Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки

Все більше українських бібліотек перетворюються з нудних книгосховищ на креативні простори

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживают…

Донедавна бібліотеки в Україні прогресивна молодь вважала ледь не атавізмом радянської епохи. Мовляв, набурмошені працівники і пошарпані твори класиків, які можна без проблем скачати в Інтернеті навряд чи стануть у нагоді людині, хоча б трохи обізнаній з цифровими технологіями. 

Між тим у Європі ситуація інакша, адже до читання людей схиляють не лише цікавими творами, а й креативними форматами. 

Зокрема, на одній з вулиць в Берліні існує "книжковий ліс", в якому запастися новою книжкою можна, прочинивши дверцята у дереві. Для проекту ранити живі дерева не захотіли, скористалися колодами. Креативна читальня існує десять років і весь цей час приваблює людей. Книгу тут можна взяти безкоштовно, а натомість принести свою. 

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 1

У бібліотеці Book Mountain у Нідерландах відвідувачів заманюють масштабами і еко-рішеннями - завдяки особливостям скляної конструкції тут багато світла, а настрій створюють зелені насадження.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 2

У бібліотеці норвезького міста Венессла не тільки читають книги, а й слухають концерти, беруть участь у творчих зустрічах. Дизайн закладу у вигляді ребер зробив її однією з туристичних цікавинок країни.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 3

На щастя, не так давно в Україні взяли на озброєння бібліотечний досвід інших європейських міст. 

ЧИТАЙ І ГОЙДАЙСЯ

Так, два роки тому в Києві запрацювала перша приватна бібліотека Botan. Засновники – Анна Стороженко, Олексій і Альона Іванови – започаткували проект на власні кошти. Простір облаштували на Воздвиженській, подбавши про гарний вибір книг і комфорт. Зокрема, дізнаватися про нове, або подорожувати у світ мистецтва користувачам пропонують, відпочиваючи в гамаку, потягуючи напій, яких у меню аж 16.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 4

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 5

Спочатку перебування в бібліотеці було платним, але потім плату скасували. Читати книги у закладі можна безкоштовно, а от щоб взяти книгу додому, доведеться заплатити 50 грн за тиждень.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 6

Практикується в бібліотеці і традиція літературних читань – послухати Булгакова чи то Хармса у виконанні київських акторів у закладі коштує 150 грн.

МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ ЗМІНИТИ МОЖНА

У Львові популярності набирає Urban-бібліотека. Ідея переробити класичну радянську читальню на місце збору цікавих людей у активістів виникла півтора роки тому. Міська влада пішла назустріч.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 7

Зараз закладу вдалося забути про застарілі стандарти – гості можуть читати книги чи обговорювати враження і події на м'яких пуфах чи на лавці-сходах, біля великого вікна. Потім можна записувати думки крейдою на стіні в коридорі.  Продумані спеціальні приміщення для майстер-класів та проведення кінопоказів. Наразі  в бібліотеці проходять костюмовані читання, тренінги і театральні кастинги, а скоро запрацює франкомовний культурний клуб.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 8

Не так давно бібліотека виграла грант як найкращий соціально-культурний проект, тож збирається і далі вдосконалюватися.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 9

Вражаючі зміни сталися і з Одеською обласною бібліотекою ім. Грушевського. За кошти благодійного фонду "На благо Одеси" в приміщенні зробили ремонт, провели wi-fi, обладнали зони для майстер-класів. Перший поверх виділили для спілкування і тепер позиціонують як хаб або коворкінг, книжки ж  та читальний зал зайняли другий.

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 10

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 11

Бібліотекарі залучають користувачів до буккросингу  - просять приносити свої книжки, а натомість забирати інші.

ЯК ЛЮДИ СТАЮТЬ КНИГАМИ

 В менших населених пунктах ситуація не така радісна. Як розповіла depo.ua письменниця і видавець Міла Іванцова, яка займалася проектом "100 книжок для сільської бібліотеки" на периферії з особливими інноваціями стикатися не доводиться.

 "Все вивозять на собі небайдужі бібліотекарки. А технічно - дуже слабо, бо грошей немає. Єдине що бачила суперського - це Жива Бібліотека. Я написала роман "Живі книги", а у Центральній Хмельницькій бібліотеці і втілили написане у життя, ще й удосконалили", - зазначила письменниця.

Директор закладу Тамара Козицька розповідає, що працівники і справді надихнулися твором Іванцової, а згодом ініціатива переросла в цікавий проект.

Читання людей як книг вже практикували канадські студенти у 2000-х, українці ж дали проекту нове життя. Як саме це зробити - підказав роман Іванцової. 

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 12

На захід запрошують шість "живих книг" - цікавих особистостей, яким є що про себе розповісти. Кожна книга готує невеличку передмову у вигляді цікавої історії. 

Гості обирають одну чи дві "книжки", з якими дістають можливість поспілкуватися 20 хвилин тет-а-тет. Після цього книжку належить "здати", аби діалог могли почати інші відвідувачі. За правилами, до книжок потрібно ставитися обережно, хоча за особисті запитання тут не лають. 

Пуфи, Хармс і візити поліції: Як оживають українські бібліотеки - фото 13

"Після звичайної лекції обов’язково залишаються люди, які хочуть щось підійти до гостя особисто і про щось спитати. Деякі соромляться задавати питання при всіх. Це і мотивувало нас обрати формат один на один. Ми хочемо, щоб люди подружилися, був зворотній зв'язок", - пояснює бібліотекар.

У ролі книжок  виступають письменники, шоумени, волонтери, переселенці, іноземці. Наприкінці зустрічі люди пишуть, кого б хотіли "почитати" ще. Одного разу запросили байкера, і байк занесли прямо в бібліотеку, також в гостях був чемпіон з пауер-ліфтингу.

"До нас приїжджала бібліотекар з Нідерландів, ми розробили піар-кампанію, випустили брендовані кружки. Гості сподобався проект, кружку забрала з собою. А на днях у гостях була бібліотекар зі Слов'янська - вона хоче зробити такий проект у себе в місті", - ділиться Козицька. 

Зауважує, що девіз акції - "Цікавих історій набагато більше, ніж написаних книг". 

Інших івентів у бібліотеці теж вистачає. Наприклад, можна записатися на безкоштовні курси програмування. 

Сьогодні ж відбудеться гра "Країна гідності" - студенти-правознавці разом з місцевою поліцією спробують у грі побудувати щасливу країну. 

"Обирається парламент,  йому треба спланувати бюджет… В процесі люди краще розуміють державний устрій: з'ясовують, як важливо вміти домовлятися. Поліція попросилась до нас сама – сказали, що хочуть зіграти у гру зі старшокласниками чи студентами", - коментує Козицька. 

Додає, що з поліцією бібліотека дружить давно - зокрема, допомогала влаштувати фотоконкурс "100 днів поліції". 

ОСВІТА БЕЗКОШТОВНО

Цікаві зміни намічаються у Бердичівській міській централізованій бібліотечній системі. 30 вересня відбудеться презентація повністю оновленого закладу. Окрім читального і інтернет-залів у бібліотеці працюватиме клуб дозвілля у форматі коворкінгу.

Як зазначає заступник директора бібліотеки Тетяна Кущук, проект відбувся завдяки підтримки місцевої влади. 

"Іноді депутати не підтримують розвиток бібліотечних систем. Я чула, що в Смілі хочуть закривати бібліотеки. Нам пощастило. Наша влада вважає, що бібліотека має бути культурним осередком", - акцентує Кущук.

Проект молодіжного центру почали розкручувати з весни, а потім почали ремонт приміщення. І от, наразі проект готовий. 

"У нас буде сучасний дизайн, гарні меблі. Ми хочемо, щоб люди приходили до нас з будь-якою ідеєю, і могли її реалізувати. У нас шість філій, хочемо і там зробити подібні центри", - наголошує бібліотекар. 

Запланована серія психологічних тренінгів, також бердичівців запрошують до безкоштовної школи екскурсоводів. 

Раніше започаткували проект соціального репетиторства - учням пропонували безкоштовно підготуватися до ЗНО. 

Можливість вчитися передбачена і для дорослих - наразі мешканці міста вирішили вчитися малювати мурали, а кожного місця - проводити культурний фестиваль. Гроші на подібні проекти бібліотека отримала, вигравши гранд від німецьких меценатів. 

Також останнім часом популярним в Україні стає формат відкритих бібліотек. Так, Літературний музей Харкова обладнав невеличку читальню – кілька полиць і лавочок. У Києві почитати книги влітку можна було на Трухановому острові та у парку "Позняки". 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme