Почалося: Як у державному медзакладі беруть гроші за прийоми у лікарів

У Києві в Українському науково-практичному центрі ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів та тканин МОЗ України ввели платне обслуговування 

Кореспондент Depo.ua випробував на собі офіційно платну медицину.

Вже багато років я та члени моєї родини є пацієнтами київського Центру ендокринної хірургії, який знаходиться на Кловському узвозі, 13 А. На початку майже усі послуги у медичному закладі були безкоштовними чи коштували символічні 50 грн. З часом усі аналізи, УЗД-дослідження стали платними. Щоправда, каса, була захована у звичайному кабінеті, а усі грошові операції оформлювалися як благочинні внески.

Лікарі, які приймають у Центрі, наприклад, ендокринолог, отоларинголог, гінеколог, ніколи не брали грошей за свої послуги. Якщо пацієнт вже дуже хотів віддячити лікарю, він також робив благочинну пожертву, яка оформлювалася офіційно. Таким чином, я ходила на профілактичні огляди щороку, платила ж лише за аналізи та УЗД. Мій батько - пенсіонер з діабетом, також безкоштовно відвідував лікарів, проте жодної знижки на аналізи та УЗД-дослідження він не мав.

Сюрприз очікував усіх пацієнтів поліклінічного відділення цього Центру вже у травні. Половина прийомних годин фахівців стала платною, у колл-центрі закладу лаконічно пояснили нововведення словом "хозрасчет".

І от, коли я спробувала записатися на прийом до лікаря, до якого ходжу вже багато років, з'ясувалося, що залишилися лише платні години. Я погодилася на платний прийом, вирішивши перевірити платну державну медицину на собі. Телефоном мені повідомили, що прийому у фахівця буде коштувати 350 грн.

Чим обумовлена саме така цифра - невідомо. Адже у різних лікарів цього центру своя специфіка. Наприклад, ендокринолог лише слухає скарги пацієнта, прописує схему лікування, а ось гінеколог робить ще й УЗД-огляд, який, як виявилося, входить у платіж 350 грн, що дуже зручно і робить суму за прийом прийнятною. Для довідки, ціна на УЗД-обслідування у деяких клініках стартує від 200 грн і може досягати 500, разом із консультацією. За аналізи потрібно сплачувати окремо. Кабінет лікаря гінеколога обладнаний за останнім словом техніки, пацієнтам видають бахіли, і нічого приносити для огляду, як то було у жіночих консультаціях, не потрібно.

Раніше я віддячувала лікарю за бажанням, адже він допомагав мені у будь-який час доби і за різних обставин. Але цього разу по закінченню прийому я отримала талон, з яким мала піти до каси і оплатити свій візит. У дверях я запитала лікаря, чи нічого йому не винна, на що отримала щиру посмішку і відповідь "Йдіть до каси ". Цікаво, що каса знаходиться у глибині закладу, тобто, якась недобросовісна людина спокійно може піти і не сплатити, адже контролю немає.

Цього разу каса була облаштована як потрібно, з надписом "КАСА" і у самому серці Центру. Мені назвали суми, пояснивши, скільки коштує прийом і окремо аналізи, і навіть видали чек.

Хочу зазначити, що мене така система саме у цьому Центрі влаштовує, адже раніше потрапити до свого лікаря раніше, ніж за місяць, я могла лише у екстрених ситуаціях, а запис не рятував від двогодинних черг. Порахувавши час на очікування, час на видзвонювання для запису на прийом, сума у 350 грн здається мені адекватною, при тому, що, наприклад, у іншому закладі мій лікар "коштував" 800 грн за консультацію.

Але як бути пенсіонерам та людям, в яких нема таких грошей, особливо, якщо йдеться про прийом у декількох спеціалістів, аналізи та УЗД...

Декілька моїх родичів вже намагалися записатися до Центру ендокринної хірургії на безкоштовні прийоми. Телефонували з 10-ї години, але додзвонилися лише о 14-й. Їм повідомили, що безкоштовні місця на місяць вже "розійшлися" і тепер можна тільки чекати наступного місяця чи скористатися платним прийомом.

Судячи з усього, у колл-центрі у першу чергу записують "своїх" - родичів, друзів, знайомих і так далі. При цьому, при потребі ви можете прийти без запису і дочекатися закінчення черги. Але чи є такі візити безкоштовними, чи підпадають під "хозрасчет" - знають лише самі фахівці Центру.

Цікаво, що моєму батьку таки вдалося записатися на безкоштовний прийом. На запитання, чи буде знижка для пенсіонерів чи хворих на діабет, якщо всі послуги у Центрі стануть платними, йому не відповіли. Але зазначили: тим, хто бажає "знижок і чогось безкоштовного", краще йти до районної поліклініки.

Також не дуже зручно, що програма "Доступні ліки" у Центрі не працює, хоча було б логічним, якщо б ендокринолог, який веде пацієнта, наприклад, з діабетом, і знає усю його історію хвороби, мав змогу виписувати рецепт на отримання ліків, згідно з програмою - безкоштовно або зі знижкою.

Наразі ж люди, які отримують медичні послуги у Центрі ендокринної хірургії, мають все одно йти до районної поліклініки, сидіти у черзі до терапевта, щоб взяти направлення до "місцевого" ендокринолога. А потім - ще одна черга, вже до цього спеціаліста. І все заради рецепту на безкоштовні ліки, який в ідеалі можна було б отримати ще у Центрі.

Словом, мене зацікавило питання щодо правомірності нововведень у державному медзакладі, адже платні прийоми ввели ще до погодження медичної реформи. З цим питанням я звернулася до МОЗ, тож отримавши відповідь, ми повідомимо про причини запровадження платної медицини у окремо взятому медичному центрі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна