Претенденти на Нобелівку з літератури та їхні найкращі книги

Сьогодні в Стокгольмі вручать Нобелівську премію з літератури

Як зазначає Depo.ua із посиланням на 112.ua, наразі на премію 14 головних претендентів. 

Svenska Dagbladet наводить їхні імена на твори, які варто прочитати.

Нгугі Ва Тхіонго (Ngugi wa Thiong'o)

Народився в 1938 р. в Кенії. Письменник і сценарист, літературний піонер, одним із перших у формі роману сформулював тему утисків і боротьби за свободу в Африці. Зараз пише мовою кікуйю, щоб його творчість була доступною й для тих людей, які стають персонажами його творів. Періодично живе у Великій Британії, де написав книгу "Пшеничне зерно" (1967), яка стала проривом, а також у США. Деякий час провів у Швеції.

Рекомендація: "Сни під час війни" (2010).

"Коли Нгугі Ва Тхіонго пише у своїх романах про колоніалізм, марксистські абстракції і тон проповідника часто заважають сприйняттю. А автобіографія „Сни під час війни“ передає конкретний досвід автора. Центральні теми — критика колоніалізму і боротьба за право на освіту. Також книга тепло і зворушливо описує життя на тлі утисків", — коментує Магнус Ерікссон (Magnus Eriksson).

Адоніс (Adonis)

Народився в 1930 р. в Сирії.

Найвидатніший із сучасних поетів арабського світу. Сповнені символіки вірші Адоніса відсилають до французьких сюрреалістів і різних релігійних традицій. Як феміністський есеїст й активіст, він жорстко критикує іслам. З 1980-х живе у вигнанні в Парижі.

Рекомендація: "Ось моє ім'я" (2006).


"Адоніс є неймовірно плідним, його творчість не охопити поглядом. Вибрані твори „Ось моє ім'я“ — прекрасна можливість познайомитися з його яскравим поетичним світом. А есе Сігрід Кале (Sigrid Kahle) дозволяє помістити літературний бунт Адоніса проти традицій в масштабний історичний і культурний контекст", - пише Крістофер Леандор (Крістоффер Leandoer).

Юн Фоссе (Jon Fosse)

Народився в 1959 р. в Норвегії.

Романіст і драматург, чиї твори ставлять на сценах в усій Європі. Започаткував постмодернізм у норвезькій літературі. З великою серйозністю зображує вразливість людини перед обличчям примх долі і ходу часу. Відрізняється мелодикою мови.

Рекомендація: "Трилогія" (2014-2015).

"Список творів Юна Фоссе містить не менше 30 п'єс. Але той, хто хоче познайомитися з ним як з письменником, може почати з циклу романів "Трилогія", написаного на поетичному діалекті Бергена. Кожна хвилина мовчання заповнена відчуттями. Мова архаїчна. Головний мотив — мистецтво і митець. Фоссе — католик, і це сильно вплинуло на "Трилогію". Унікальною є й мова Фоссе з його сугестивною наполегливістю і суворою красою", — каже Ларс Ринг (Lars Ring).

Філіп Рот (Philip Roth)

Народився в 1933 р. в США. 

Великий автор сучасної Америки, який у своїх творах ніколи не боявся показати найганебніші куточки людської сутності. Не любить публічності, не робить своє особисте життя надбанням громадськості, проте цікавиться політикою — виступав проти війни у В'єтнамі. Його можна назвати літературним активістом. У середині 70-х познайомив публіку із східноєвропейськими письменниками, наприклад, Міланом Кундерою у перекладі англійською.

Рекомендація: "Людське тавро" (2000).

"Можна порадити багато з багатої творчої спадщини Рота, але „Людське тавро“ про літнього і трохи дивного університетського викладача Коулмана Силке — це щось особливе. Наскільки жалюгідним і банальним може бути герой роману, не перестаючи при цьому викликати у читачів симпатії та схвалення? Рот входить у найвіддаленіші глибини людської психіки", — пише Мадлен Леві (Madelaine Levy).

Петер Хандке (Peter Handke)

Народився в 1942 р. в Австрії.

Член "Групи 47" і автор популярних романів, п'єс, віршів і кіносценаріїв, в тому числі до фільму "Небо над Берліном" Віма Вендерса (Wim Wenders). В останні роки його сильно критикують за підтримку Слободана Мілошевича. Хандке виголосив промову на його похороні.

Рекомендація: "Мій рік у бухті Ніщо" (1994).

"У цьому монументальному творі ми зустрічаємо письменника в передмісті Парижа, і він розповідає про своє життя, поневіряння, спогади про друзів, нині розкиданих по всьому світу. Мова, казка і міф стають матеріалом нової свідомості і нового світовідчуття. 1000-сторінкова сповідь про можливе життя", — пише Мартін Лагерхольм (Martin Lagerholm).

Петер Надаш (Péter Nadas)

Народився в 1942 р. в Угорщині.

Майстер, який присвячує своїм творам багато часу: останню книгу "Паралельні історії" було створено протягом майже двох десятиліть. У дитинстві Надаш пережив радянську блокаду Будапешта, в епоху комунізму йому заборонялося писати. Як письменник, він часто будує сюжет на зіткненні історичних подій з безсилою особистістю.

Рекомендація: "Книга споминів" (1986).

"Тут Петер Надаш досліджує, чи можлива любов у диктатурі. У результаті написано пристрасний і м'ясистий роман-гігант, в якому через кілька окремих доль виведено політичні катастрофи століття. Цей роман став міжнародним проривом Надаша, його можна по праву порівняти з великими творами Пруста і Музіля", — вважає Сесілія Ханссон (Cecilia Hansson).

Джойс Керол Оутс (Joyce Carol Oates)

Народилася в 1938 р. в США.

Дуже плодовита і популярна письменниця (кажуть, що це грає проти неї в ході нобелівських дебатів). У своїх художніх і публіцистичних творах зображує відносини між людьми, американське суспільство і шрами, залишені болючими життєвими ударами.

Рекомендація: "Блондинка" (2000).

"Безсумнівний шедевр. Дивним чином показано зсередини жінку, перетворення молодої Норми Джин у Мерилін Монро. Про амбівалентну залежність від сповнених бажання поглядів оточення. Про участь письменника в експлуатації доль. Так хто ж кого використовує?" — загадується над питанням Кристина Сандберг (Kristina Sandberg).

Мірча Кертереску (Mircea Cărtărescu)

Народився в 1956 р. в Бухаресті.

Мірчу Кертереску називають "совістю Румунії". У своїх художніх творах він у вільній постмодерністській формі досліджує румунську культуру, яка перебуває під впливом Сходу і Заходу. Як людина, що має вплив на громадську думку, він бореться за свободу слова і права людини в країні нової і крихкої демократії.

Рекомендація: "Сліпучий" (2004-2008).

"Чудова трилогія Мірчі Кертереску „Сліпучий“ — це літературна історія про творення, в якій реальність, сни і бачення з'єднуються у сліпучому всесвіті, який вміщує в собі „все“. Читач губиться, знаходить дорогу додому і потім знову втрачає опору.

Сюжет розігрується в Бухаресті, де очима головного героя Мірчі показано історію Румунії — феодальне минуле, жахи Другої світової війни, будні комуністичної держави. „Сліпучий“ — твір, який раз за разом вибухає і народжується знову, коливається від нижчого до вищого, і читачу нічого не залишається, крім як іти за ним, поки не буде перегорнуто останню з чотирнадцяти тисяч сторінок", — пише Сесілія Ханссон (Cecilia Hansson).

Амос Оз (Amos Oz)

Народився в 1939 р. в Ізраїлі.

Амос Оз виріс в іммігрантській сім'ї інтелектуалів-сіоністів, яка спробувала опанувати іврит і розпочати в Ізраїлі нове життя, але так і не знайшла свого місця. Сам Оз (чиє прізвище — це псевдонім, що означає "сильний") став професором літератури, борцем за мир і одним з найпопулярніших письменників у країні. 

Рекомендація: "Пізнати жінку" (1989).

"Як і багато інших творів Оза, „Пізнати жінку“ зачіпає тему відстороненості жінки, її прагнення смерті, а також бажання і нездатності чоловіка її зрозуміти. Непереборна межа між людиною і людиною. Роман одноманітний, він являє собою ніщо, яке в злитті з читачем перетворюється на велике мистецтво, вищий сенс і щастя", — пише Сігрід Комбюхен (Sigrid Combüchen).

Ко Ин (Ko Un)

Народився в 1933 р. в Кореї. Поезія Ко Ина несе на собі відбиток драматичних подій його життя — Корейської війни, періодів буддійського ченця і борця за мир, корейської в'язниці. Нерідко поезія втілює його власний яскравий темперамент з іскрами неприхованого гумору, швидкими врізками і раптовими вигуками.

Рекомендація: "Міріади життєписів та інші вірші" (2005).

"Грандіозний твір Ко Ина „Манінбо“ („Міріади життєписів“) — поетичний каталог замальовок характерів всіх, кого поет зустрічав протягом життя. Багато хто став жертвою численних конфліктів на Корейському півострові. Із запланованих десяти тисяч віршів „Манінбо“ Ко написав 4001 у 30 томах. По-шведськи про них можна скласти враження в перекладі „Десять тисяч слідів“", — повідомляє Оскар Россі (Oscar Rossi).

Бей Дао (Bei Dao)

Народився в 1949 р. в Китаї.

Автор під псевдонімом Бей Дао ("Північний острів") почав писати в 70-х і став одним з найбільш видатних "туманних поетів" Китаю. На початку свого творчого шляху він працював на чавуноливарному заводі і надихався техніками кінозйомки. У Китаї його довго не публікували, доводилося жити в засланні, але зараз книги Бей Дао дозволено.

Рекомендація: "Вибрані вірші" (1995).

"Бей Дао належить до східнокитайського літературного угруповання, яке називали „туманними поетами“ за їхню натхненну модернізмом герметичну мову. Приклади можна знайти у „Вибраних поезіях“ — добірку інтимної і глибоко особистої лірики, часто — похмурих і сумних пісень, в яких основну увагу приділено стану духу і мріям", — пише Віола Бао (Viola Bao).

Харукі Муракамі (Haruki Murakami)

Народився в 1949 р. в Японії.

Неймовірно популярний і досить впливовий Харукі Муракамі (який перш ніж стати письменником, працював у магазині пластинок і тримав джазовий клуб) зіштовхує в своїх творах реалізм і фантазію, Схід і Захід. Сюжети його книг розігруються в Азії, але всі алюзії чітко призводять до англо-саксонської культури, часто — до популярної музики. Крім літературної творчості, Муракамі пристрасно цікавиться бігом, про що теж пише.

Рекомендація: "Підземка" (2000).

"Підземка" — книга інтерв'ю, випущена Муракамі після газової атаки в токійському метро в 1995 р. З великою людяністю він прислухається до проявів почуття обов'язку і мужності у жертв і злочинців, а також показує сліпу слухняність, яка породжує насильство. Незабутній портрет японського суспільства, ключ до письменницької майстерності", — пише Крістофер Леандор (Крістоффер Leandoer).

Ліс Маррей (Les Murray)

Народився в 1938 р. в Австралії. Поет, критик і антрополог Ліс Маррей — католик-конвертант. Він народився на молочній фермі в Південному Уельсі. Його сучасна поетична техніка передає будні Австралії, в ній відбилися знущання з боку однолітків, яких він зазнав у дитинстві, і негаразди дорослого життя.

Рекомендація: "Фреді Нептун" (1998)

"У Першу світову війну моряк німецько-австралійського походження Фред Беттхер побачив, як спалюють живцем вірменських жінок, і втратив чутливість. „Фреді Нептун“ вільним гекзаметром розповідає про людину, яка несе на своїх плечах страждання всього світу. Віршована форма є дивно оригінальною і ритмічною, ніби Маррей запозичив власний ритм творця, щоб коментувати його творіння. Він зачіпає тему про те, що не можна вилікувати. З цим можна тільки навчитися жити", — говорить Йєнні Марія Нільссон (Jenny Maria Nilsson).

Енн Карсон (Anne Carson)

Народилася в 1950 році в Канаді.

Письменниця, перекладач, спеціаліст з античності. Зараз живе в американському штаті мічиган. Серед інтелектуального і образної творчості Карсон, на яке сильне вплив зробив її інтерес до античної літератури й життя античного суспільства, є приклади поезії, прози, публіцистики, перфомансу. Нерідко всі ці жанри зливаються в одному і тому ж творі.

Рекомендація: "Автобіографія Червоного" (1998).

"Цей роман у віршах, який став великим проривом Карсон, являє собою заплутану інтелектуальну гру з відомим античним міфом і, разом з тим, еротичну, емоційну і зворушливу трагедію долі. Оповідання будується навколо Геріона — дуже людяного червоного чудовиська з крилами, сумного за ідеалізованому образу Геракла", — повідомляє Мадлен Леві (Madelaine Levy).

Сесар Айра (César Aira)

Народився в 1949 році в Аргентині.

Самий сміливий експериментатор і сюрреаліст з усіх претендентів на Нобелівську премію авторів. У своїх творах він часто звертається до історії, повертається в XIX століття. Айра дуже продуктивний, він вже опублікував 80 книг. Крім письменства, він встигає викладати літературу, перекладати з декількох мов, регулярно писати для таких газет, як El País і The New Yorker.

Рекомендація: "Літературна конференція" зі збірки творів "3хАйра. Введення" (2005).

"Проза Сесара Айри і, ймовірно, в першу чергу роман „Літературна конференція“, стають доказом суверенітету оповідання в оповіданні. Текст Айри раз наштовхується на прояви повної ідіотії і радісні сюжетні тупики і перетворюється то в непередбачувані синтези пишномовних метафізичних міркувань, то саме фиглярское чтиво", — пише Оскар Россі (Oscar Rossi).

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя