Перехід на зимовий час: Коли почали переводити стрілки, і як це пережити

31 жовтня, в ніч з суботи на неділю, о третій годині ночі Україна переходить на зимовий час. Стрілки годинника переведуть на одну годину назад. Для декого сезонні подорожі у часі – чергове випробування для організму

Журналіст відділу "Життя"
Перехід на зимовий час: Коли почали пере…

Переведення годинників регламентується постановою Кабміну від 13 травня 1996 року № 509 "Про порядок обчислення часу на території України". Перехід на новий режим відбувається двічі на рік - в останню неділю березня та жовтня.

Раніше літнє переведення стрілок намагалися скасувати – у першому читанні ухвалили законопроект "Про обчислення часу в Україні", але друге голосування провалили – документ підтримав лише 221 нардеп. Тому документ направили на доопрацювання. 

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук вважає, що після зимового переведення стрілок до розгляду документу варто повернутися. 

"Ідеологія, яка закладалася в цей законопроєкт, – це зберегти природний для України час +2, а це зимовий час. Я думаю, дискусія має бути піднята (...), беручи до уваги основний фактор, який цьому (переходу, – ред.) суперечить –  це біологічні ритми і здоров'я громадян України. Тому що ми всі можемо відчувати, що ця зміна часових рамок (...) ніякої логічно доведеної економії, крім пошкодження біоритмів і здоров'я людини, мені здається, не принесла", – акцентував він на брифінгу. 

Попри поширений міф, перевід стрілок - не радянське ноу-хау. Норма з'явилася у Британії 1908 року. Аналітики вирішили, що завдяки нехитрій практиці зможуть економніше витрачати електроенергію.

До СРСР, в який тоді входила Україна, традиція дісталася у 1981-му.

ЄС відмовився переводити стрілки лише у березні 2019-го, але для впровадження нової традиції знадобилося аж два роки – тому у 2021-му країни союзу, що вирішили жити за літнім часом, мали скоригувати його востаннє. Втім, дослухалися не всі. Продовжують двічі на рік переводити стрілки також у Великій Британії та більшості штатів США.  

Як переходити впливають на здоров'я

Головний аргумент противників переводу стрілок - потужний стрес для організму, який дається взнаки тривалий час.

Психолог сну Джозеф Геннон стверджує: якщо молодій здоровій людині такі зміни дадуться відносно легко, для літніх і не таких здорових - можуть стати суворим випробуванням. Зокрема, може похитнутися імунітет, підвищується ризик серцевих нападів та загострень судинних захворювань.

Особливо ж практика небезпечна для тих, хто страждає від різноманітних порушень сну, пише The Telegraph. Перевід стрілок фактично змінює циркадні ритми людини - звички організму, які формуються залежно від сонячного світла.

"Печерні люди жили так: вранці сонячне світло "відкривало" їхні очі, бо знижувалася кількість мелатоніну - гормону, який, окрім іншого, сприяє засинанню. Коли ж сонце сідало, вони вкладалися спати. Адже із сутінками рівень мелатоніну підвищується, і ми почуваємося більш втомленими", - пояснює Джозеф Геннон.

Через переведення стрілок люди змушені бути активними, коли рівень мелатоніну вже почав підвищуватися. А оскільки зміни відбуваються в одну добу - дуже різко - принаймні перший тиждень люди можуть відчувати себе "як в тумані". Адже усі сезонні зміни відбуваються поступово, і людина може під них підлаштуватися.

Як пережити зміни

1. Намагайтесь згладити перехід

Перехід на зимовий час - стрес для організму, тож намагайтеся звільнити наступний день від навантажень. 31.30 - це неділя, і хочеться скористатися можливістю і проспати на годинку більше (а на годиннику буде той самий час), краще не збивати біоритми різко, а натомість обрати компромісні півгодини.  Адже хоча деяким може здаватися, що прокидатися пізніше – це полегшення, у нічні години на організм перепадає додаткове навантаження через незвичну годину активності. 

2. Шукайте можливість бувати на сонці

Брак сонячного світла - нерідка причина хронічної втоми, тому шукайте можливість бодай двічі вийти на вулицю протягом робочого дня. Хай такі перерви триватимуть 10 хвилин, це все одно неоцінена користь для організму.

3. Харчуйтеся правильно

Зменшіть кількість цукру, глютену, молочних продуктів та вина у раціоні. Ці продукти спричиняють гормональне запалення, яке погіршує якість сну. Найкраща основа раціону - це овочі.

Не варто відмовлятися від жиру, який є поживою гормонів. Якщо споживати замало жирів, можна спричинити гормональний дисбаланс, який, у свою чергу, створить проблеми зі сном. Але зосередитися краще на корисних жирах, які містяться у жирній рибі, семенах, горіхах та авокадо.

4. Тренуйтеся

Вчені Університету Джорджиї довели, що здорові дорослі, які займаються помірними фізичними вправами тричі на тиждень, вже через 21 день відчувають себе менш втомленими.

5. Подбайте про хатніх улюбленців

Доведено, що стрес через переведення стрілок відчувають не лише люди, а й хатні тварини. Наприклад, вони звикли харчуватися у конкретний час, а тут він різко змінюється. Намагайтеся згладити цей перехід: переносьте графік не на цілу годину, а на 15 хвилин щодня.  Так перехід пройде комфортніше. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme