Позитивні новини в історії дня 4 березня

У цей день 205 років тому народився автор автор музики державного гімну України "Ще не вмерла Україна" Михайло Вербицький

Коли Михайлові виповнилося 10 років, помер батько, а матір, вдруге вийшовши заміж, офіційно відмовилася від батьківських прав. Ним і його молодшим братом Володиславом опікувався їхній далекий родич — перемиський владика Іван Снігурський. Він заснував при перемишльській кафедрі УГКЦ хор, згодом музичну школу, в яких співав і навчався Михайло. Він мав здібності до музики і отримав мізичну освіту, зокрема з композиції. 

Дата створення пісні "Ще не вмерла Україна" залишається дискусійною. Тривалий час вважалося, що вона була створена у 1862—1863 рр. — але без відповідних наукових аргументів. Текст Павла Чубинського у Галичині вперше був опублікований у грудневому числі часопису "Мета", який вийшов близько 15 січня 1864 року. Ймовірно, це надихнуло Вербицького написати патріотичну пісню. Хоча, не виключено, що Вербицький скористався наддніпрянською публікацією тексту. Після опублікування в часописі "Мета" пісня "Ще не вмерла Україна" набула великої популярності серед свідомої молоді Галичини.

Перше виконання твору "Ще не вмерла Україна" як Гімну відбулося 10 березня 1865 року у Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченому Тарасові Шевченку, диригував Анатоль Вахнянин.

Кандидат історичних наук  Василь Банах розповідав, що Вербицький музику до "Ще не вмерла Україна" писав як для сольної пісні, що мала виконуватися під гітару.

Більше хороших новин на цю дату

  • Народився Антоніо Вівальді, великий композитор в стилі бароко і скрипаль-віртуоз, який написав популярні концерти для скрипки "Чотири сезони" (1678)
  • Кирило Розумовський обраний гетьманом України (1750)
  • Морозиво вперше подано на офіційному прийомі (1813)
  • Буковину проголошено окремою коронною землею Австрійської імперії (перед тим була частиною Королівства Галичини та Володимирії) (1849)
  •  Українська Центральна Рада прийняла ухвалу про реєстрацію громадянства України (1918)
  • Ернест Хемінгуей закінчив свій роман "Старий і море" (1952)
  • На екрани США вийшов фільм Волта Діснея "Попелюшка" — перший повнометражний анімаційний фільм (1950)
  • Бостонська лікарня оголосила про першу успішну пересадку нирки (1954)
  • Невелика японська фірма "Sony", новачок на ринку, приступила до випуску кишенькових транзисторних приймачів (1955)

 

У 1877 році американський винахідник Еміль Берлінер створив мікрофон - прилад, без якого важко уявити сучасний світ. Він отримав патент на вугільний мікрофон і на застосування в телефонії принципу нещільних контактів і індукційної котушки. Компанія Bell Telephone Company, заснована винахідником телефону Олександром Беллом, придбала патент і запросила Берлинера на роботу головним спеціалістом по телефонній техніці.

За матеріалами Goodnewsnetwork і Цей день в історії

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme