків цей висновок переглянули. Переклад публікації наводить група "Довколаботаніка".

Китайська національна комісія з охорони здоров’я класифікувала цей коронавірус, пов'язаний із SARS (важким гострим респіраторним синдромом), як інфекційне захворювання класу В. Така класифікація дає владі повноваження припиняти поїздки до міста, з нього та в межах міста та вживати інших надзвичайних заходів, щоб ізолювати населений пункт. SARS у 2002 та 2003 роках став причиною більш ніж 770 смертей, але поки новий вірус не демонструє такої високої смертності як його родич з минулого.

nCOV або ж уханський вірус  до цього часу не фіксувався у людей взагалі. 4 незалежні групи дослідників розшифрували (секвенували) послідовність його геному з 6 зразків та підтвердили спорідненість з SARS.

В'їзд та виїзд людей з міста Ухань наразі під суворим контролем, адже тут ще в грудні вперше були виявлені перш випадки зараження людей, які відвідали ринок живих тварин. За останній тиждень повідомлялося про випадки в інших китайських містах, включаючи Пекін, Шанхай та Шеньчжень. Хвороба поки що зачепила близько 300 людей у Китаї. Було також кілька випадків у інших країнах, таких як Таїланд, Японія та Південна Корея. 95 % усіх заражених були в Ухані.

Читайте також -  Вірус під рейтинги: Коли Гончарук оголосить в Україні епідемію грипу

Зазначається, що за місяць з часу виникнення спалаху китайська влада показала свою ефективність у виявленні випадків хвороби, секвенуванні геному збудника та передачі цих даних світовій науковій спільноті. Саме від відкритості даних про реальний стан справ залежить доля тривожного спалаху.

Тим часом, на випадок запланованих вами візитів до Азії, МОЗ та ЦГЗ нагадують про основні заходи профілактики, яких необхідно дотримуватися під час відвідування країн, де було зареєстровано випадки nCoV:

  • уникайте близького контакту з людьми, що мають симптоми гострої респіраторної інфекції;
  • частіше мийте рук з милом, особливо після безпосереднього контакту з хворими людьми або їхнім оточенням;
  • уникайте тісного контакту з тваринами на фермах або у дикій природі;
  • люди із симптомами гострої респіраторної інфекції повинні дотримуватися правил поведінки під час кашлю та чхання (не підходити надто близько до співрозмовників, прикривати рота і носа одноразовими серветками, частіше мити руки, максимально обмежити контакти з іншими людьми)

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme