Що за страшна хвороба вражає туристів на турецьких курортах

На одному з турецьких курортів сім'я підхопила вірус з високою температурою, висипами і проносом. У мережі спалахнула паніка: мовляв, співробітники готелю ігнорують небезпеку, а небезпечна зараза може легко потрапити в Україну

Що за страшна хвороба вражає туристів на…

Тривожний пост у Facebook опублікував нардеп Віталій Купрій.

"Друзі, зараз на одному з курортів Туреччини в готелі Calista Luxury Resort відбувається жахлива ситуація. Щоб ви зрозуміли серйозність, передаю пряму мову мого товариша, який в неї потрапив: " Зараз в Туреччині, на третій день молодша дитина захворіла вірусом Коксакі, але тоді лікарі не сказали, що це. Після цього перехворіли всі, хворію зараз я, форма хвороби страшна, 4 дні температура 40, потім сип розміром з горох по всьму тілу і лопається, не сплю третій день плюс срачка, що дупа болить. І таке було з усіми членами сім'ї", - написав політик.

Додав, що перехворіла вже кожна третя дитина, готель нічого не визнає, а хвороба заразна. Мовляв, карантинний період від 10 днів до місяця, а заразитися можна повітряно-крапельним шляхом.

"Чи варто звернутись до консула? Так як вірус може масово потрапити в Україну просто на загальному літаку і ніхто нічого не робить бо в готелях сезон і всім тут не вигідно щось робити", - цитує політик знайомого, а також додає, що звертається по допомогу до консула.

На публікацію жваво відреагували, поширивши її понад 3 тис. разів.

У коментах, в тому числі, пишуть, що вірус зробив Туреччину ще більш небезпечною країною, а дешевий сир буває у мишоловці.

Наразі новина сягнула державного рівня. Як пише censor.net, МЗС України доручило посольству України в Туреччині вивчити епідеміологічну ситуацію у країні і скласти рекомендації для українців.

Depo.ua пропонує з'ясувати, що це за хвороба, і чи є вона винятково турецькою напастю.

ДЛЯ УКРАЇНА КОКСАКІ - НЕ ЕКЗОТИКА

Новини про вірус Коксакі у Туреччині з'являються впродовж усього літа. Зокрема, наприкінці червня у ЗМІ писали про те, що в одному з п'ятизіркових готелів країни хворобу підхопили майже всі діти, які купалися у місцевому басейні.

Свої історії розповідали і в середині липня.

Між тим, 2017-й важко назвати винятковим - тривожна інформація про Коксакі з'являється кілька років поспіль. І стосується не лише Туреччини.

Так, минулої ж осені повідомлялися про десятки випадків захворювань у Київській, Тернопільській і Львівській областях.

Вірус Коксакі отримав назву від американського містечка, де лікарі у 50-х роках минулого століття виділили збудник із аналізів хворих дітей.

Коксаксі відносять до ентеровірусних інфекцій, і наразі відомі 30 його різновидів.

В англомовному середовищі хворобу назвали "рука-нога-рот". Ця назва поширена і в Україні.

Серед найтиповіших проявів - висипи на долонях, ступнях, у роті (рідше - на руках, ногах, сідницях, у горлі), жар, нудота, діарея.

Важкість перебігу хвороби визначається імунітетом людини - у декого неприємності обмежуються кількома висипами та незначним підвищенням температури.

Втім, у рідких випадках є ризик розвитку ускладнень з боку нервової та серцево-судинної системи.

"Реакції з боку нервової системи не часті і з'являються або під час хвороби, або протягом тижня після зникнення її проявів. А ось ускладнення з богу суглобів і міокарда можуть розвиватися поволі, тому людині, яка перенесла вірус, або контактувала з хворим, краще протягом півроку знаходитися під лабораторним наглядом", - розповів Depo.ua завідувач інфекційної реанімацією в Київській дитячій лікарні №12 Віктор Буяло.

Через 2-3 місяці після хвороби варто зробити кардіограму, ехокардіографію серця. Особливо, якщо почали з'являтися болі у серці або суглобах.

Якщо людина мала контакти з хворими, незначні прояви хвороби і сумнівається, перехворіла на Коксакі, чи ні, після повернення варто зробити аналіз на антитіла до ентеровірусів, через два місяці - повторити дослідження. Якщо кількість антитіл зменшилася - значить, організм не контактує з вірусом. Якщо ж залишилася сталою або збільшилася, варто слідкувати за станом здоров'я.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ

Вірус передається фекально-оральним та повітряно-крапельним шляхом. А значить, заразитися можна через брудні руки і навіть під час звичайного спілкування з хворою людиною.

Велика концентрація вірусу може бути у місцях великих скупчень дітей - наприклад, на дитячому майданчику чи у басейні. Хлор вбиває вірус, але дезінфекція води не завжди проходить належним чином. Також мікроорганізми вмирають після 20 хвилин кип'ятіння.

Пік активності вірусів - літній період.

Особливо вразливі до зарази діти від 3 до 10 років (а серед них - 4-6 років).

Деякі медики вважають, що дитині до півроку заразитися малореально, адже її захищають материнські антитіла.

"Аби не захворіти, треба уникати контакту з хворими, правильно харчуватися, бувати на свіжому повітрі. Контагіозність Коксакі – 40 -60%. Це вірогідність захворіти при близькому контакті, якщо ви знаходитеся на близькій відстані, розмовляєте, кашляєте. Але за таких умов не всі захворіють - це залежить від імунітету, до того ж до вірусу не всі вразливі", - каже Буяло.

ЯК ЛІКУВАТИ

Найчастіше медики виписують місцеві засоби - антисептичні розчини для полоскання роту, антисептики (на кшталт "зеленки") для висипів на тілі, за потреби - жарознижувальні (наприклад, парацетамол).

Рекомендується багато пити, а в разі обільного проносу або блювоти вживати регідранти.

Звичайно ж, перш ніж починати терапію, варто звернутися до лікаря - є ризик переплутати Коксакі з низкою інших хвороб.

Руки варто мити якомога частіше. Приміщення, де є хворий, варто регулярно провітрювати, проводити вологе прибирання.

ЧИ ЗАКРИЮТЬ ГОТЕЛІ

За словами Віктора Буяла, українцям добитися закриття турецьких готелів або ж виплати компенсації через хворобу малореально.

"Це має робити місцева СЕС, якщо вони вважають, що розповсюдження хвороби пов'язане з порушеннями у вентиляційній системі або режимі роботи басейну. Щоб оголосити епідемію, треба регулярний приріст хворих. А якщо вона не оголошена, закривати комерційні об'єкти не прийнято. Окремим клієнтам добитися чогось буде важко - компанія може апелювати, наприклад, до того, що вони не дотримувалися санітарних норм, не мили руки. Тим паче складно знайти докази, що готель свідомо не чинив перешкод розповсюдженню епідемії", - каже експерт.

Додає, що в Україні були випадки коли тимчасово закривали заклади харчування і дитячі колективи, наприклад, через ротовіруси. Але виключно до усунення порушень. Інколи просто усували від роботи людину, яка була носієм інфекції, і вилучали партію виготовленої нею їжі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme