Паспорти вакцинації: Що заборонять нещепленим громадянам у різних країнах

У світі вкололи вже 665 млн доз вакцин від коронавірусу – це приблизно 8,7 доз на 100 людей. І оскільки кампанія набуває розмаху, а в деяких країнах перевалила далеко за екватор, уряди все активніше обговорюють впровадження можливих паспортів вакцинації, а подекуди вводять обмеження вже зараз

Журналіст відділу "Життя"
Паспорти вакцинації: Що заборонять нещеп…
Фото: Pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Звісно ж, поки що масштаби вакцинації у різних країнах діаметрально відрізняються. Згідно з даними сервісу Our World in Data, чемпіоном у цій категорії є Ізраїль. Тут використали 10 млн вакцин, а це приблизно 114 на 100 людей (одній людині потрібно дві дози). Наразі вже вакцинована понад половина ізраїльтян. 

Повністю щеплені люди, а ще ті, хто перехворів на коронавірус, у країні отримують так званий "зелений паспорт" – у друкованій версії чи у спеціальному застосунку. З таким документом можна вільно відвідувати ресторани, концерти та спортзали.  При цьому є альтернатива і для нещеплених – аби ходити у різні заклади, їм потрібно кожні три дні здавати ПЛР-тест. 

І Ізраїль не єдиний.  Нові норми вже впроваджують і країни, що значно відстають за темпами імунізації. Depo.ua розповідає, де і як планують використовувати свідоцтва про вакцини для доступу до публічних місць. 

Зокрема, Саудівська Аравія вже оголосила, що в період Рамадану дозволить відвідувати святі місця лише паломникам, що отримають обидві дози вакцини. Перевірятимуть це за спеціальним застосунком. Після щеплення люди можуть отримати статус "вакцинований" і вже тоді збиратися у паломництво.  Цікаво, що наразі у країні вкололи біля 5 млн доз (15 на 100 людей), тож усі охочі до початку Рамадану, що припадає на 13 квітня, щепитися явно не встигнуть. 

У Данії, де 6 квітня почали знімати обмеження, ковід-паспорт – пропуск до перукарні. Альтернативою підтвердженій вакцинації є ПЛР-тест, зроблений протягом останніх 72 годин. Згодом коронавірусний документ знадобиться при відвідуванні ресторанів та інших громадських місць. Подібну можливість обговорюють і у Швеції.

Загалом же у ЄС планують запровадити єдиний документ. Наприкінці березня єврокомісар Т'єрі Бретон представив майбутній сертифікат здоров'я, який можуть запустити вже з 15 червня. 

Сертифікат вакцинації

У документі планують зазначати дату народження власника, номер паспорту, відомості про вакцинацію, наявність антитіл, а також – чи хворіла людина на коронавірус.

Сертифікат може бути, наприклад, перепусткою на літак або ж у театр чи на фестиваль: нюанси використання наразі ще узгоджують. Бретон підкреслює, що люди, які не хочуть щеплюватися, завжди матимуть альтернативу – наприклад, пройти швидкий ПЛР-тест. 

Панацея чи дискримінація

Втім, звичайно, якщо тестуватися доведеться перед кожним виходом у громадське місце, а сама процедура буде не безкоштовною, прийнятною ця альтернатива може бути далеко не для всіх. 

Цей аргумент наводять і опоненти прем'єра Британії Бориса Джонсона. Хоча голова уряду країни подає впровадження ковідних документів як умову для зняття чергових карантинних обмежень 17 травня, депутати з партії консерваторів наголошують, що такий підхід може виявитися дискримінаційним і вимагають голосування з його приводу. 

Цікаво, що у Флориді вже заборонили представникам бізнесу вимагати у клієнтів ковід-сертифікати. У відповідному наказі зазначається, що наявність щеплення як обов'язкова умова для обслуговування "обмежує індивідуальні свободи", "порушує приватність" і "ділить громадян на дві групи". 

Тим часом у ВООЗ акцентували, що не підтримують запровадження паспортів вакцинації для подорожей, пише Reuters. Як наголосила речниця організації Маргарет Гарріс, наразі є певна невизначенісь щодо того, чи зупиняє вакцина поширення вірусу. 

"Щодо цього є чимало питань. І це крім питання дискримінації щодо людей, які не можуть щепитися з тих чи інших причин", – сказала вона на брифінгу ООН. 

Як з ковід-паспортами в Україні

В Україні від COVID-19 ввели близько 305 тис. доз вакцин (без врахування окупованих територій). А це 0,73 дози на 100 людей, що у понад 100 разів менше, ніж в Ізраїлі. Втім, про паспорти вакцинації вже говорять.

"Ці "паспорти" вже розробляються і країнами Європейського Союзу, і США, і Швейцарією, й Ізраїлем – тобто багатьма розвиненими країнами, які активно працюють над створенням колективного імунітету проти коронавірусу. Нам теж треба розробити свою систему відповідної "паспортизації", також для стримування поширення коронавірусної хвороби необхідно охопити 70% дорослого населення щепленнями проти COVID-19", – розповів Володимир Зеленський на одній з нарад. 

До їх розроблення планують залучити Мінцифри, яке начебто вже відслідковує якість даних у реєстрі вакцинації. Втім, за нинішньої статистики серйозно замислюватися про ковід-сертифікати для внутрішнього користування навряд чи почнуть. 

А от можливість отримати документ європейського зразка, якщо той дасть можливість подорожувати, у МОЗ обіцяють. Мовляв, наші вакциновні співвітчизники зможуть отримати таке свідоцтво у два кліки. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme