Російський актор звинуватив Кремль в екстремізмі та відкаті до сталінізму

Російський актор Констянтин Райкін виступив проти цензури та свавілля влади у російських театрах
Depo.Життя
25 жовтня 2016 11:01
ФОТО: depo.ua

Райкін оприлюднив свою позицію на сьомому з'їзді Спілки театральних діячів Росії, передає Depo.ua із посиланням на Meduza

"Мене дуже турбують - я думаю, як і вас всіх - ті явища, які відбуваються в нашому житті. Ці, так би мовити, наїзди на мистецтво, на театр, зокрема. Ці абсолютно беззаконні, екстремістські, нахабні, агресивні (речі), що прикриваються словами про моральність і взагалі всілякими високими словами: "патріотизм", "Батьківщина". Ось ці групки ображених нібито людей, які закривають спектаклі, закривають виставки, нахабно дуже поводяться, а влада до них нейтральна - дистанціюється. Мені здається, що це потворні зазіхання на свободу творчості, на заборону цензури. А заборона цензури - це найбільша подія вікового значення в нашому житті, в мистецькій, духовного життя нашої країни ... ", - зазначив актор. 

Наразі Райкін бачить відкат назад.

"І що зараз відбувається? Я зараз бачу, як сверблять руки у когось - все змінити і повернути назад. Причому повернути назад не просто у застою, а ще в давніші часи - в сталінські часи. Тому що з нами розмовляють наші начальники безпосередні таким лексиконом сталінським, такими сталінськими настановами, що просто вухам своїм не віриш!" - зізнався Райкін.

Наразі актори дуже роз'єднані, але це півбіди.

"Головне, що є така мерзенна манера - стучати і доносити один на одного. Мені здається, це просто зараз неприпустимо!" - сказав Райкін.

У влади купа спокус, але адекватна влада, говорить актор, платить за те, що мистецтво відкриває її вади. 

"А не за те платить влада, як кажуть нам наші керівники: "А ви тоді і робіть. Ми вам платимо гроші, ви і робіть, що треба". А хто знає? Вони будуть знати, що треба? Хто нам буде говорити? Я зараз чую: "Це чужі нам цінності. Шкідливо для народу". Це хто вирішує? Це вони вирішуватимуть? Вони взагалі не повинні втручатися. Вони повинні допомагати мистецтву, культурі (...) Мені може скільки завгодно не подобатися якийсь режисер, але я кістьми ляжу, щоб йому дали висловитися", - акцентував митець.

Безпосередньо Путін вказує акторам, як трактувати класику.

"У вряди-годи наші діячі театру зустрічаються з президентом. Це зустрічі такі - нечасті. Я б сказав, декоративні. Але все-таки вони відбуваються. І там можна вирішити якісь серйозні питання. Ні. Чомусь і тут починаються пропозиції встановити можливу межу трактування класики. Ну навіщо президенту встановлювати цю межу?" - дивується Райкін. 

Актор запропонував спільноті висловитися з приводу закриття вистав.

"Чому ми мовчимо весь час? Закривають спектаклі... Заборонили "Ісус Христос - суперстар". Господи! "Ні, когось це ображає". Так, ображає когось, і що?" - риторично запитує Райкін. 

Наголошує, що релігія має бути відокремлена від влади, а не так, як на Росії.

"І церква наша нещасна, яка забула, як її труїли, знищували священиків, зривали хрести і робили овочесховища в наших церквах. Вона починає діяти такими ж методами зараз. Значить, мав рацію Лев Толстой, який говорив, що не треба єднання влади з церквою, інакше вона починає не Богу служити, а владу обслуговувати. Що ми в великій мірі спостерігаємо", - наголосив актор.

Райкін ще раз наголосив на необхідності об'єднатися і діяти разом.

"Мені здається, зараз, в дуже важкі часи, дуже небезпечні, дуже страшні; дуже це схоже ... Не буду говорити, на що. Але самі розумієте. Нам потрібно разом дуже об'єднатися і давати відсіч цьому", - резюмував Райкін. 

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя