Селфі-гроші: Кому вигідні наші сотні лайків

Щодня в Instagram викладається тисячі селфі. Психологи твердять про відносно новий вид залежності, а маркетологи радять не втрачати можливість і використовувати селфіманію як потужний бізнес-інструмент

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Селфі-гроші: Кому вигідні наші сотні лай…

За даними дослідження пошуковика Kayak, 18-34-річні британці протягом тижня у мандрівці роблять в середньому 357 фото, 133 з яких - селфі. Фотографують себе себе 19 разів на день і принаймні двічі викладають знімки у соцмережі.

Станом на серпень минулого року 82% американців цієї ж вікової групи зробили бодай одне селфі та поділилися ним на своїх сторінках.

Для деяких селфіманія стала основою арт-проектів. Зокрема, канадець Уго Корнельє з 12 років робив селфі щодня, а до власного весілля створив із них двохвилинний ролик. Робота набрала понад 45 млн переглядів.

Ще у 2014-му психологи надумали називати надмірне захоплення фотографуванням самих себе селфісизмом, визначивши явище як окремий вид залежності. А у 2018-му попередили, що любов до селфі може призвести до розвитку нарцисичних рис характеру. Так, дослідники університетів Суонсі та Мілану залучили 74 добровольців віком 18-34 роки, відстеживши розвиток нарцисизму в залежності від активності у соцмережах. У людей, які частіше постили селфі, розвивалася залежна самооцінка і потреба у похвалі.

Звісно ж, селфі - хліб не лише для психологів. Всесвітнє захоплення активно підтримується виробниками техніки. Саме вдосконалені камери - одна з фішок анонсованих смартфонів 2019-го. Зокрема, Xiaomi обіцяє новинку із камерою на 48 мегапікселів, а LG вже запатентувала телефон із 16-ма камерами. Усього за один клік можна отримати 16 кадрів з різними характеристиками.

Крім смартфонів, є і додаткові гаджети. Можна придбати світлове селфі-кільце, яке забезпечить прийнятну якість знімків у темряві (від 100 грн), селфі-чохол із вбудованими LED-лампами (від 250 грн), селфі-дзеркала із вбудованою камерою, освітленням, звуковою системою та виходом в Інтернет (від 12 тис. грн, але треба замовляти з-за кордону), селфі-дрони (від 1500 грн).

Не секрет, що соціальні мережі - потужний і песпективний майданчик для маркетингу. Прогнозується, що у 2021-му щорічні інвестиції у ринок складуть $48 млрд (порівняно з $32 млрд у 2017-му). І селфі у рекламних стратегіях - інструмент зручний.

МОДА

Глобальне використання зіркових селфі для потреб рітейлу почалося з розквітом популярності родини Кардашіан. Коли Кім Кардашіан у 2012-му почала зустрічатися з Каньє Уестом, той познайомив дівчину з дизайнерів брендів Balmain та Givenchy.

За наступні сім років аудиторія Instagram зірки зросла з 1 млн до понад 125 млн підписників, пише The Guardian. Водночас розкрутилися інші дівчата з родини. Наразі за один пост в Instagram Кім потрібно заплатити $750 тис., її сестри Кайді Дженнер - $1 млн.

Кардашіани активно співпрацюють з брендами Boohoo та Fashion Nova. Кампанія має ефект: так, Fashion Nova стала фешн-брендом, який американці найчастіше шукали минулого року у Google. Що ж до Boohoo, після колаборації з Кортні Кардашіан, продажі його продукції у Британії зросли на третини всього за чотири місяці.

При тому, що сестер обслуговує армія фотографів, селфі залишається популярним форматом. На думку маркетологів, воно створює враження невимушеності, безпосередньості і, власне, захопленості моделі самою собою.

Звісно, за селфі платять не лише Кардашіан. Українські компанії теж активно залучають зірок до своєї промоції.

Флешмоби довзоляють привернути увагу споживача до окремих категорій товару, і вже на цій хвилі організувати власні кампанії.

Не так давно мережу заполонили варіації на тему селфі - hairfie (фото волосся як спосіб рекламувати засоби догляду, салони краси і аксесуари) та shoefie (фото взуття).

ПЛАСТИЧНА ХІРУРГІЯ

Запропоновані соцмережами фільтри, які дозволяють побачити себе, наближеного до ідеалу, зумовили зростання попиту на послуги пластичних хірургів.

"Зараз той момент, коли люди можуть використати фільтр у Snapchat і зразу стати альтернативною версією себе", - цитує Forbes пластичного хірурга Стеффорда Бруманда з клініки 740 Park Plastic Surgery.

За його словами, якщо раніше жінки показували, наприклад, модель з Playboy, на яку хочуть бути схожими, зараз гортають власні знімки, "вдосконалені" фільтрами. Тож запити стали максимально конкретними.

За даними Американського товариство пластичної хірургуї, ринок зростає. Доповідь експертів за минулий рік свідчить про те, що кількість операцій у 2017-му збільшилася на 2% порівняно з минулорічними показниками.

При цьому змінити зовнішність хоче все більше людей віком до 30 років. Зокрема, у 13-19-річних підлітків найпопулярніша послуга - зміна форми носу.

Тенденція народжує і певний соціальний опір. Так, журналістка Радхіка Сангані започаткувала флешмоб "бокових селфі".

"Ламаю табу великих носів моєю новою кампанією #sideprofileselfie‬‬‬‬‬!! Давайте припинимо ненавидіти наші носи за те, що вони не крихітні і навчимося любити їх, викладаючи #sideprofileselfie", - написала дівчина у Twitter.

Флешмоб підтримали - у Instagram 11,9 тис. публікацій з таким хештегом. Під публікаціями самої Радхіки - сотні надихаючих коментів. Деякі жінки зізнаються, що через флешмоб скасували операцію у пластичного хірурга. Втім, з часом хештег втратив актуальність.

ІНТЕР'ЄРИ

Вже кілька років не виходять з моди селфі з ванних кімнат та вбиралень. Тренд зміцнила витівка зірок на Met Gala у 2017-му, коли компанія селебритіс включно з Кайлі Дженнер, Кім Кардашіан, Френком Оушеном та Брі Ларсоном зробила групове селфі у ванній. А все нібито через заборону Анни Вінтур фотографувати вечірку.

Популярності скромним білим кахлям додала Ешлі Грем із зірковими компаньйонками.

Чимало "ванних" фото стають віральними, адже створюють відчуття інтимності. Крім того, саме у ванних великі дзеркала, а селфі із дзеркалом попри продвинуті фронтальні камери залишається незмінною класикою.

Окремий хештег - bathtubeselfie, коли модель безпосередньо приймає ванну.

Такі тенденції змушують власників готелів та ресторанів виділяти на оздоблення ванних кімнат величезні бюджети і розвивати ринки матеріалів та послуг, спонукаючи виробників розробляти ефектні новинки.

Зокрема, лондонський клуб Anabel's залучив зіркову візажистку Шарлотт Тілбері до оздоблення ідеальної ванної для накладання мейкапу.

Лише одне фото, яке розлетілося світовими медіа, зробило рожеві кахлі потужним трендом.

Звісно, тенденція робити приміщення фотогенічним стосується не лише ванних. "Інстаграмність" дизайнери називають однією з головних вимог останніх років при оформленні кімнат.

При цьому участь моделі стає необов'язковою: все більшої популярності набувають так звані shelfie - фото інтер'єру.

Любов до власних зображень почали використовувати навіть керівники музеїв. З 2014-го з легкої руки активістки Мар Діксон проводиться міжнародний день селфі у музеях. Навіть байдужі до прекрасного громадяни не втрачають можливості отримати знімки на фоні світових шедеврів.

ПОЛІТИКА І ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ

Селфі з прихильниками стали класикою ведення політичних кампаній. На спільному і при цьому невимушеному знімку політик показує, що відкритий до діалогу з електоратом - причому часто потрібно лише з'явитися на заході і не ховатися від людей, селфі зроблять і поширять самі шанувальники.

У маркетингу селфі може бути потужним інструментом встановлення зв'язку і, наприклад, переконання інвесторів на переговорах. Спільне фото стає спільним досвідом, і співрозмовник охочіше бачить у іншому однодумця.

Щоправда, підприємці мають відчувати момент, коли варто запропонувати: "Давайте зробимо селфі і подивимося, як до цього ставляться мої підписники", а коли це виглядатиме лише вихвалянням.

"Має сенс ділитися фотокарткою, якщо ви додаєте до знімку певну цінність. Говорите про пораду чи стратегію, якою поділився співрозмовник, і яка може бути корисною іншим або ж стати темою для дискусії. Це показує, що діалог був змістовним", - стверджує IT-євангеліст, професор Рамеш Логанатан в коментарі Enterpreneur.

Набагато простішими видаються акції "Зроби селфі та візьми участь у розіграші...", які охоче організовують компанії різних напрямків у бажанні залучити нових клієнтів.

Втім, здебільшого селфі фокусуються не на стосунках, а на предметному світі відчуттів - зовнішності, одязі, аксесуарах та інтер'єрі, закладаючи тренди і шаблони поведінки. Світі, який можна придбати, - на що, зрештою, і розраховують автори рекламних кампаній. Але нав'язливий консюмеризм набридає - деталі перевантажують мозок, який і так витримує шалені навали інформації.

Недаремно, світовою сенсацією вже цього року стало фото яйця, яке набрало найбільше лайків в історії Instagram. Яйце просте, доступне і жодним чином не смикає за амбіції та самооцінку.

Втім, не схоже, щоб світові бренди так легко дозволили любові до яскравого світу моди, розкошу та гламуру притупитися. Бо ж зрештою, яйце - також маркетонговий хід, хоча і вельми нестандартний.

Судячи з прогнозів аналітиків, маркетологи вигадуватимуть все нові й нові способи заохотити користувачів заселфітися, і в цей момент - зазирнути до їхніх кишень.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme