Претенденти на Нобелівку з літератури та їхні найкращі книги

Сьогодні в Стокгольмі вручать Нобелівську премію з літератури
Depo.Життя
13 жовтня 2016 11:40
ФОТО: depo.ua

Як зазначає Depo.ua із посиланням на 112.ua, наразі на премію 14 головних претендентів. 

Svenska Dagbladet наводить їхні імена на твори, які варто прочитати.

Нгугі Ва Тхіонго (Ngugi wa Thiong'o)

Народився в 1938 р. в Кенії. Письменник і сценарист, літературний піонер, одним із перших у формі роману сформулював тему утисків і боротьби за свободу в Африці. Зараз пише мовою кікуйю, щоб його творчість була доступною й для тих людей, які стають персонажами його творів. Періодично живе у Великій Британії, де написав книгу "Пшеничне зерно" (1967), яка стала проривом, а також у США. Деякий час провів у Швеції.

Рекомендація: "Сни під час війни" (2010).

"Коли Нгугі Ва Тхіонго пише у своїх романах про колоніалізм, марксистські абстракції і тон проповідника часто заважають сприйняттю. А автобіографія „Сни під час війни“ передає конкретний досвід автора. Центральні теми — критика колоніалізму і боротьба за право на освіту. Також книга тепло і зворушливо описує життя на тлі утисків", — коментує Магнус Ерікссон (Magnus Eriksson).

Адоніс (Adonis)

Народився в 1930 р. в Сирії.

Найвидатніший із сучасних поетів арабського світу. Сповнені символіки вірші Адоніса відсилають до французьких сюрреалістів і різних релігійних традицій. Як феміністський есеїст й активіст, він жорстко критикує іслам. З 1980-х живе у вигнанні в Парижі.

Рекомендація: "Ось моє ім'я" (2006).


"Адоніс є неймовірно плідним, його творчість не охопити поглядом. Вибрані твори „Ось моє ім'я“ — прекрасна можливість познайомитися з його яскравим поетичним світом. А есе Сігрід Кале (Sigrid Kahle) дозволяє помістити літературний бунт Адоніса проти традицій в масштабний історичний і культурний контекст", - пише Крістофер Леандор (Крістоффер Leandoer).

Юн Фоссе (Jon Fosse)

Народився в 1959 р. в Норвегії.

Романіст і драматург, чиї твори ставлять на сценах в усій Європі. Започаткував постмодернізм у норвезькій літературі. З великою серйозністю зображує вразливість людини перед обличчям примх долі і ходу часу. Відрізняється мелодикою мови.

Рекомендація: "Трилогія" (2014-2015).

"Список творів Юна Фоссе містить не менше 30 п'єс. Але той, хто хоче познайомитися з ним як з письменником, може почати з циклу романів "Трилогія", написаного на поетичному діалекті Бергена. Кожна хвилина мовчання заповнена відчуттями. Мова архаїчна. Головний мотив — мистецтво і митець. Фоссе — католик, і це сильно вплинуло на "Трилогію". Унікальною є й мова Фоссе з його сугестивною наполегливістю і суворою красою", — каже Ларс Ринг (Lars Ring).

Філіп Рот (Philip Roth)

Народився в 1933 р. в США. 

Великий автор сучасної Америки, який у своїх творах ніколи не боявся показати найганебніші куточки людської сутності. Не любить публічності, не робить своє особисте життя надбанням громадськості, проте цікавиться політикою — виступав проти війни у В'єтнамі. Його можна назвати літературним активістом. У середині 70-х познайомив публіку із східноєвропейськими письменниками, наприклад, Міланом Кундерою у перекладі англійською.

Рекомендація: "Людське тавро" (2000).

"Можна порадити багато з багатої творчої спадщини Рота, але „Людське тавро“ про літнього і трохи дивного університетського викладача Коулмана Силке — це щось особливе. Наскільки жалюгідним і банальним може бути герой роману, не перестаючи при цьому викликати у читачів симпатії та схвалення? Рот входить у найвіддаленіші глибини людської психіки", — пише Мадлен Леві (Madelaine Levy).

Петер Хандке (Peter Handke)

Народився в 1942 р. в Австрії.

Член "Групи 47" і автор популярних романів, п'єс, віршів і кіносценаріїв, в тому числі до фільму "Небо над Берліном" Віма Вендерса (Wim Wenders). В останні роки його сильно критикують за підтримку Слободана Мілошевича. Хандке виголосив промову на його похороні.

Рекомендація: "Мій рік у бухті Ніщо" (1994).

"У цьому монументальному творі ми зустрічаємо письменника в передмісті Парижа, і він розповідає про своє життя, поневіряння, спогади про друзів, нині розкиданих по всьому світу. Мова, казка і міф стають матеріалом нової свідомості і нового світовідчуття. 1000-сторінкова сповідь про можливе життя", — пише Мартін Лагерхольм (Martin Lagerholm).

Петер Надаш (Péter Nadas)

Народився в 1942 р. в Угорщині.

Майстер, який присвячує своїм творам багато часу: останню книгу "Паралельні історії" було створено протягом майже двох десятиліть. У дитинстві Надаш пережив радянську блокаду Будапешта, в епоху комунізму йому заборонялося писати. Як письменник, він часто будує сюжет на зіткненні історичних подій з безсилою особистістю.

Рекомендація: "Книга споминів" (1986).

"Тут Петер Надаш досліджує, чи можлива любов у диктатурі. У результаті написано пристрасний і м'ясистий роман-гігант, в якому через кілька окремих доль виведено політичні катастрофи століття. Цей роман став міжнародним проривом Надаша, його можна по праву порівняти з великими творами Пруста і Музіля", — вважає Сесілія Ханссон (Cecilia Hansson).

Джойс Керол Оутс (Joyce Carol Oates)

Народилася в 1938 р. в США.

Дуже плодовита і популярна письменниця (кажуть, що це грає проти неї в ході нобелівських дебатів). У своїх художніх і публіцистичних творах зображує відносини між людьми, американське суспільство і шрами, залишені болючими життєвими ударами.

Рекомендація: "Блондинка" (2000).

"Безсумнівний шедевр. Дивним чином показано зсередини жінку, перетворення молодої Норми Джин у Мерилін Монро. Про амбівалентну залежність від сповнених бажання поглядів оточення. Про участь письменника в експлуатації доль. Так хто ж кого використовує?" — загадується над питанням Кристина Сандберг (Kristina Sandberg).

Мірча Кертереску (Mircea Cărtărescu)

Народився в 1956 р. в Бухаресті.

Мірчу Кертереску називають "совістю Румунії". У своїх художніх творах він у вільній постмодерністській формі досліджує румунську культуру, яка перебуває під впливом Сходу і Заходу. Як людина, що має вплив на громадську думку, він бореться за свободу слова і права людини в країні нової і крихкої демократії.

Рекомендація: "Сліпучий" (2004-2008).

"Чудова трилогія Мірчі Кертереску „Сліпучий“ — це літературна історія про творення, в якій реальність, сни і бачення з'єднуються у сліпучому всесвіті, який вміщує в собі „все“. Читач губиться, знаходить дорогу додому і потім знову втрачає опору.

Сюжет розігрується в Бухаресті, де очима головного героя Мірчі показано історію Румунії — феодальне минуле, жахи Другої світової війни, будні комуністичної держави. „Сліпучий“ — твір, який раз за разом вибухає і народжується знову, коливається від нижчого до вищого, і читачу нічого не залишається, крім як іти за ним, поки не буде перегорнуто останню з чотирнадцяти тисяч сторінок", — пише Сесілія Ханссон (Cecilia Hansson).

Амос Оз (Amos Oz)

Народився в 1939 р. в Ізраїлі.

Амос Оз виріс в іммігрантській сім'ї інтелектуалів-сіоністів, яка спробувала опанувати іврит і розпочати в Ізраїлі нове життя, але так і не знайшла свого місця. Сам Оз (чиє прізвище — це псевдонім, що означає "сильний") став професором літератури, борцем за мир і одним з найпопулярніших письменників у країні. 

Рекомендація: "Пізнати жінку" (1989).

"Як і багато інших творів Оза, „Пізнати жінку“ зачіпає тему відстороненості жінки, її прагнення смерті, а також бажання і нездатності чоловіка її зрозуміти. Непереборна межа між людиною і людиною. Роман одноманітний, він являє собою ніщо, яке в злитті з читачем перетворюється на велике мистецтво, вищий сенс і щастя", — пише Сігрід Комбюхен (Sigrid Combüchen).

Ко Ин (Ko Un)

Народився в 1933 р. в Кореї. Поезія Ко Ина несе на собі відбиток драматичних подій його життя — Корейської війни, періодів буддійського ченця і борця за мир, корейської в'язниці. Нерідко поезія втілює його власний яскравий темперамент з іскрами неприхованого гумору, швидкими врізками і раптовими вигуками.

Рекомендація: "Міріади життєписів та інші вірші" (2005).

"Грандіозний твір Ко Ина „Манінбо“ („Міріади життєписів“) — поетичний каталог замальовок характерів всіх, кого поет зустрічав протягом життя. Багато хто став жертвою численних конфліктів на Корейському півострові. Із запланованих десяти тисяч віршів „Манінбо“ Ко написав 4001 у 30 томах. По-шведськи про них можна скласти враження в перекладі „Десять тисяч слідів“", — повідомляє Оскар Россі (Oscar Rossi).

Бей Дао (Bei Dao)

Народився в 1949 р. в Китаї.

Автор під псевдонімом Бей Дао ("Північний острів") почав писати в 70-х і став одним з найбільш видатних "туманних поетів" Китаю. На початку свого творчого шляху він працював на чавуноливарному заводі і надихався техніками кінозйомки. У Китаї його довго не публікували, доводилося жити в засланні, але зараз книги Бей Дао дозволено.

Рекомендація: "Вибрані вірші" (1995).

"Бей Дао належить до східнокитайського літературного угруповання, яке називали „туманними поетами“ за їхню натхненну модернізмом герметичну мову. Приклади можна знайти у „Вибраних поезіях“ — добірку інтимної і глибоко особистої лірики, часто — похмурих і сумних пісень, в яких основну увагу приділено стану духу і мріям", — пише Віола Бао (Viola Bao).

Харукі Муракамі (Haruki Murakami)

Народився в 1949 р. в Японії.

Неймовірно популярний і досить впливовий Харукі Муракамі (який перш ніж стати письменником, працював у магазині пластинок і тримав джазовий клуб) зіштовхує в своїх творах реалізм і фантазію, Схід і Захід. Сюжети його книг розігруються в Азії, але всі алюзії чітко призводять до англо-саксонської культури, часто — до популярної музики. Крім літературної творчості, Муракамі пристрасно цікавиться бігом, про що теж пише.

Рекомендація: "Підземка" (2000).

"Підземка" — книга інтерв'ю, випущена Муракамі після газової атаки в токійському метро в 1995 р. З великою людяністю він прислухається до проявів почуття обов'язку і мужності у жертв і злочинців, а також показує сліпу слухняність, яка породжує насильство. Незабутній портрет японського суспільства, ключ до письменницької майстерності", — пише Крістофер Леандор (Крістоффер Leandoer).

Ліс Маррей (Les Murray)

Народився в 1938 р. в Австралії. Поет, критик і антрополог Ліс Маррей — католик-конвертант. Він народився на молочній фермі в Південному Уельсі. Його сучасна поетична техніка передає будні Австралії, в ній відбилися знущання з боку однолітків, яких він зазнав у дитинстві, і негаразди дорослого життя.

Рекомендація: "Фреді Нептун" (1998)

"У Першу світову війну моряк німецько-австралійського походження Фред Беттхер побачив, як спалюють живцем вірменських жінок, і втратив чутливість. „Фреді Нептун“ вільним гекзаметром розповідає про людину, яка несе на своїх плечах страждання всього світу. Віршована форма є дивно оригінальною і ритмічною, ніби Маррей запозичив власний ритм творця, щоб коментувати його творіння. Він зачіпає тему про те, що не можна вилікувати. З цим можна тільки навчитися жити", — говорить Йєнні Марія Нільссон (Jenny Maria Nilsson).

Енн Карсон (Anne Carson)

Народилася в 1950 році в Канаді.

Письменниця, перекладач, спеціаліст з античності. Зараз живе в американському штаті мічиган. Серед інтелектуального і образної творчості Карсон, на яке сильне вплив зробив її інтерес до античної літератури й життя античного суспільства, є приклади поезії, прози, публіцистики, перфомансу. Нерідко всі ці жанри зливаються в одному і тому ж творі.

Рекомендація: "Автобіографія Червоного" (1998).

"Цей роман у віршах, який став великим проривом Карсон, являє собою заплутану інтелектуальну гру з відомим античним міфом і, разом з тим, еротичну, емоційну і зворушливу трагедію долі. Оповідання будується навколо Геріона — дуже людяного червоного чудовиська з крилами, сумного за ідеалізованому образу Геракла", — повідомляє Мадлен Леві (Madelaine Levy).

Сесар Айра (César Aira)

Народився в 1949 році в Аргентині.

Самий сміливий експериментатор і сюрреаліст з усіх претендентів на Нобелівську премію авторів. У своїх творах він часто звертається до історії, повертається в XIX століття. Айра дуже продуктивний, він вже опублікував 80 книг. Крім письменства, він встигає викладати літературу, перекладати з декількох мов, регулярно писати для таких газет, як El País і The New Yorker.

Рекомендація: "Літературна конференція" зі збірки творів "3хАйра. Введення" (2005).

"Проза Сесара Айри і, ймовірно, в першу чергу роман „Літературна конференція“, стають доказом суверенітету оповідання в оповіданні. Текст Айри раз наштовхується на прояви повної ідіотії і радісні сюжетні тупики і перетворюється то в непередбачувані синтези пишномовних метафізичних міркувань, то саме фиглярское чтиво", — пише Оскар Россі (Oscar Rossi).

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя