Проксі та VPN. Чому в Україні заборона "ВКонтакте" та "Одноклассники" не працюватиме

Президент України Петро Порошенко підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)

Проксі та VPN. Чому в Україні заборона "…

Ці санкції торкнулися соцмереж "Вконтакте" та "Одноклассники" та багатьох інших російських сайтів. Втім, головною проблемою залишається, хто контролюватиме виконання даного рішення. Адже у нас немає свого "Роскомнадзору". Натомість є Міністерство інформації, але його в указі не згадують. Утім, виконання покладено на усіх силовиків зразу - СБУ, МВС та ДФС. Однак як відомо у семи нянек дитина без ока. Цілком можливо, що першу скрипку гратиме у цій справі СБУ. Останні обшуки в "Укргазвидобуванні" чи "Dragon Capital" через "нелегальний софт" є тому підтвердженням.

В цьому контексті варто згадати, як на Росії у минулому році був скандал між норвезькою Opera Software та Роскомнадзором. В доступному браузері Opera є функція VPN, яка дозволяє обходити всі блокування. Роскомнадзор запропонував Opera добровільно фільтрувати сайти. В результаті Opera прийняла рішення закрити офіс в Росії і скоротити штат співробітників з 10-ти до 2-х.

Тож, яким чином вести діалог з Opera Software, хто його вестиме і чи буде він взагалі, стосовно VPN? Це питання залишається відкритим.

Крім того, є і інші цілком законні способи обійти всі блокування.

Як обходити блокування і VPN

Існують браузери, в яких є VPN. Користувачу досить лише вибрати необхідну опцію в налаштуваннях. На даний момент найбільш популярним десктопним браузером з вбудованим VPN є Opera.

Доброю практикою є використання двох браузерів: основний, до якого ви звикли і використовуєте для всього, і додатковий з вбудованим VPN для відвідування заблокованих сайтів.

VPN-сервіси - це що таке?

Якщо говорити просто, VPN в контексті обходу блокування - це спосіб підмінити своє місце розташування, ставши жителем країни, в якій потрібний вам веб-сайт не заборонений. Як бонус користувач отримує захищений канал з шифруванням всіх даних, що передаються.

Надійність і швидкість каналу залежать від постачальника послуг.

Проксі

Це ще один простий спосіб обійти блокування, що дозволяє виходити в Інтернет через віддалений сервер, через що всі сайти думають, що ви насправді перебуваєте в тій країні, де цей сервер розташовується. Відповідно, якщо в тій країні потрібний вам веб-сайт не заборонений, то ви зможете на нього зайти. Проксі-сервер - це проміжний комп'ютер, який є посередником між Вашим комп'ютером та Інтернетом. Через нього проходять всі Ваші звернення в Інтернет. Проксі їх обробляє, і результати (скачані з Інтернету файли) передає Вам. При цьому, проксі-сервер приховує інформацію про Ваше реальне місцерозташування. Сервери є як безкоштовні так і платні. Безкоштовні сервери, як правило, працюють повільно і досить ненадійні. Платні ж - навпаки. Є безліч сервісів в Інтернеті, які пропонують послуги проксі. Щоб було ще зрозуміліше, використання проксі-сервера дозволяє виходити в чати навіть, якщо Вас там заблокували, або заходити на сайти, які заблоковані. Коли людина виходить в Інтернет без Проксі, то зв'язок відбувається по простій схемі: ПК - web-сайт. З проксі-сервером все інакше: людина - проксі - web-сайт. За рахунок цього і досягається можливість обходити різного роду блокування.

TOR

Це мережа маршрутизаторів і програмне забезпечення, розроблене спеціально для забезпечення анонімності користувачів. При використанні цієї технології ваш запит до сайту і відповідь від нього проходять через ланцюжок проксі-серверів.

Варто лише завантажити і встановити Tor Browser, спеціальну збірку Firefox з необхідними додатковими компонентами, в тому числі аддонами NoScript, Torbutton і HTTPS Everywhere.

А як мобільні пристрої

На смартфоні або планшеті можна обійти блокування сайту. Найкращий спосіб - це використання режиму низького споживання каналу в Chrome, Opera, UC Browser.

Для Android - UC Browser, Google Chrome, Opera.

Є Android-браузер - Orfox. Він йде вбудованим Tor. Позиціонується як мобільна версія десктопного Tor Browser.

Для IOS є Onion Browser, а для Windows mobile - Opera Mini.

Варто зазначити, що українці вже плачуть по музиці, яку вони слухали "Вконтакте", а також жартують про шкільну революцію. Втім, рішення можна оцінювати і з іншого боку. "Вконтакте" містить цілий ряд проукраїнських груп, сторінки "Правого сектора", полку "Азов" та навіть президента Петра Порошенка.

Поряд із ними живуть групи "Новоросії" та "ДНР", правда, заборона не завадить огородити людей від пропаганди, яку вони несуть. Як мінімум через те, що вони завжди можуть перекочувати у "Фейсбук", що деякі вже зробили.

Варто додати, що в принципі рішення може бути і логічним. Оскільки, велика кількість "ватників" не стане розбиратися із заморочками з VPN та проксі, а банально знайде альтернативу - у вигляді Facebook. Втім, наскільки це рішення працюватиме - покаже лише час. До 1-го червня санкції набудуть сили.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme