Попереду всієї планети. Як в Україні хочуть всіх перевірити на коронавірус і що з цього вийде

В Україні планують запустити масове ІФА-тестування для виявлення тих, хто вже перехворів коронавірусом. Однак допоможе це перемогти епідемію, чи лише створить ілюзію безпеки?

Попереду всієї планети. Як в Україні хоч…

Про це пише "Ділова столиця".

Перші тести на виявлення імунітету до коронавирусу вже найближчим часом почнуть робити в Одеській та Сумській областях. Якщо експеримент виявиться вдалим, уряд поширить його на всю Україну. За допомогою проведення таких тестів можна зрозуміти, чи перехворіла людина коронавірусною хворобою і чи виробився до неї імунітет. Масовий скринінг населення повинен допомогти країні вийти з карантину та відновити нормальний ритм життя.

Що таке ІФА-тести

Імуноферментний аналіз - це один з методів визначення макромолекул і вірусів, який робиться при використанні реакції "антиген-антитіло". В ході аналізу можна визначити, чи виробився у людини імунітет до того чи іншого захворювання. Саме такий підхід вивчають вчені як один з методів боротьби з поширенням коронавірусу, з його допомогою можна виявити людей, які вже успішно перехворіли Covid-19. Адже, згідно з дослідженнями, у багатьох захворювання протікає практично безсимптомно, люди просто не знають, що хворі, і при цьому продовжують інфікувати інших. Якщо вдасться виявити всіх, хто вже перехворів та їхні контакти, можна буде досягти значного уповільнення поширення коронавірусу.

У ІФА-тестів є свої переваги. Розробка тест-систем та проведення тестування обійдуться відносно недорого, в той час як виробництво ПЛР-тестів, які виявляють наявність коронавірусу в організмі людини, потребує значно більше грошей. Для проведення ІФА-тесту у людини беруть кров з вени, точність такого тестування складає приблизно 84%. Ще одна перевага методу - швидкість, адже визначити наявність антитіл у крові можна вже протягом двох годин. У той же час результатів ПЛР-тесту доведеться чекати близько двох днів.

Проте не все так однозначно. Використання ІФА-тестів у боротьбі з коронавірусом не може бути "рятувальним кругом" - далеко не у всіх інфікованих утворюються антитіла, а значить, результати тестування не можуть бути цілком достовірними. Крім того, в світі вже зафіксовані випадки повторного зараження коронавірусом, так що антитіла не можуть дати повну гарантію захисту від інфікування.

Світовий досвід

Над ідеєю масового ІФА-тестування роздумують вже кілька країн. Уряд Чилі навіть висунув ідею так званих "паспортів імунітету" - спеціальних документів, які повинні видавати людям, що перехворіли коронавірусною хворобою. Згідно задуму чилійських управлінців, такі паспорти повинні слугувати своєрідною перепусткою для подорожей: якщо людина вже успішно перехворіла і одужала, тепер вона не несе загрози для оточуючих і може спокійно відвідувати інші країни.

Також ідею підтримали і в європейських країнах. Наприклад, у Німеччині запущено пілотне дослідження утворення імунітету до Covid-19. На першому етапі Центр інфекційних досліджень фон Гельмгольца в Брауншвейзі планує протестувати на наявність антитіл 100 тис. осіб. Також проводити ІФА-тести збираються в Іспанії, Італії та Великобританії.

Не залишилися осторонь і США. Директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань Ентоні Фаучі розповів, що влада розглядає можливість видачі імунних сертифікатів людям, що перенесли захворювання.

Однак оптимізм світового співтовариства не поділяє Всесвітня організація охорони здоров'я. ВООЗ випустила спеціальну заяву, в якій підкреслила, що вводити "паспорти імунітету" абсолютно безглуздо, тому що такі документи подарують людям ілюзію безпеки.

"На цей час пандемії недостатньо доказів щодо ефективності імунітету, який виробив антитіла, щоб гарантувати точність "паспорта імунітету" або "сертифіката без ризику". Люди, які припускають, що вони не застраховані від повторного інфікування, оскільки отримали позитивний результат тесту, можуть ігнорувати поради по охороні здоров'я. Таким чином, використання таких сертифікатів може збільшити ризики подальшої передачі", - заявили у ВООЗ.

Ще одну проблему ІФА-тестів виявили вчені з Фуданьского університету в Китаї. Вони проаналізували зразки крові 175 пацієнтів. Всі піддослідні успішно вилікувалися від коронавірусу та були виписані з Шанхайського громадського медичного центру. Результати дослідження показали, що у третини пацієнтів рівень антитіл до коронавірусу був дуже низьким, а ще у 10 пацієнтів антитіл не було зовсім. Зазначимо також, що дуже високий показник імуноглобулінів зафіксований лише у двох з піддослідних.

Також в процесі дослідження вчені з'ясували, що антитіл до коронавірусу у пацієнтів у віці від 60 до 85 років у крові було в три рази більше, ніж у пацієнтів від 15 до 39 років.

Українські ІФА-тести та плани уряду

В Україні ідея масового ІФА-тестування викликала неабиякий ентузіазм. Країна вже півтора місяці перебуває на ізоляції, і тема безпечного виходу з карантину як ніколи гостра - економіку просто необхідно запускати. Тому варіант виявлення антитіл до коронавірусу видався українським чиновникам досить привабливим.

Народний депутат від "Слуги народу" Галина Янченко заявила, що Україна стала п'ятою країною в світі, яка запустила виробництво тест-систем для імуноферментного аналізу. Київська приватна компанія "Вітротест Біореагент" розробила ІФА-тест і готова випускати до двох мільйонів одиниць продукції щомісяця. Працювати над розробкою нібито почали ще в лютому, коли коронавірус здавався просто екзотичною хворобою, локалізованою у Китаї, а в Україні не було офіційно зареєстровано жодного хворого.

Ідею масового ІФА-тестування гаряче підтримали в Міністерстві охорони здоров'я. У відомстві вирішили, що скринінг дозволить оцінити, скільки в Україні перехворіло людей, що, в свою чергу, допоможе визначити, наскільки необхідний карантин і яким чином потрібно пом'якшувати режим самоізоляції. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов запевнив, що всі тест-системи будуть ретельно перевірені на достовірність, щоб уникнути помилок і неточностей.

Пізніше плани щодо масового ІФА-тестування підтвердив і головний санітарний лікар Віктор Ляшко. За його словами, перші тести на виявлення антитіл проведуть в Одеській та Сумській областях. У той же час, він додав, що наразі немає точної інформації, якою є тривалість імунітету від Сovid-19. За попередніми даними, вона не перевищує трьох місяців.

Проте поки залишається загадкою, яким чином буде проходити процес масового тестування і де взяти на це гроші? Теоретично, відносно недорого обійшлося б розгортання пунктів тестування і лабораторій в регіонах, проте складно сказати, скільки українців добровільно підуть здавати аналізи. Примусове тестування ж обійдеться значно дорожче і вимагає набагато більших ресурсів - спеціалістів, обладнання, реагентів. В українських реаліях такий варіант розвитку подій здається малоймовірним.

Окрім того, проведення тестів буде платним чи безкоштовним для пацієнта? Собівартість одного вітчизняного ІФА-тесту складає 90 грн, кінцева ціна буде помітно вищою. Якщо за тести доведеться платити пацієнтам, бідні і незахищені верстви населення (наприклад, ті ж пенсіонери) цілком можуть вирішити заощадити зайві пару сотень і обійтися без тестування. В такому випадку масовий скринінг може стати лише номінальним - перевіряти наявність імунітету прийдуть лише ті, хто може собі це дозволити.

Крім того, зараз в інформаційному просторі гуляє безліч фейків і теорій змови щодо коронавірусу. І, на жаль, багато людей сумніваються в існуванні небезпеки заразитися, а значить, теж не підуть в лабораторію робити тести.

Таким чином, в питанні ІФА-тестування поки більше питань, аніж відповідей. І абсолютно ясно, що без масового застосування точних ПЛР-тестів та ізоляції контактів заражених осіб повністю перемогти пандемію коронавірусу навряд чи вдасться.

Автор: Вікторія Білявська

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme