Розумний орангутанг: Що вміла робити та як розмовляла найрозумніша мавпа в світі

Сьогодні стало відомо, що на 40-му році життя в Атланті помер орангутанг Чантек, який опанував мову жестів 

Розумний орангутанг: Що вміла робити та…

Чантек одним з перших орангутангів навчився мові жестів і використовував її в спілкуванні з охоронцями зоопарку, куди його помістили в 1997 році, передає Depo.ua.

ЧАНТЕК. ПОЧАТОК

Результат пошуку зображень за запитом

Орангутанг на ім'я Чантек народився у Єркеському регіональному дослідницькому центрі приматів в Атланті, штат Джорджія. Він був чоловічим гібридом суматрансько-барнеонського орангутанга, який опанував використанням численних інтелектуальних навичок, у тому числі мову жестів.

Пов'язане зображення

З малайської та індонезійської мови його прізвисько перекладається як "чудовий" і "красивий" і вимовляється Чантек.

З 9 місяців орангутанг Чантек почав вчитися. За словами його вчителів-антропологів, він швидко навчився говорити, що хоче їсти та пити, привчився ходити до туалету, знав, як потрібно сидіти, розрізняв такі поняття як робота та дозвіллягра.

Результат пошуку зображень за запитом

ПРИЙОМНІ МАМИ

Цікаво, що найближчими людьми для орангутанга з Атланти стали не тільки робітники зоопарку - охороні та доглядачі, а й антропологи. Саме американські антропологи Лін Майлз, яка була директором дослідницького проекту з вивчення мавп та Енн Садкомб, яка викладала антропологію, навчили Чантека мові жестів та стали його близькими.

Саме Лін Майлз знала Чантек з 9 місяців і навчила його першим словам "їсти", "пити". Згодом до програми навчання орангутанга приєдналася Енн Садкомб, яка до цього "виховувала" сім горил. Чантек ріс разом із горилою Майклом. Таке рішення було прийнято під час програми виховання мавп для того, щоб вони могли спілкуватися між собою і їм не було нудно поодинці.

ДУРНА МОЛОДІСТЬ

Дев'ять років Чантек прожив у кампусі UTC в особистому причепі. Все було добре, Чантек швидко вчився, осягав життя завдяки різноманітним заняттям та ріс дуже здібним орангутангом. Він був улюбленцем студентів: жив у причепі під наглядом та ходив на заняття. Проте його майже вільне життя перекреслив нерозумний вчинок. Чантек вирішив вчинити втечу та ще й прихопив по дорозі заручника - дівчину-студентку, яка вивчала у антропологію.

З тих пір його переселили до Єркесу, де він і з'явився на світ.

ПОДАЛЬШЕ ЖИТТЯ ЧАНТЕКА

Протягом наступних одинадцяти років він жив у клітині 5Х5 метрів. Через замкнений простір він впав у депресію і набрав зайву вагу через неактивний спосіб життя. , де він вступив у депресію і поклав вагу через неактивний спосіб життя в Єркесі. Коли його провідували прийомні мами-антропологи, він постійно намагався забрати у них ключі від машини та показував жестами, що його потрібно відвезти додому. Він жалівся на пасивний спосіб життя і хотів скоріше покинути своє місце проживання.

У 1997 році Зоопарк Атланти запросив Чантека до себе, надавши йому велике помешкання із деревами та всім необхідним для гідного, а головне цікавого існування.

Результат пошуку зображень за запитом

Розумний Чантек прибув до своєї нової "квартири" вночі, а вже зранку доглядачі були шоковані. За ніч орангутанг розібрав гамаки і якимось чином вийняв з них залізні частини, схожі на монети. Він передав монети працівникам зоопарку, ніби обімнюючи їх на напої. Доглядачі не одразу зрозуміли, що мавпа повів себе як підліток: здобув гроші, аби купити напої. Звісно, робітники були вражені такою кмітливістю і з тих пір почали ставитися до нового мешканця зоопарку по-іншому.

До останніх днів, не дивлячись на хворобу серця, Чантек жив у зоопарку Атланти, займаючись повсякденними справами. Він майстрував саморобки, робив намисто, малював.

ХАРАКТЕР ДИВО-МАВПИ

Результат пошуку зображень за запитом

Цікаво, що попри феноменальні здібності Чантек був дуже сором'язливим. Останні роки він доживав у приміщенні з іншими орангутангами. Він майже не спілкувався із сусідами і вів усамітнений спосіб життя. Розмовляв він тільки з близьким оточенням, з тими, кого знав. Наприклад, у присутності охоронців він робив вигляд, що не вміє розмовляти і був цілком звичайною мавпою.

ОРАНГУТАНГ-ТЕЛЕЗІРКА

Результат пошуку зображень за запитом

У 2013 році канал Animal Planet зняв про Чантека документальний фільм "Мавпа, яка пішла до школи". У стрічці можна побачити, як Чантек просить дати йому содову, морозиво. Мавпа спокійно спілкується мовою жестів.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ ЗДІБНОСТІ ЧАНТЕКА

Мова. Чантек мав у словниковому запасі більше 150 модифікованих знаків ASL (американська мова жестів, - ред.), а також зрозумів розмовну англійську мову. Він використовував у своєму мовленні іменники та прикметники, зрідка дієслова. Цікаво, що свою прийомну матір Чантек завжди називав Лін, але тільки в особистому спілкуванні. При незнайомцях він вживав слово "жінка", зрідка казав "вона".

Результат пошуку зображень за запитом

Праця. Цей розумний орангутанг виготовляв та використовував інструменти. Цікаво, що він навіть розумів концепцію грошей та обміну роботою. Із самого народження антропологи-вихователі виготовили залізні гроші і пояснили Чантеку концепцію обміну грошей на працю. Таким чином із самого дитинства мавпа зрозуміла, що своєю працею можна заробляти гроші.

Географія. Він володів просторовим осмисленням і навіть знав декілька шляхів, наприклад, міг самостійно дістатися з точки А у точку Б. Пам'ятав декілька маршрутів, не губився і не збігав.

Психіка та мистецтво. Міг згадувати події минулих років та розповідати про них завдяки мові жестів. Він насолоджувався творчими проектами та виготовляв картини, намиста, саморобки та навіть співав і придумував мелодії.

СПАДЩИНА

Після смерті Чантека антрополог Лін Майлз продовжить, скоріш за все, займатися Фондом Чантека, щоправда, проект "Чантек", на жаль, вже можна вважати закритим. Довідка. Фонд Чантека займається розвитком більш глибокого наукового розуміння орангутангів, підтримка культурних та мовних досліджень з орангутангами, сприяння охороні орангутангів та встановлення культурного спілкування між людьми та мавпами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme