Динозаври у готелях та механічний бариста: Як коронавірус підштовхнув світ до роботизації

Пандемія коронавірусу матиме колосальний вплив на світову економіку – зокрема, протягом найближчих кількох років використання роботів та автоматизованих сервісів зросте на 70-75%

Журналіст відділу "Життя"
Динозаври у готелях та механічний барист…

Такий прогноз зробила директорка Європейського центробанку Крістін Лагард, і з нею солідарні чимало експертів. Якщо раніше пріоритетною метою видавалася роботизація промисловості, через коронавірус розумні машини стали особливо актуальними і у сфері послуг, де виникла потреба мінімізувати контакти між людьми. 

Наприклад, зараз активно працюють над розробкою нових роботів-медсестер та -медбратів. Такі машини повинні вміти виміряти тиск пацієнта і взяти у нього аналізи. Наприкінці травня данські розробники вже презентували робота, який без проблем може взяти мазок з горла.

При цьому зміни, які коронавірус значно прискорить, відбуваються вже не один рік. Depo.ua пропонує познайомитися з прикладами роботизації в різних сферах. 

Кафе та ресторани

Ресторанний бізнес відчутно постраждав від пандемії і стикнувся з новим челленджем – як забезпечити роботу, не наражаючи на небезпеку клієнтів та персонал. І тут роботи стали в нагоді: адже раз на день продезінфікувавши систему, можна без зайвих ризиків користуватися її послугами. Зокрема, у кав'ярні на одній з вулиць Портленда запрацював робот-бариста. Машина розуміє замовлення і виконує їх, а от індивідуальні побажання поки що залишає без уваги. 

І хоча коботи – спеціальні роботи для сфери харчування – працюють у закладах ще з 70-х, наразі це один з головних трендів майбутнього. Наприклад, на початку року відкрився перший роботизований ресторан у китайському Гуанчжоу, який обслуговує 46 різних машин.  Роботи мають різні типи сенсорів, що дозволяють не лише подрібнювати продукти і підтримувати потрібну температуру приготування, а й фіксувати присутність людей і вітатися з ними.  Підійшли до оздоблення з душею. Наприклад, за стійкою можна зустріти динозавра, схожого на справжнього. 

Після карантину роботи замінили офіціантів у нідерландському Маастріхті, щоправда працівникам ресторану все одно доводиться ними керувати. 

Туризм

П'ять років тому у японському Нагасакі відкрився перший у світі готель, де гостей зустрічають роботи. Машини працюють на рецепції, господарюють у камері схову, допомагають донести валізи до номера. Готель обладнаний системою розпізнавання облич, що гарантує покращений рівень безпеки. 

І хоча такі готелі – поки екзотика, часто підприємства суміщають машинну та людську працю. Наприклад, через коронавірус піднявся попит на так званих бактерицидних роботів, які можуть швидко та якісно дезінфікувати приміщення. Якщо раніше такі механізми використовувалися переважно у лікарнях, наразі їх закупили і готелі. 

Медицина

Пандемія дала шалений поштовх для розвитку медичних роботів та машин, які можна використовувати в госпіталях для побічних цілей. Так, відвідуючі лікарні Антверпена спершу мають отримати персональний QR-код, який зчитує робот. Далі машина перевіряє, чи правильно клієнт одягнув маску, і в разі чого вимагає, наприклад, натягнути виріб на ніс. 

Робот вимірює температуру відвідувача. Якщо показник нормальний, клієнт отримує "зелене світло" і може вільно пересуватися лікарнею. 

Широко використовували роботів на піку епідемії у багатьох лікарнях Китаю. Машини доставляли пацієнтам ліки та їжу, робили дезінфекцію та прибирання в палатах. Крім того, проводили базовий огляд. І, наприклад, коли у когось з обстежуваних була зависока температура, сигналізували про це лікарям. 

Роботи вітають людей і в одному з готелей Токіо – тут забезпечили місце для самоізоляції пацієнтів з легкими симптомами коронавірусу. 

Служби доставки

Використання роботів-кур'єрів – теж не новина, але у карантинний 2020-й тренд, знову ж таки, вийшов на новий рівень.  Зокрема, компанія Milton Keynes, що організовує машинну доставку у кількох містах Британії, під час карантину подвоїла свої прибутки. Прагнучи уникати зайвих ризиків, люди почали активно замовляти відносно безпечні послуг роботів. 

Користувач має завантажити спеціальний додаток, зробити замовлення і простежити, як робот транспортує товари містом, а потім, у слушний момент просто відкрити йому двері. 

$15 млн інвестицій на днях спромоглася залучити китайська компанія Pudu Robotics – її машини не мандрують вулицями, зате у них чудово виходить розвозити їжу та забирати брудий посуд всередині приміщень – тих самих готелів та ресторанів. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme