Чому українці залишають країну: п'ять історій мігрантів

Щорічно населення України «тане» на кілька тисяч осіб за рахунок мігрантів, які залишають країну. Цього року змінити постійне місце проживання зважилися близько восьми тисяч українців

Валентина Емінова
Головний редактор
Чому українці залишають країну: п'ять іс…

ДеПо з'ясовував у українців, які нещодавно виїхали або бажають виїхати в інші країни на ПМЖ, чому вони прийняли таке рішення.

«В Іспанії комфортніше, а люди добріші»

Перукар-стиліст і модель Олександр Колодій з Чернівців рік тому, якраз перед Майданом, переїхав до Іспанії. Сподівається, що назавжди.

«Хочу з Малаги переїхати з часом в Барселону або Мадрид, - розповідає Олександр. - Мій від'їзд був пов'язаний з творчістю і бажанням розвиватися, надією на краще майбутнє. Тут з першого дня відчуваєш себе комфортно і спокійно, люди приємніші, більш життєрадісні і добрі. Само собою, на адаптацію потрібен якийсь час, і доводилося непросто, але воно того варте, щоб жити в повноцінній, розвинутій, мирній і цивілізованій країні», - говорить він.

Згадує: емігрував акурат перед Майданом, але події в Україні ніяк би тоді не вплинули на його рішення.

«На Майдан я, звичайно, пішов би, але... з розумом. Я просто за мир. Життя в Україні і до війни було не особливо хорошим, а зараз стало ще гірше», - вважає Олександр. Тому в Україну він повертатися не планує, а хоче тільки приїжджати в гості до рідних і близьких.

«У Канаді держава не заважає людям заробляти»

Киянин, вчорашній студент НАУ Ростислав Герасименко задався метою переїхати до Канади. Зараз він займається документами і шукає фірму, яка допомагає бажаючим переїхати на ПМЖ. Англійською вже володіє на середньому рівні.

Розповідає, що ще ніколи не був за кордоном, але в Канаді у нього багато друзів, вони розповідали про цю країну і його зацікавили «стабільність і зарплата»: «Не тому, що там вона вища, а тому що там держава не заважає людям заробляти гроші. А у нас не те що не допомагає, а всіляко утискає малий бізнес уже на початку, - пояснює Ростислав. - І мені вже набридли всі ці майдани і революції! Я думаю, що Україну зараз можна порівняти з операційною системою, яку заполонила купа вірусів, і треба перевстановити Windows. Так би мовити, почати з чистого аркуша».

Брати участь у цьому «перевстановленні» у Ростислава немає бажання - війна тільки зміцнила його рішення виїхати.

«Мною рухає не страх загинути, а просто набрид ось цей абсурд. Матері старенькій вже якось все одно, аби жити спокійно, а мені, сестрі та її синові хочеться виїхати в нормальну країну», - пояснює він.

По приїзді в Канаду Ростислав, який нещодавно вивчився на авіаційного механіка, готовий працювати в будь-якій сфері: хоч будівельником, хоч вантажником.

«У Німеччині вище зарплата»

Киянин Богдан Власишин два роки прожив у Німеччині і зараз знову хоче туди. У Києві він працює фінансовим директором в нафтогазовій сфері.

«Хочу виїхати заради кращого життя, роботи і відпочинку. У мене нормальна робота тут, та й взагалі все нормально, але хочеться більшого. Київ став для мене затісним, і за кордоном краще зарплата. Тут 4 тис. доларів, а в Німеччині буде близько 6 тис. євро», - говорить він.

«У США краще умови для особливих дітей»

Архітектор програмних систем Віталій Тимчишин переїхав з Києва до США (Нью-Джерсі, Форт Лі) у червні.

«Причин було багато, причому зарплата не була однією з них - після сплати податків та оплати житла вона співставна з київською. Але в Києві я вже досягнув межі кар'єрного росту для технічного фахівця, а йти в менеджмент не хотілося. Тут ця межа трохи вища. Крім того, в США набагато краще умови для розвитку дітей-інвалідів, зокрема, в Нью-Джерсі дуже хороші програми для аутистів, і якщо в Києві дружина була повністю прив'язана до дітей, тут у неї з'явився час для саморозвитку», - розповідає Віталій.

Війна в Україні, пояснює він, частково прискорила його рішення їхати, хоча в цілому переїзд сім'я почала планувати ще на початку минулого року: Віталій півтора року їздив в Штати у відрядження, і йому сподобалося те, що він побачив.

«Там високі податки, але ти бачиш, за що платиш, - пояснює він. - «Швидка» таки приїжджає за 2 хвилини, безкоштовні школи високого рівня (залежить від району, потрібно пильно вибирати район проживання). Доступні туризм і поїздки: я протягом півгодини добираюся до Нью-Йорка, за дві години - до Філадельфії. Штати дуже різні, можна знайти район на свій смак. Хочеш в СРСР - оселяйся в Брукліні. Хочеш в українську діаспору - є відповідні райони».

«До Польщі - подалі від війни»

Вчителька з Запоріжжя Катерина Горняк-Гальченко зараз «зондує ґрунт» на предмет того, як можна перебратися в Польщу.

«У мене давно були думки виїхати з України, і вони б, напевно, так і залишилися на рівні думок, якби не війна в 200 кілометрах від нас. У нас двоє маленьких діток, хочеться убезпечитися, - розповідає вона. - Місто хотілося б не дуже галасливе і те, яке не межує з Україною: у прикордонних з роботою складніше, туди вся Західна Україна на заробітки їздить. У мене відразу не вийде працювати - діти. А потім видно буде. Знаю точно, що робота повинна подобатися».

В ЦЬОМУ РОЦІ НА ПМЖ ВИЇХАЛО БЛИЗЬКО 8 ТИС. УКРАЇНЦІВ

За даними Міжнародної організації з міграції, за кордоном проживає близько 6,5 мільйонів вихідців з України.

За 9 місяців цього року на ПМЖ виїхали близько восьми тисяч українців. З них 6 232 людини отримали дозвіл на виїзд в органах Міграційної служби, спочатку знаючи, що виїжджають на ПМЖ, та 1 156 подали аналогічні клопотання в консульства, попередньо виїхавши за кордон і знайшовши там житло та роботу.

Як повідомили ДеПо в Міграційної службі України, найпопулярніші серед українців країни для виїзду на ПМЖ: Росія, Білорусь, Ізраїль, Молдова, Німеччина і США.

Крім того, за даними МЗС, часто наші громадяни приймають рішення залишитися назавжди знову ж таки в Німеччині та Росії, а також у Чехії, Нідерландах, Австрії, Норвегії та Казахстані.

У Міжнародній організації з міграції ДеПо розповіли, що популярність Німеччини пов'язана з тим, що міграційні канали в цю країну давно налагоджені вихідцями з СРСР, там сформовані громади і людям є куди і до кого їхати.

Попит на Казахстан цього року підвищили запрошення на роботу (будівництво), які з'явилися в Києві в громадському транспорті.

Також в МОМ пояснили, що Канада, куди мріють потрапити багато українців, не ввійшла в список країн-«чемпіонів з ПМЖ», оскільки мігрувати туди стало складніше. До кандидатів висувають жорсткі вимоги, в які входить і знання мови, і володіння затребуваною в цій країні професією і ще багато чого.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme