Мутації COVID-19: Чи завадять зміни вірусу створити вакцину

Доки людство продовжує жити з обмеженнями через пандемію коронавірусу та очікує на винайдення вакцини від Sars-Cov-2, аби відкотити реальність до "налаштувань виробника", у медіа з’являється все більше новин про мутації вірусу

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Мутації COVID-19: Чи завадять зміни віру…
Фото: Depositphotos

 

 

Це, природно, викликає тривогу, адже може свідчити про складнощі з винайденням постійної вакцини та можливість реінфікування людей, що вже перехворіли на COVID-19, про що ми регулярно читаємо у мережі.

Але чи дійсно все так погано? Поглянемо, що наразі відомо науці про мутації Sars-Cov-2 та у якій мірі вони загрожують планам вчених і медиків із порятунку світу.

Мутації - це ок?

Слово "мутація" може звучати зловісно, особливо, коли мова йде про новий коронавірус, однак це вельми рутинний факт вірусного життя. Ці організми змінюються постійно, мають короткий період розмноження, а деякі з них (особливо РНК-віруси, до яких належить і Sars-Cov-2) мають підвищену частоту мутацій. Додайте сюди ще і природній відбір, і маємо властивість вірусів доволі швидко адаптуватися до змін у середовищі. Зокрема, так виникають і мутації опірності (резистентності) коли віруси стають невразливими до специфічних противірусних ліків, та і вакцини врешті виявляються не дієвими.

Звучить кепсько, але властивість не є однозначним наслідком. І повальна більшість мутацій вірусів, що заражають людей, протікають для нашої популяції без наслідків. 

Кожен збудник хвороби варто розглядати і простежувати окремо.

Як мутує Sars-Cov-2

Питання щодо коронавірусу полягають не у кількості мутацій, а у тому, чи стає через них вірус більш небезпечним для людини, чи починає він легше передаватися від однієї особи до іншої або ж чи мутує він настільки швидко, щоб препарати чи вакцини у розробці ставали неефективними, перш ніж потраплять до пацієнтів. Та чи змінилися ці показники коронавірусу з тих пір, як його вперше виявили в Ухані у грудні? Наразі це не доведено.

Фото віруса
Фото: Depositphotos

На сьогодні виявлено більше 13000 змін у 100000 секвенованих Sars-CoV-2. На перший погляд, це лякає. Втім, будь-які два віруси будь-яких двох пацієнтів у будь-якій точці світу відрізняються в середньому лише десятьма буквами . Це незначна частка від загальної кількості у 30000 символів генетичного коду вірусу. Тобто всі  варіанти Sars-CoV-2, що нині "бігають" планетою, можна вважати частиною єдиного клонального роду.

До того ж, хорошою новиною є те, що нинішній коронавірус мутує доволі нешвидко, при цьому будь-яка генетична лінія зазнає кілька змін щомісяця; це у два-шість разів менше, ніж кількість мутацій, отриманих вірусами грипу за той самий період.

Хороша мутація, погана мутація

Та невже серед 13 000 змін не знайшлося жодної, яка б занепокоїла вчених? Звісно, знайшлася. 

Сумнозвісною мутацією в цьому контексті є зміна амінокислоти в шиповатом білку Sars-CoV-2. Продемонстровано, що ця єдина зміна у вірусному геномі , яка називається D614G, збільшує інфекційність вірусу в клітинах, вирощених в лабораторії. Втім, незважаючи на це, мутація помітно не впливає на тяжкість перебігу захворювання.

Крім того, ви можете зустріти твердження про те, що ця зміна збільшує вірусну передачу, але така теза є необґрунтованою і, на момент публікації цієї статті, недоведеною.

При цьому D614G систематично зустрічається з трьома іншими мутаціями, і їх виявляють приблизно в 80% секвенованих зразків коронавірусу – втім, їх вплив на вірулентність або ж тяжкість перебігу хвороби не було доведено. Врешті, більшість мутацій просто передаються з вірусом від людини до людини, не чинячи особливого впливу. Деякі з них викликаються власне імунними реакціями зараженого організму.

Втім, здається, деякі структурні мутації у геномі Sars-CoV-2 грають на руку людству. Зокрема вчені продемонстрували,  що зміни в додаткових генах Sars-CoV-2 Orf7b / Orf8 знижують вірулентність Sars-CoV-2, потенційно викликаючи більш легкі інфекції у пацієнтів. Це було б приємною новиною, втім, здається, зміни в Orf8 відбувалися з перших днів пандемії і, схоже, їх частота не збільшується. 

Загроза повторного інфікування

А ще у ЗМІ регулярно циркулюють історії пацієнтів, які одужали від Covid-19, а пізніше знову заразилися, втім, нібито іншим "штамом" вірусу. Зокрема, наприкінці серпня було подібне повідомлення про чоловіка з Гонконгу, двох європейців, а згодом – американця зі штату Невада. 

Проведення тесту на коронавірус

Втім, як йдеться із попереднього розділу, ніяких нових "штамів" коронавірусу на даний момент не виявлено – усі зміни підпадають максимум під назву "варіанти".

Тим часом поодинокі випадки реінфекції відбуваються і з іншими вірусами. І це далеко не завжди про мутацію – часто повторне інфікування є наслідком особливостей імунної системи окремої людини, тож навіть можливість, що коронавірус кілька разів "забив дубль" на мільйони заражених не мають стати приводом для суспільної паніки. 

Сьогодні Sars-Cov-2 по суті є тим самим вірусом, який з’явився в грудні. Звісно, він мутував, але поки що ці зміни не вплинули на уявлення вчених про боротьбу з ним. А отже, надії на майбутню вакцину та деякі інші види терапії наразі не марні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme