"Плюси" домоглися блокування популярного YouTube каналу: Як допомогти Geek Journal

Співзасновник і ведучий відомого українського  youtube-каналу "Geek Journal" Тайлер Андерсон (справжнє ім’я – Олексій Коваленко) у соціальних мережах повідомив, що його канал "топлять" в 1+1

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
"Плюси" домоглися блокування популярного…

Через правило "трьох страйків" вже за тиждень канал із п'ятирічною історією оглядів та новин кіноіндустрії заблокують. При тому, що у каналу 100 тис. підписників, а в україномовного YouTube він, згідно з дослідженням Tokar.ua – на восьмому місці за кількістю платних підписників, які донейтять контентмейкерам через платформу Patreon.

 

 

 

Як так сталося

ТОВ "1+1 ІНТЕРНЕТ" почало подавати YouTube скарги на нібито  незаконне використання відеопродуктів телеканалу "1+1". Серед них, зокрема,  "ТСН", серіали "Школа" та "Чорний ворон". А ще –  відео "Історія падіння 1+1. Як втратити все за 30 років?". Контент, на який пожалілися у компанії, було заблоковано платформою. 

При цьому фактичного порушення авторських прав на каналі Geek Journal, за словами Коваленка, не було. Використання у цих відео фрагментів з продуктів телеканалу підпадають під категорію "fair use" – "добросовісне використання". Це будь-яке копіювання захищеного авторським правом матеріалу, здійснене з обмеженою та "трансформаційною" метою, наприклад, для коментування, критики чи пародії на захищений авторським правом твір – загалом, саме те, чим і займався Geek Journal.

На запасному каналі Тайлер опублікував відеозвернення щодо ситуації із 1+1 та блокуванням.

"Вони дуже не люблять, коли їм про це кажуть. Що, мовляв, ви робите не дуже достойні речі, м'яко кажучи, і, ось розумієте, коли вони про це дізнаються, то їм не подобається, що в тебе десь там у відео дворічної давнини з'явився шматочок їхнього контенту, який ми використовували на правах Fair use, по-моєму це так називається. Ні Universal, ні всілякі Warner Brothers до нас по цій причині не прикопувалися. Себто, всі ті порушення були виявлені вручну...Буквально, на нас образилися 1+1", - прокоментував блогер.

У 1+1 також опублікували заяву щодо блокування Geek Journal. " 1+1 media виступає за захист авторського права та боротьбу з незаконним використанням контенту медіахолдингу на усіх майданчиках. Регулярно, за допомогою власної розробки — технологічного сервісу захисту авторських прав SUDUM, — група оперативно виявляє та блокує піратський контент в інтернеті, у тому числі на відеохостингу YouTube. Лише за два останні роки програмою SUDUM було виявлено та заблоковано понад 270 тисяч відео, а із Google видалено більше 110 тисяч посилань на піратський контент, що порушує авторські права", – йдеться у заяві.

Компанія також додає, що будь-яке копіювання, трансляція чи поширення контенту 1+1 media без попередніх домовленостей з правовласниками є незаконним і розцінюється як піратство. "Принцип fair use, на який посилається автор вищезгаданого каналу, не можна застосувати до каналів з монетизацією та, зокрема, до заблокованих відео, оскільки вони містять рекламну інтеграцію", – зазначають у 1+1.

У заяві також запропонували команді Geek Journal зустріч "з метою ознайомлення з правилами щодо використання авторського контенту на YouTube та обговорення ситуації, що склалася".

Втім, принципи fair use на YouTube не виключають застосування принципу до каналу, що монетизуються. Зокрема, серед інформації у офіційному блозі відеохостингу міститься пояснення щодо деяких аспектів "добросовісного використання" від тодішніх директора та замдиректора  однойменного проєкту Ентоні Фальцоне та Джулі Аренс.

икористання чи ні чогось у комерційних цілях не є фактором, який визначає, чи є це добросовісне використання чи ні", – зазначила Аренс. 

"Комерційне використання менш вірогідно розглядатиметься як fair use, хоча можливість монетизувати відео, що має матеріали fair use, зберігається", – йдеться у роз'ясненнях YouTube

Бан після критики

Атака на Geek Journal почалася після випуску відео про історію 1+1 та трансформацію медіа (подивитися це відео наразі можна тут). 

"Канал, який діє значно хитріше за будь-які ньюзван та зік. Бо під блакитно-жовтим стягом, посмішками та історіями про панд в остані роки канал годує нас русскім міром, і з роками ложечка все збільшується.  Станом на сьогодні ми етапі десертної", – йдеться у ролику. 

Тайлер кортко розповідає, коли та ким був створений телеканал, де починалися зйомки, які програми принесли першу популярність. При цьому про старенькі "плюси" відзивається дуже тепло: зазначає, що там вміли ризикувати, експерементувати із контентом та сміятися, завозили в Україну голівудські хіти й культові серіали та дублювали їх українською.

Згодом Тайлер розповідає як поступово телеканал відійшов від своєї першої траєкторії, рухаючись у напрямку все менш інтелектуального контенту. Згадує про передачу влади телеканалу Ігорю Коломойському, шалене зменшення відсотку української мови на телеканалі в угоду "експорту" на російського глядача, володіння часткою каналу Оксаною Марченко (дружина Віктора Медведчука), клікбейт.

Тайлер зазначає, що враховуючи популярність "плюсів", вони впливають на свідомість та вектор руху цілої країни – і явно не у кращу для українців сторону, тож закликає не дивитися канал сьогодні, згадуючи його колишню велич.

При цьому усі кадри з 1+1 були використані побіжно і для ілюстрації тексту ведучого, який розповідав про ті чи інші проєкти холдингу, без класичних ознак"паразитування" на контенті.

Як допомогти

На блокування подали апеляцію, втім, на просторах відеохостингу відстоювати права порівняно невеликого каналу проти величезного медіа – майже гибла справа.

"Ми в рамках ютубу буквально, абсолютно ніхто. Ми - 0. І відповідно ми не маємо абсолютно жодних прав. Тобто, якщо 1+1, великому медіа, захочеться нас заблокувати – вони нас заблокують. Що вони, власне, успішно і зробили", – додав Тайлер у відеозверненні.

Враховуючи це, блогер попросив своїх підписників завантажити якомога більше відеозаписів із YouTube каналу, аби зберегти контент та, можливо, поширити його вже на інших платформах.

Ви також можете підписатися на основний та запасний канали проєкту, відслідковувати новини на його сторінках.

Ще один спосіб підтримати якісний україномовний канал у соціальних мережах – за допомогою розголосу. Нині в українському сегменті Twitter хеш-тег #saveGeekJournal злетів на перше місце. Його також можна використати у Facebook та Instagram – чим більше дописів, тим більше галасу – і є принаймні примарна надія привернути увагу YouTube до цієї проблеми.

Ще одним варіантом підтримки поділилися у Facebook:

Читайте також: Блогер Тайлер Андерсон: "В Україні любов до свого кіно прикривають жорсткою шароварщиною"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme