Помер Олександр Пономарів: Чим прославився мовознавець і невтомний борець за українську

У вічність відійшов доктор філологічних наук, професор Олександр Пономарів, який все життя вчив українській мові і боровся за її чистоту. Професору було 84 роки

Помер Олександр Пономарів: Чим прославив…

Останні місяці професор хворів – влітку він впав і отримав перелам двох хребців. Як розповів "Громадському" директор Інституту журналістики Володимир Різун, мовознавець вже рік лежав у лікарні "і був не у дуже гарному стані". Поховання Пономарева відбудеться 17 жовтня.

У доробку професора – підручники, переклади, понад 250 наукових праць. Також – численні блоги і участь у різноманітних медіапроектах. У ЗМІ Пономарів невтомно роз'яснював мовні нюанси та намагався викорінити суржик. 

Він бук академіком АН ВШ, заступником голови товариства "Просвіта", відпвідальним редактором газети "Київський університет", головним редактором "Записок наукового історико-філолгічного товарисва Андрія Білецького". 

Пан Пономарів народився у Таганрозі, але казав, що край був етнічно українським: там жили вихідці з Чернігівщини і Полтавщини, які спілкувалися українською. Втім, українські школи у 1933-му почали закривати і майбутній легенді мовознавства довелося вчитися в російській. 

Цікаво, що і вищу освіту здобував на відділенні російської філології КНУ ім. Шевченка, адже на філологію українську вступити не вдалося. При цьому пан Олександр наполегливо вивчав рідну мову. 

У 26 років влаштувався у відділ загального та слов'янського мовознавства в Інститут ім. О. Потебні. У 40 років захистив кандидатську дисертацію. 

У 43 роки почав викладати на факультеті журналістики КНУ ім. Шевченка, який згодом виокремили в окремий інститут. Пройшов шлях від викладача до завідувача кафедри мови і стилістики, захистив докторську. Пономарів вчив майбутніх журналістів мистецтву слова понад 40 років. 

Був у комісії із розробки нового українського правопису, над яким разом з колегами працював 15 років. Пан Олександр прагнув очистити мову від "коректив", які у неї внесли за більшовицької влади у 1933-му. Зрештою правопис затвердили у 2019-му. 

Вважав, що "українські патріоти повинні писати і говорити українською мовою". 

"То нерозумні політики та ще менш розумні журналісти поширюють чутку, що є дві України: російськомовна та українськомовна. Це брехня. Уся Україна україномовна, тільки в одних регіонах її менше придушували в імперській Росії та в Радянському Союзі, а в других більше. Значна частина нашої території зросійщена, але там живуть українці: дві третини російськомовного населення – то зросійщені українці", – розповідав пан професор в інтерв'ю ВО "Свобода". 

Студенти та колеги згадують Пономарева у емоційних жалобних дописах. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme