Рости розумним: Що визначає рівень IQ вашої дитини

Про тести на рівень IQ чули, мабуть, усі. Втім, що це означає та які фактори впливають на його рівень? 

Рости розумним: Що визначає рівень IQ ва…
Фото: Shutterstock

Залякані страшилками, ми вже давно побоюємося хімікатів, що містять у собі важкі метали – свинець та ртуть. Втім, тепер вони становлять меншу загрозу, ніж ще 2 десятиліття тому через кращі безпекові норми. На перше ж місце викочуються нові антигерої – пестициди і антипірени, особливо вразливі до яких – діти.

Згідно з новими дослідженнями Нью-Йоркського університету, опублікованому у журналі "Молекулярна і клітинна ендокринологія", це може вплинути на розвиток мозку дітей та зменшити інтелектуальні здібності. У період з 2001 по 2016 рік вплив самих лише вогнезахисних речовин призвів до втрати 162 мільйонів пунктів IQ серед дітей в США. Свинець обійшовся дітям в 78 млн. балів IQ, пестициди – майже 27 млн. балів IQ, ртуть – 2,5 млн. балів IQ.

Але що таке IQ, як він формується та яке значення має у масштабах цілої країни?

IQ це...?

Абревіатура IQ (intelligence quotient) у прямому перекладі означає "коефіцієнт інтелекту", під яким розуміють міру вашої здатності міркувати, аналізувати інформацію, мислити абстрактно і вирішувати проблеми.

По суті, це відображення, наскільки добре ви пройшли певний тест у порівнянні з іншими людьми вашої вікової групи. І хоча тести можуть відрізнятися, середній IQ у більшості дорівнює 100 балам, а 68% людей мають показники, що варіюються від 85 до 115 балів. IQ 115 - 129 визначається як "вище середнього", а далі – від 129 до 180 і вище – йдуть різні рівні обдарованості. 

І хоча рівень IQ може бути предиктором (прогностичним параметром) таких речей, як академічний успіх, він зовсім не обов'язково є гарантією успіху в житті. Подекуди люди з дуже високим IQ живуть гірше від людей з посередніми показниками через ряд особистісних факторів.

Зокрема, тести на IQ не вимірюють практичні навички та таланти, характер, а також наполегливість і старання.  У вас може бути середній бал IQ, але при цьому ви можете бути відмінним музикантом, талановитим художником, неймовірним співаком або механіком. Також ряд науковців стверджує, що показники EQ – так званого "емоційного інтелекту" – є більш визначальними для подальшого успіху людини як у кар’єрі, так і у особистому житті.

Depo.ua вирішило переглянути дослідження щодо впливу коефіцієнту інтелекту на рівень життя людей а також фактори, які визначають рівень IQ особи і можуть на нього впливати (зокрема це стосується дітей).

Рівень IQ на 40-80% залежить від генетики

Незважаючи на значний вплив навколишнього середовища на IQ, спадковість все ще відіграє першу роль у відмінностях людей за цим параметром. Фактори навколишнього середовища можуть  впливати на втрату або надбання кількох пунктів, втім, частіше за все, меншою мірою, ніж вроджений потенціал.

Як йдеться у статті науковців університету Делавера, якби раптом усі середовища та фактори впливу на кожну людину (зокрема маленьку дитину) стали абсолютно однаковими для всіх, то спадковість відповідала б за 100% відмінностей між інтелектуальними здібностями різних людей. 

Цікаво, що члени однієї родини іноді також мають відчутні відмінності у рівні IQ (у середньому на 12 балів). Біологічним братам та сестрам властиві як генетичні відмінності ( вони ділять рівно половину своїх генів з кожним із батьків і в середньому лише половину з них одне з одним), так і піддаються різним факторам впливу в одній родині.

Люди не народжуються з фіксованим, незмінним рівнем інтелекту.

Змінний "грунт" показника IQ дорослої людини (ті відсотки, що залежать від навколишнього середовища) закладаються у дитинстві. І хоча зовнішні фактори впливу відіграють важливу роль у формуванні рівня IQ, вчені досі не знають, як маніпулювати ними для зміни природно низьких показників на більш високі. 

Харчування до 3-річного віку є визначальним для майбутнього рівня IQ

Одним зі значущих факторів зовнішнього впливу на рівень коефіцієнту інтелекту виявилося харчування людини до 3-річного віку. Дослідження, опубліковане у Journal of Epidemiology and Community Health свідчить, що раціон з високим вмістом жирів, цукру і перероблених продуктів у ранньому дитинстві може сприяти більш низькому IQ, у той час як дієта, сповнена вітамінів та поживних речовин навпаки, підвіщувала цей показник.

У роботі довгостроково відстежувалося здоров’я та благополуччя 14 тисяч дітей, народжених у 1991-1992 роках. Їхні батьки заповнювали анкети з докладним описом типів і частоти вживання їжі і напоїв їх дітьми у віці 3, 4, 7 і 8,5 років. IQ вимірювався, коли дітям виповнилося 8,5 років.

Результати показали, що раціон із переважно обробленою їжою у віці до 3 років пов’язаний із нижчими показниками, у той час як здорове харчування з достатньою кількістю овочів, фруктів та круп пов’язане з вищим  IQ у віці 8.5 років. Харчування у віці від 4 до 7 років, згідно з дослідженням, не вплинуло на рівень IQ дітей.

Перерва у розумових навантаженнях може негативно вплинути на рівень IQ

Як пише Psychology Today, на IQ дітей впливають літні канікули. Два незалежних дослідження підтвердили систематичне зниження показників IQ у дітей в літні місяці. Щоправда, таке спостереження справедливе лише по відношенню до тих дітей, які влітку повністю відпочивають від інтелектуальних занять. Втім, після початку навантажень показники вирівнюються.

Більш низький бал можуть мати і діти, що часто пропускають уроки. У Швеції учні, які рано покинули школу, втрачали 1,8 бала IQ за кожен пропущений рік.

Дослідження в Південній Африці показало, що за кожен рік відстроченого навчання IQ дитини знижувався на п'ять балів. Аналогічні дані отримали в США. Щоправда, інформація не надто актуальна для України, де практика відстроченої середньої освіти – вельми рідкісне явище.

Економіка інтелекту

Виявляється, низький IQ у дітей обходиться країні у трильйони доларів США

"Те, що ми знайшли, було досить вражаючим", – розповідає для Business Insider Лео Трасанд, педіатр і дослідник громадської охорони здоров'я в Нью-Йоркському університеті, який став співавтором вище зазначеного дослідження про вплив антипіренів та пестицидів. "Кожен окремий пункт IQ коштує приблизно 2 % від економічної продуктивності дитини протягом всього її життя". 

Таким чином, якби дитина потенційно могла заробити 1 мільйон доларів США протягом свого життя, вона б втрачала 20 000 доларів США за кожен втрачений бал IQ.

"Мозкова міць дитини – двигун нашої економіки", – каже Трасанд. "Якщо дитина повернеться зі школи зі зменшеним на 1 бал IQ, ймовірно, батьки цього не помітять". Але якщо 100 000 дітей повернуться додому зі зменшеним на бал рівнем, це помітить вся економіка".

Це підтверджує і інше дослідження, опубліковане у журналі Psychological Science. У ньому вчені проаналізували результати тестів з 90 країн і виявили, що інтелект людей, особливо найрозумніших 5%, вніс величезний вклад у силу їх економіки.

Вони виявили, що інтелектуальні показники впливають на валовий внутрішній продукт. На кожне підвищення середнього IQ по країні на один пункт ВВП на душу населення збільшувався на $229 . Різниця була б ще більшою, якби найрозумніші 5 % населення збільшили свої показники; на кожен додатковий пункт IQ в цій групі, ВВП на душу населення в країні був би вищим на $468.

Це цікаво

З IQ вище 115 ви можете робити будь-що

Якщо ваш IQ не менше 115 балів, то ви не обмежені власними інтелектувальними здібностями і можете виконувати будь-яку роботу.

Так, згідно з дослідженням Делаверського університету, люди як із середнім, так і з високим IQ можуть працювати практично на будь-якій роботі на абсолютно усіх рівнях.

Втім, при більш низькому IQ виконувати дуже складні поточні роботи може бути все важче і важче для людини (такі як управління процесами у неоднозначних, мінливих, непередбачуваних ситуаціях, де потрібно швидко оцінювати  ризики та вигоди і приймати рішення).

IQ понад 115 балів не накладає жодних обмежень на те, що ви можете робити. Все залежить від ваших старань та бажання працювати.

Нижчі показники IQ пов’язують із більшим рівнем суїцидальних нахилів

Аналіз медичних записів більше мільйона чоловіків за майже 25 років, з поправками на вік і соціально-економічний статус свідчить, що чоловіки з низьким IQ частіше схильні до самогубства, ніж чоловіки з більш високим показником..

За даними Scientific American, нижчі показники IQ асоціюють не лише із більш нездоровим способом життя (пияцтвом) але і слабшою здатністю вирішувати проблеми. Це, у свою чергу, може впливати на стійкість людини до стресу у кризових ситуаціях і тягнути за собою відповідні наслідки із суїцидальними нахилами.

Іншим фактором може бути досвід насильства у дитинстві. Експерти зазначають, що діти, які були жертвою, свідком або ж агресором у насильницьких діях, не лише більш схильні до різноманітних психічних розладів, але й мають нижчі показники коефіцієнту інтелекту.

Увага: це дослідження засноване на медичних записах шведських чоловіків у віці від 16 до 57 років, тому ми не можемо гарантовано переносити на інші культури, жінок, дітей та відмінні вікові групи.

У людини більше шансів потрапити за грати, якщо її IQ нижче середнього

Люди з IQ нижче середнього (між 75 і 90) частіше кидають школу, потрапляють до в'язниці і живуть у бідності, свідчить стаття науковця із університету Квінсленда.  І ці показники дійсно жахаючі, адже у порівнянні з вибіркою людей з IQ вище 110, люди із зазначеними показниками у 88 разів частіше покидають школу, всемеро частіше потрапляють до в'язниці і в п'ять разів частіше живуть у бідності.

При цьому ситуацію зі школами пов’язують із меншою здатністю до навчання, відповідно бідність – із менш кваліфікованими роботами, а потрапляння за грати – із бідністю та зв’язком нижчих інтелектуальних показників із нижчою здатністю людини до емпатії.

Звичайно, дослідження не можна назвати репрезентативним для України, адже воно стосується реалій США, втім загальні тенденції воно окреслює.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"