Рік по Нових Санжарах: Що стало з селом, яке воювало проти привезених з Уханя і як склалися долі учасників подій

Рік тому, 20 лютого, селище Нові Санжари на Полтавщині опинилося в центрі уваги, адже місцеві жителі збунтувалися проти розселення на обсервацію в місцевому санаторії співгромадян, вивезених з Уханя. Тоді під час зіткнень постраждало близько 10 людей, було відкрито з десяток кримінальних справ. Міністр охорони здоров'я оселилася з обсервованими, щоби дещо заспокоїти людей

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Рік по Нових Санжарах: Що стало з селом,…

Але в неї не дуже вийшло... Розповідаємо, як за цей рік склалися долі учасників тих подій,  що тепер місцеві жителі думають про них, і яка в Нових Санжарах ситуація з коронавірусом.

Операція "евакуація" і Майдан в Нових Санжарах

Вивезення українців з охопленого коронавірусом Китаю із самого початку виглядало дещо недолуго. Рейс відкладався, влада довго не могла визначитися із місцем обсервації. Хвиля обмеженої інформації про вірус, разом із панічними повідомленнями ЗМІ і недостатньою комунікацією з боку влади призвели до масової істерії. Як тільки з'являлося повідомлення, що евакуйованих повезуть в якесь конкретне місце, тамтешні жителі виходили на акції протесту.

В аеропорту Тернополя відмовилися прийняти літак з евакуйованими, а у селі Микулинці влаштували блокпости, перекрили дорогу бетонними плитами і поруч вирили рови. На Львівщині збурилися мешканці селища Винники: під під’їзд до госпіталю стягли шини, аби перекрити доступ до території. На спротив здійнялися депутати Гостомельської селищної ради. Звернення до центральної влади з "повідомленнями про неприпустимість розміщення евакуйованих" ініціювали також в Обухові, Шкло, Медоборах.

Протестували і у Нових Санжарах. Мітинг почали ще 19 лютого. Силового характеру заворушення набули, коли офіційно підтвердили, що українців з Уханю везуть саме до місцевого медцентру Національної Гвардії України.

20 лютого 45 наших громадян і 27 іноземців (переважно з Аргентини) прилетіли в Україну. На той літак хотіли потрапити більше людей, але кільком відмовили через симптоми ГРВІ, а ще одну не пустили на борт із собачкою. Невдовзі ця пані – Анастасія Зінченко - стане відомою як дівчина з собачкою, а зворушлива історія про те, як вона залишлася в країні, охопленій епідемією, заради свого песика, лунатиме чи не з кожної праски.

Разом із пасажирами на карантин відправлялися і усі члени супроводу: від екіпажу літака до медичного персоналу. Загалом на обсервацію в Нових Санжарах повезли 94 людей.

Зустріли їх в селищі так, що це ще кілька тижнів обговорювала вся країна. Мітингувальники палили шини, перекривали дороги, билися з поліцейськими і кидали камінням в автобус із евакуйованими.

Врешті протестувальників відтіснили. За офіційними повідомленнями правоохоронців, у сутичках постраждали 9 правоохоронців. Одному з них діагностували струс мозку та наклали на обличчя 6 швів – йому у голову поцілили шматком бруківки.

Загалом у той вечір затримали 24 людини, лише одного з яких зрештою залишили під вартою. Про постраждалих мітингувальників повідомлялося зі слів місцевих жителів: мовляв, "товкли, як котів". Втім, інформації про серйозні травмування людей внаслідок дій правоохоронців не було.

Депутати Новосанжарської селищної ради прохали президента не залишати людей у місцевому медзакладі через його непристосованість: "ні ізоляторів, ні боксів, ні належної вентиляційної системи".

Чому обрали саме "Нові Санжари", влада так достеменно і не пояснила. Офіційна версія від тодішнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука – бо саме там "одні із найкращих в країні умови медичного обслуговування". "Я спеціально їздив у Полтавську область для того, щоб особисто подивитися, як працює медична система тут. Тому не випадково нами вибраний цей об'єкт. Ситуація під контролем, ми очікуємо, що можуть бути провокації, маніпуляції, але ми до цього готові", – казав він тоді.

Селян намагався заспокоїти голова обласної держадміністрації, між тим скликаючи на ранок наступного дня позачергову сесію облради, голова МВС Арсен Аваков, голова уряду Олексій Гончарук.  Ще однією спробою послабити паніку стало поселення міністерки охорони здоров’я Зоряни Скалецької в санаторій до тих, хто сидів там на обсервації

Втім, не всі місцеві жителі виявилися наляканими і ворожими. Наступного дня після заселення, евакуйованим із Уханю місцеві волонтери передали фрукти. Аналогічно вчинили кілька переселенців із Донбасу: до медичного центру вони привезли ящики із фруктами, каву, солодощі та безалкогольні напої.

"Нас вже звинувачували у тому, що війна – через нас. Цих людей звинуватять, що вірус – через них", – сказали вони тоді, відмовившись від інтерв’ю.

 

Життя на обсервації: Як це було

Дивлячись на життя-буття обсервованих в Нових Санжарах багато хто згадував шоу нульових: "За склом", "Останній герой" тощо.

Кабмін виділив на їхнє утримання 2,65 млн гривень, але не всі зрозуміли, куди і на що було витрачено кошти. "Обсерванти" знімали відео про свій скромний побут, розповідали, як вони проводять час і харчуються. От, наприклад, одне з тодішніх відео.

5 березня термін обсервації в Нових Санжарах закінчився і всіх відпустили додому. В жодного з обсервованих коронавірусної хвороби тоді не виявили. Кумедний нюанс – коли їх "випускали на волю", присутній на заході президент Володимир Зеленський сказав присутнім, що "вірусна історія пройде". У цей момент з неба кілька разів роздалося гучне "кар!", з чого усі добряче посміялися. 

Кого покарали за Нові Санжари

Проти найбільш буйної частини протестувальників тоді відкрили кримінальні провадження,  розгляд яких закінчився лише з місяць тому. П’ятьох фігурантів, від яких постраждали поліцейські, засудили до 5 років "позбавлення волі зі звільненням від відбування реального покарання, з випробуванням на рік". Чотирьох визнали винними у блокуванні транспортних засобів та оштрафували.

Аналогічно за хуліганські дії покарали ще двох фігурантів. Крім того, двох звільнили від кримінальної відповідальності, бо вони вперше вчинили подібне правопорушення і, за свідченням прокурорів, "перестали бути суспільно небезпечними.

"Не треба тоді було ламати людей через коліно": ексклюзивне інтерв'ю з головою сільради Нових Санжар

"Мені зателефонували жителі Нових Санжар, сказали, що хочуть направити людей з Уханя до нашого медичного центру. Напередодні ввечері зібралися люди біля центрального входу у медичний центр, їх намагалися переконати, в тому числі представники селищної ради, що все це неправда і нічого такого не буде. Принаймні тому, що про це не було нічого відомо. Центральна влада до останнього тримала у секреті місце розташування для обсервації. Але коли зранку на дорозі Полтава-Кременчук, на повороті на Нові Санжари – це за 2 км від самого селища, зібралася велика кількість військової техніки та нацгвардійців, у людей розвіялися сумніви, що везтимуть саме сюди. Люди вийшли, намагалися перекрити шлях до Нових Санжар. Натомість сюди стягували правоохоронців, бо розуміли, що просто так не вдасться доставити людей у селище", - розповідає Depo.ua голова сільради Нових Санжар Геннадій Миколайович із дуже символічним прізвищем Супрун.

– Тоді лунали заяви, що за акцією протесту стояли провокатори, вони розсилали повідомлення і заводили натовп. Ви щось про це знаєте?

Не можу стверджувати на 100%, люди самоорганізовувалися. Були особи, які на мою думку, не були місцевими. Спілкувалися між собою російською мовою. Я зокрема таких 4 людей бачив, які провокували правоохоронців на різні дії. Але саме їх і не затримали.

Був великий острах стосовно цієї невідомої хвороби, до того ж на центральних каналах напередодні багато було інформації що у Тернопільській, Львівській області мирні жителі також виходили перекривати дороги з метою не допустити розміщення евакуйованих на їхній території.

Чіткого роз'яснення центральної влади хто і куди їде, не було. Був вакуум інформації. Завжди, коли інформації недостатньо, породжуються різні чутки. Ну а найбільше стурбовані мешканці Нових Санжар і навколишніх сіл були питанням, навіщо розміщувати евакуйованих у медцентрі, який знаходиться фактично у центрі селища. За 15 метрів від нього – багатоповерхівка, житловий будинок.

І замість роз’яснень людей переконували, що нікого тут розташовувати не будуть, що все це паніка, мовляв, розходьтеся. Приїхали з обласної адміністрації, говорили… Натомість велика кількість техніки і нацгвардійців вказували на інший стан справ

– Ви намагалися людей якось заспокоїти, переконати розійтися?

Певні спроби були, але це було важко. На світанку 20 лютого нацгвардійці почали людей бити за те що вони нібито перекривають дорогу, це протестувальників тільки розпалило, вони почали організовуватися, щоб протистояти застосуванню сили. Знаєте, якщо сусіда хтось поштовхав, то добрий сусід вийде свого сусіда захищати. І тут так було.

Хочу додати, що великих конфліктів і сутичок можна було б уникнути, якби з людьми говорили. Люди б зрозуміли.

По телеканалах тоді розповіли, що усі п'яні повиходили, усі хулігани – це неправда. Були поодинокі, але підкреслю – поодинокі випадки, коли деякі чоловіки напідпитку неналежним чином себе поводили. Але це стосувалося поодиноких випадків, а не усіх.

– Побиття вікон в автобусах належить до тих поодиноких випадків?

Ймовірно. Але у нас, у мене залишається дуже багато запитань до влади. Чому не завозили людей у світлу пору доби? Чому це робили якимись окільними шляхами? Навіщо було так ускладнювати логістику? Тобто, розмістили людей у центрі Полтавської області, при цьому зразки аналізів евакуйованих відправляли так: літак прилітав з Києва в Полтаву, з Полтави на автомобілі приїжджали, брали зразки, і знову літаком з Полтави летіли на Київ. Невже не можна було в якомусь оздоровчому закладі під Києвом їх розмістити, за межами населеного пункту? Не було б протестів. Збереглися б кошти. Літак – це ж дорого. Мені так здається.

До того ж якщо вже побачили, що зібралися люди – ну навіщо їх ламати через коліно? У будь-якій операції мають бути варіанти А, Б і В, як мінімум. А вони вирішили йти по варіанту А і до кінця, чого б це не коштувало.

– Як швидко змінилися настрої у людей? Коли населення "відійшло" від тих подій?

Люди були обурені, що з ними так вчинили, не прислухалися до їхньої думки. Можна було розглянути будь-які варіанти, у нас навіть поблизу селища є оздоровчі табори де можна було б розмістити евакуйованих.

Протести припинилися швидко, а після звільнення обсервованих потихеньку вщухали пристрасті. Люди дещо заспокоїлися, але ж з часом почала розповсюджуватися хвороба по Україні.

Коронавірус в Нових Санжарах

За словами голови сільради, станом на 15 лютого 2021 року понад 700 місцевих жителів перехворіло на коронавірус,  12 людей від ковіду померло. Перший випадок тут зафіксували у серпні.

Цікаво, але жителі Нових Санжар, які так активно намагалися не впустити до селища "автобуси из коронавірусом", не дуже й то дотримуються заходів безпеки, зазначає сільський голова.

"Люди є різні. І якби дійсно дотримувалися усіх рекомендованих заходів, то у нас набагато б спокійніше пройшла ця пандемія, з меншими наслідками. Не було б стільки хворих, не було б смертей. Прикро визнавати, що до цього часу є легковажні люди, які не вірять у серйозність цієї хвороби. Є й ті, хто не вірить в її існування у цілому. У мене от двоє знайомих, які стверджували, що цю хворобу вигадали. Вони кардинально змінили свою думку після того, як захворіли", - розповідає Depo.ua голова Нових Санжар Геннадій Супрун.

А ще, чимало селян тепер шкодують, що так бурно відреагували на тодішню обсервацію, каже він.

"Зустрічав я таких людей. Звісно, не всі однаково ставилися до цієї ситуації. Дехто переглянув свої погляди. Але я ще раз наголошу, що те, що сталося – наслідок абсолютно проваленої комунікації. У нас по Конституції дозволені мирні протести. Люди вийшли, їх за це побили дубинками. Ще й при цьому зробили дикунами тих, хто відстоював свої інтереси, захищав своє здоров'я та своїх дітей за обставин, коли ніхто нічого людям не пояснив", - пояснює він.

Зоряна Скалецька – вже не міністр

Призначена на посаду 29 серпня 2019 року міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька вийшла з обсервації разом з усіма іншими її учасниками. І фактично одразу, вже 4 березня її на посаді замінив Ілля Ємець  – відомий український кардіохірург, який, однак, також не затримався надовго (пропрацювавши менше місяця, з 4 по 30 березня 2020 року) і запам’ятався скандальними висловлюваннями та неефективною діяльністю в умовах пандемії. Його наступником став діючий міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

Скалецька зрідка з'являється в новинах, коментуючи вакцинацію. Де вона наразі працює - невідомо.

Настя Зінченко тепер не просто дівчина з собачкою, а дружина Максима Соколюка

 От хто дійсно потім радів тому, що не потрапив на той літак, так це Анастасія Зінченко. Яку, нагадаємо, не взяли на рейс через документи на собаку. Настя зі своїм Мішелем залишилася в Ухані в розпал пандемії.

Але все вийшло на краще. Через певний час на звязок з нею вийшов керівник Держміграційної служби Максим Соколюк. Він допоміг Насті повернутися додому, а невдовзі в них почався роман.

Пізніше в соцмережах Соколюк описував знайомство наступним чином:

"Все почалося 20.02.2020 з мого дзвінка в 10: 42 ... Це був дзвінок дівчині, яку не евакуювали до України, з питанням що і чому так сталося. З'ясування цього питання, допомога у вирішенні проблем і планування повернення додому в Україну перейшло згодом в особисте спілкування. Багато спільного, однакові погляди на життя і ставлення до подій ".

"Дзвінок 20.02.2020 пам'ятаю, як сьогодні : "Вітаю, мене звуть Максим Юрійович, я дізнався про вашу проблему і хотів би вам допомогти. Нічого обіцяти не можу, але ми спробуємо. Можна ваші документи: паспорт ваш, паспорт собачки і фото перевезення.  Цей дзвінок змінив весь наш всесвіт на новий, яскравий, романтичний лад", – пише Зінченко в Instagram.

На той час Максим Соколюк був ще одружений, втім, повідомляється, що він швидко розлучився

До речі, на днях Настя Зінченко, тепер уже разом з чоловіком, знову застрягла в іншій країні: літак до Києва протягом трьох діб не міг вивезти їх  із Танзанії. Пасажирам, за їхніми свідченнями, доводилося спати на підлозі. 16 лютого українці змогли повернутися додому

Санаторій Нові Санжари – чи можна там тепер відпочити

Нові Санжари, завдяки розташуванню (річка, ліси, мінеральні води) і клімату є оздоровницею. Тут працює кілька дитячих оздоровчих таборів, Будинок відпочинку матері і дитини, санаторій-профілакторій "Антей",  пансіонат "Нові Санжари" і медичний центр ВВ МВС України "Нові Санжари", навколо якого і розгорталися події річної давнини. Він був заснований 1933 року, в роки Другої Світової тут діяв госпіталь для американських і радянських льотчиків, які брали участь в операції "Френтіх".

На музей санаторій не перетворився і працює в штатному режимі. Щоправда і тут коронавірус вніс свої корективи - щоби відпочити в санаторії необхідно мати медичну довідку з негативним результатом тестування на коронавірусну інфекцію (COVID-19), видану не пізніше як за 3 дні до дати приїзду. В разі, якщо людина не має такої довідки, в закладі є можливість пройти тестування на місці одразу по прибуттю. 

Читайте також - Селище заможних ромів, городників і героїв АТО: Що то за Нові Санжари і чи правда, що люди там такі злі

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme