Прийняття рішень без зневіри

Через напруження політичних подій в Україні за останні роки, слід розібрати, чому ми кожен раз проживаємо зневіру у власному виборі. Тож розберемо можливі дії для збереження власної стійкості

Базові правила

Перш за все, згадаємо формулу, що пояснює нашу зневіру:

РІВЕНЬ ЩАСТЯ = РЕАЛЬНІСТЬ - ОЧІКУВАННЯ

 

Коли ми покладаємо на керівника, президента, партнера невиправдані очікування, навіть позитивна реальність стане розчаруванням. Базове правило при ухваленні рішень - спиратися на себе. Далі слід роз'єднати межі та планувати результат у трьох рівнях.

Спиратися на себе - означає чітко бачити зони свого впливу та можливостей.

  • Що саме ви можете зробити для поліпшення власного добробуту?
  • Що залежить від вас?

Найчастіше питання від учасників тренінгу "Переговори і лідерство": "як навчитися завжди досягати угоди в переговорах?". Тут треба прийняти дуже просту відповідь: "ніяк".

Ви можете підготуватися, аргументувати, творчо шукати шляхи співпраці, але це не гарантує вам позитивного результату. Саме тому, приймаючи рішення або вступаючи у комунікацію, слід планувати результат за трьома рівнями:

1. 100% або комфортний результат - коли як наслідок домовленостей або зробленого вибору, ви отримуєте результат, який відповідає нормальному рівню очікувань. В цілому, поняття нормального рівня - умовне, але в економічному сенсі це пересічні ринкові умови. Влаштовуючись на певну роботу, ви очікуєте справедливого рівня зарплати; оплати відпускних і лікарняних днів; комфортних робочих взаємин та додаткових аспектів, в залежності від позиції та галузі.

2. Зліва від 100% знаходиться резервний рівень - тобто реалізація мінімуму ваших очікувань. На прикладі роботи, це може означати, що у вас є тільки нормальна оплата праці, а все інше не відповідає вашим очікуванням. У символічному сенсі це дно. Тобто при подальшому погіршенні умов, ви не залишитеся із цим вибором. Як правило, найбільш пріоритетні аспекти вашого вибору формують базовий мінімум. Ви згодні терпіти інші незручності до того часу, доки чільний параметр вас влаштовує. Наприклад, ви готові зберігати сім'ю, якщо ваш чоловік - гарний батько. Саме тоді, результат шо є нижче резервного рівня називається "перейти межу" або "за межею", тобто в прямому сенсі нижче можливого мінімуму.

3. Третій рівень результату - амбітний, або такий, коли все склалося якнайкраще. Наприклад, коли в шлюбі ви змогли зберегти дружбу та романтику; бути ефективними батьками і зміцнювати економіку сім'ї, нарощуючи при цьому задоволення від спільного життя. При цьому і ваші батьківські сім'ї подружилися.

Обов'язково плануйте як неможливість імплементації рішення так і відмову в його прийнятті, тоді ви будете готові до будь-яких наслідків. Це і є опора на себе.

Як опора на себе допомагає розділяти мажі?

Ви бачите зону свого впливу і свої обмеження, те ж саме ви можете зробити за іншого, тримаючи в голові, що він буде керуватися виключно своїми інтересами. Якщо ваші зацікавлення потрапляють до сфери вигоди іншого, то він враховує їх як частину, що стосується і його. І навіть люблячий вас чоловік у взаємодії із вами розмірковує про свої бажання і зручності. І це нормально. Роблячи будь-який вибір, насамперед враховуйте зону перетину ваших інтересів.

Тут нас чекають дві пастки – "біле пальто" і "зниження очікувань". Оцінюючи преваги інших, ми схильні зводити все до матеріальних цілей. Що стосується  свої мотивів, тут ми зазвичай апелюємо до високих матерій, тобто одягаємо "біле пальто". Насправді ж, як прагматичний та раціональний драйв, так і емоційний - впливають на наше рішення. Називайте речі своїми іменами, інакше ви не матимете шансу зробити найкращий вибір. Керовано те, що названо.

Як шкодить нам зниження очікувань, можна дізнатися з експерименту, описаного тут: https://youtu.be/sXYP1L7HzTg.

Ключовий висновок: насамперед треба мати нормальні очікування тільки від себе, а не від інших. Також, важливо пам'ятати, що інші нічого вам не винні.

Альтернативно-упущенні вигоди

При здійсненні будь-якого вибору пам'ятайте, що поки ви вкладаєте один долар або один годину вашої уваги в якусь дію, ви не вкладаєте їх в інший захід. Тому оцінюйте не тільки потенційні вигоди, але і втрачені можливості.

  • Що ви отримуєте в перспективі вашого вибору, коли вирішуєте пропустити спортзал?
  • На яку роботу ви не влаштовуєтеся, тримаючись за звичний колектив?
  • Які можливості розвитку втрачаєте, включаючи серіал?

У будь-якого вибору є ціна, привчайтеся чесно її визначати, повертайте себе до критичної оцінки причин, за якими ви робите свій вибір, а також плануйте результат за трьома рівнями. Це дозволить вам не жити в енергетичний кредит та не проживати розчарувань незалежно від прийнятого рішення.

Якщо бажаєте знати, як впливають емоції на прийняті рішення? Чому одна і таж пропозиція від різних людей буде сприйнята інакше, і в які ще пастки потрапляє нашу свідомість?

Більше матеріалу тут: https://cantalk.com.ua/peregovorshik/packages/paket-life/

Автор: Людмила Слободянюк- Керуючий партнер Трансавіа Україна, випускник Гарвардської програми по переговорам і лідерства

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme