Психіатр Світлана Нетрусова: Як відрізнити депресію від поганого настрою

Відомий київський психіатр Світлана Нетрусова росказала читачам Depo.ua про те, як відрізняти депресію від проносу,  як лікувати її аби вилікувати і чому чоловіки необхідні жінкам

Психіатр Світлана Нетрусова: Як відрізни…

Пропонуємо найцікавіші фрагменти інтерв`ю, а повний відеозапис шукайте в кінці цієї статті. 

 

Про дефіцитний серотонін – гормон не лише радості

Депресивні стани спостерігаються в кожної людини. Але будь-який депресивний стан не можна розглядати як той, що потребує лікування. Ми можемо реагувати на хворобу дитини, погодні умови. За нестачі сонячного світла виробляється більше мелатоніну, менше – серотоніну, який називають "гормоном радості". Насправді серотонін – це медіатр, який відповідає не лише за радість, а й за тривогу, панічні атаки, нав`язливі стани і навіть за порушення харчової поведінки. Тому, коли ми призначаємо антидепресанти, нас питають навіщо, адже турбує лише панічна атака, наприклад. Але вони саме підвищують серотонін, і виправляють не лише панічні атаки, а й багато інших проблем.

Є просто реакція адаптації. Є просто поганий настрій. Ми не живемо по прямій лінії, сміємось та плачемо у якихось певних межах, замкнутому просторі "від і до". Наші компенсаторні механізми можуть утримувати настрій людини у певних рамках: він не падає занадто низько до відчуття безвиході і не піднімається до стану ейфорії, як при біполярних розладах. В ейфорії цікавіше життя, відчуття красок зовсім інше. Але після ейфорії спад в депресію неминучий. 

Про чоловіків, які вдвіче рідше хворіють на депресію ніж жінки

Депресії виникають частіше у людей, в яких є певна обтяжена спадковість. Якщо в родині хтось страждав депресіями,  є більше шансів отримати депресивний стан, який вже розглядається у межах хвороби. Є певна негативна ситуація, яка передбачає певну реакцію адаптації. І проходить певний час, людина бореться з хандрою, намагається опанувати себе і не виходить. До лікаря рідко хто йде, особливо чоловіки. Але в жінок і вдвіче частіше виявляється депресія. Чому? Тому що в жінок є хромосома Х. Природа депресій полівалентна. За виникнення депресії відповідає не лише один ген, але якийсь з них обов`язково знаходиться в хромосомі Х. І оскільки в жінок більше хромосом Х, вони частіше страждають на депресію.

Про літо надій, що не виправдались, банани та шоколад

Причину поганого настрою завжди можна знайти, а наше життя досить "катаклізмічне". Але завжди можна пригадати, що було перед тим, коли настала депресія. І це не обов`язково втрата роботи, близьких. Може бути просто хандра, особливо восени, коли літо скінчилося, якісь плани на відпустку не виправдалися, а літо ж – це маленьке життя.

І переживання можуть стати досить трагічними, адже були плани з кимось познайомитися чи повноцінно відпочити. Плюс, зменшення вироблення мелатоніну та серотоніну, холоди, мокро, брудно,  сльота… В такій ситуації загострюються всі захворювання, в тому числі і психічні. Якщо це реакція адаптації, неї можна позбутися, поїхавши відпочити туди, де сонячно, наприклад, до Єгипту чи Туреччини.

Кажуть про банани та шоколад, але я не уявляю, скільки їх треба з`їсти аби замінити таблетку антидепресанту. Напевне, вагон. Але якщо людина в це вірить, ефект плацебо ніхто не скасовував, більш за те – це 50% успіху.

Про провісників депресії: коли об'їдаються, худнуть, "туплять"…

Настрій знижено, апетит погіршується, сильну тривогу людина заїдає, а при сильній депресії – втрачає вагу, худне на 10 і більше кг., страждають когнітивні функції, коли кажуть, що людина "тупить", падає концентрація уваги, людина не може зосередитися, виникає біль за грудиною, душевний біль – це симптоми депресивного стану. До них додається тривога і вона може проявлятися у вигляді нудоти, посилення перистальтики та виникнення диспептичних проявів. А от тяжкі форми депресії супроводжуються закрепами. І зрозуміло, що з такими симптомами люди йдуть до гастроентерологів. Тривога супроводжується почастішанням пульсу, підвищенням артеріального тиску – і люди йдуть до кардіологів. І зовсім не до психіатра, який має стігму – мовляв, приліпить зараз тавро божевільного. Так от, я хочу розвіяти ці сумніви.

Два тижні на "роздуми": чи звільнятися з роботи та розлучатися

По-перше, нічого не робіть в депресії кардинального! Депресивне осмислення ситуації може абсолютно не відповідати тому, коли ви вийдете з депресії. Не треба звільнятися з роботи, розлучатися з чоловіком чи дружиною, нічого не треба міняти у своєму житті. Зараз треба привести себе до ладу, подолати тривогу, нормалізувати сон, вийти з депресії і вже тоді ухвалювати рішення. Вважається, якщо протягом двох тижнів не повертається радість життя, звичайних справ, що приносили радість, не зникає песимістична оцінка майбутнього, теперішнього, минулого, та ще й з являється душевний біль, ідеї самоприниження та самознищення - йдеться про початок депресії.

Про щастя реальності та самотність у соцмережах

Невротичні розлади – не лише реакції на негативні події, вони відбуваються якщо є внутрішні конфлікти: хочу, але не можу, хочу, але не дають… Треба цілі привести у відповідність із запитами. Може, не ставити занадто великих цілей,  робити поступовий під`йом до великої мети. Я не кажу, що не треба мріяти! Треба вірити в себе, а досягнувши мети – похвали себе, зроби для себе приємний вечір, поїж щось смачненьке, піди у театр…

Але питання в іншому. Нема ніякої гарантії в тому, що люди, які виставляють у соцмережах свої фото на Майорці, абсолютно щасливі, радісні і у них все добре. 

Дивіться повну версію онлайн-конференції на Depo.ua з психіатром Світланою Нетрусовою. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme