Письменниця з українським корінням отримала Букера: ТОП-12 проникливих цитат Ольги Токарчук

Лауреаткою Міжнародної Букерівської премії 2018 року стала відома польська письменниця Ольга Токарчук

Письменниця з українським корінням отрим…

Міжнародну Букерівську премію вручають неангломовному письменнику і перекладачу його твору на англійську мову.

Письменниця удостоїлась нагороди за роман Flights (в українському перекладі - "Бігуни").

Ольга виросла в Сулехуві у родині емігрантів з України.

Раніше її батько з родиною жив біля Золочева.

Відтак вони виїхали до Польщі. Коли тато був підлітком, його батьки померли. Тато був двомовний – його мати була українкою, а батько – поляком.

"Але в мене так вийшло, що з цієї української сторони по батькові вже не було ні діда, ні баби, і ніхто нічого не розповідав ні про Галичину, звідки вони походять, ні про Україну. А зі сторони мами в мене були і бабуся, і дідусь (а вони були поляками), і через них у мене ввійшла більше польська традиція. Але поза будь-яким сумнівом я відчуваю внутрішню емоційну спорідненість із Україною, з Галичиною", - розповіла пані Токарчук в інтерв'ю ЛітАкценту.

Роман "Бігуни" присвячений темі подорожей і сприйняття їх людиною. Книжка складається зі скетчів, події яких розгортаються в різних часових вимірах - з XVII століття до сьогодні.

Твір пані Токарчук писала три роки, роблячи нотатки під час поїздок.

Умови Міжнародного Букера передбачають нагороду у 50 тисяч фунтів на автора та перекладача книжки.

Depo.ua пропонує підбірку філософських цитат письменниці.

"Психологія подорожей стверджує, що відчуття подібності двох місць прямо пропорційно відстані між ними. У тому, що знаходиться близько, ми не бачимо подібності, сприймаємо як чуже. Найбільша подібність, - стверджують психологи подорожей, - найчастіше виявляється на краю світу"

"Все має значення, просто ми не знаємо, яке саме"

"Нічого не відбувається, абсолютно нічого, це і є пекло"

"Якщо чогось не пам'ятаєш, значить цього і не було"

"Пейзажі і панорами стародавніх руїн, прагнення побільше втиснути в двомірний клаптик простору поступово витісняються пильним інтересом до деталі. Це прекрасно, оскільки розвантажує наш стомлений інтелект. Миру занадто багато, краще зосередитися на деталях, ніж намагатися осягнути ціле"

"Ніч повертає світу його природний первинний вигляд, і ніяка це не фантазія, день - примха, світло - не більше ніж дріб'язковий виняток, недогляд, відступ від заведеного порядку. Насправді світ темний, майже чорний. Нерухомий і холодний"

"Можна добитися всього і стати ким завгодно, якщо - кажуть - дуже захотіти, адже людина - центр творіння, а наш світ - це світ людський, а не божественний або чийсь інший. Одного тільки ми не можемо отримати - вічного життя. Господи, Боже ти мій, ну звідки в нас це бажання стати безсмертними ?!"

"Розгледіти можна лише фрагменти світу, і так буде завжди. Моменти, крихти, швидкоплинні зміни, що розсипаються, ледве встигнувши виникнути. Життя? Її не існує, я бачу лінії, площини і тіла, а також їхню еволюцію в часі. Час же - нехитрий інструмент для вимірювання дрібних змін, шкільна лінійка зі спрощеною шкалою: всього три точки - було, є і буде"

"У певному сенсі це була правда - правда адже завжди буває тільки "в певному сенсі"

"Людина, яка знає, про що запитати, - це людина, здатна дати відповідь"

"Прямі лінії - до чого ж вони принизливі... Як спотворюють розум ... Що за підступна геометрія, що перетворює нас на ідіотів, - туди і назад, пародія на подорож. Зрушити з місця, щоб тут же повернутися. Розігнатися, щоб негайно пригальмувати"

"Люди ототожнюють себе з місцем, де пустили коріння, немов життя без цього вростання в землю неповноцінне, позбавлене сенсу. Однак, коли за спиною залишається все більше придорожніх стовпів, минуле, міцно пов'язане з конкретними місцями, блякне і все частіше затуляється тим, що відкривається погляду"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme