Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля йде на дембель

Четверта хвиля цими днями йде на дембель. Але держава не відпускає додому, доки не віддаси "вафельного" рушника

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четв…

Тиждень тому президент Порошенко підписав указ про звільнення у запас четвертої хвилі мобілізації. 45 тисяч мобілізованих військовослужбовців протягом квітня відправляться додому. Перші шість тисяч, запевнив президент, вже звільнені в запас. Журналісти depo.ua поспілкувалися з дембелями про те, як тривала процедура звільнення.

Дехто з бійців вже змінив комок та берці із донбаською глиною на халат і капці.

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 1

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 2

Один з таких – піхотинець, а в мирному житті - інженер Іван Савельев. Depo.ua писав про цю дивовижну людину ще в червні минулого року. Іван пішов в АТО прямісінько з Майдану, увесь час служби вів військовий щоденник на "Фейсбуці", який читали в Міноборони і реагували на критичні дописи.

Може, тому Іван звільнився у запас швидко і просто, тилова служба його не "кошмарила" і вже другу добу чоловік вдома.

"Проводжали спокійно, тим паче майже всі були в нарядах. Роздав подарунки тим, хто залишається: свої рукоятки, навушники. Це вже стало традицією. Потім поїхали в штаб, комбат подякував за службу, вручив грамоту. Ну от і повернувся: дірка в голові, зламана рука і грамота", - іронізує він.

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 3

Приводи для суму є, адже хлопцям, що залишилися, наразі несолодко: другий день йдуть перестрілки з "важкою зброєю". Для п'ятої хвилі це перші за півроку серйозні бойові зіткнення, але Іван каже, що "хлопці нормально, не перелякалися".

Залишилися без свого постійного фотографа ротні коти: Васєнька, Катєнька і Кумачок.

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 4

Кіт-каратель Васєнька

"Васєнька за мною числився, тож я спробував і його з речами упакувати, але той не схотів. Йому і тут нормально: пригоди, дєвушкі – до них у Попасну за чотири кілометри бігає. Васєнька за породою британець, він нам сім місяців тому від попередників у спадок дістався. І тоді добрячий кіт був, а зараз така кримезна тварюка вимахала…"

У найближчій перспективі у Івана лікування – днями лягає в госпіталь на операцію, бо травма голови дається в знаки. Потім думає відпочити та продовжити службу, але вже не в ЗСУ.

А ще він скоро стане батьком - молода дружина, з якою він познайомився 14 лютого на Майдані, за чотири дні до штурму, а одружилися, коли Іван приїхав у відпустку з під ДАПу, чекає на дитину і десь через тиждень вже народжуватиме.

Лікарі кажуть, буде донечка.

Інші ще тільки передчувають це задоволення - опинитися вдома. Дембелю присвячують вірші, усіляко намагаються наблизити цей день та й взагалі - настрій в хлопців піднесений.

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 6

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 7

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 8
Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 9

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 10

Але поки одні постять вже цивільни фотки з котиками, дружинами та домашніми наїдками (і наливками), а другі мріють, як скоро влізуть в улюблені домашні капці, треті дуже лаються, бо звільненню в запас передує підписання обхідного листа. А тилова служба, як дехто розповідає, давно обігнала кривавого Торквємаду за витонченістю тортур. Погодження, досвідчення, довідки, облік майна - на те, щоб зібрати дідькову дюжину підписів і врешті поїхати додому уходять години.

Щойно демобілізований боєць ЗСУ четвертої хвилі Максим Колесников зізнається: процедура демобілізації - це беззастережна перемога української паперовий армії над здоровим глуздом.

"Тобі дають обхідний лист, в моєму випадку - на 26 підписів. Більшу частину людей, які повинні підписати його, ти в очі не бачив, вони тебе теж і їм пофіг. Вони автоматично беруть твій обхідний і підписують, не звіряючись з жодними документами, списками і так далі, і явно усвідомлюють повну непотрібність даного процесу. Але слухняно підписують – бо належить. Єдина людина, яка реально зацікавлена в процесі – заступник командира з озброєння, і то, для того, щоб підписати обхідний, він дивиться в твій воєник, в якому вже є його підпис про те, що ти зброю здав. Тобто він дублює той же, що зробив сам", - згадує він.

Якщо Іван Савельєв здавав тільки бронежилет, каску, аптечку та якусь одежину типу плащового комплекту, то Максим здавав дві комплекти форми: літню та канадську, флягу, котелок та рюкзак. І… вафельного рушника.

"З мене вимагали два. Я сказав, що два не отримував. Підняли папери, виявилось, що отримував один, минулого лютого, - сміється Максим. – Раніше ще бєлуху здавали - це натільна білизна на військовому жаргоні".

Проводжали з підрозділу Максима та інших дембелів без особливих урочистостей та жартів: комбриг штовхнув промову, наказав не бухати у потязі. А ось наприклад в 26 бригаді, де він служив більшість часу, на дембель проводжають з оркестром. 

На те, щоб зібрати всі документи і сказати армії "па-па" в Колесникова пішло шість годин. На останок його попросили підписати розписку про те, що не має претензій до військової частини

"Остаточний папірець, залізобетонний папірець, броня! Бійці підписують, - розповідає він. - Ну і звичайно, приїхавши до військкомату на наступний день, ти дізнаєшся, що необхідний для постановки на облік папірець - витяг з наказу, тобі дати забули, а того, що дали, для цієї дії не досить. Українська паперова армія не відпустить тебе так просто, синку".

Але є й позитивні моменти: нарахували дві зарплатні. Щоправда, ще не видали…

В інших бійців вимагали здати, наприклад, берети:

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 11


Чи під час підписання паперів вимагали купити бланки. Таке було минулого літа.

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 12

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 13

Але врешті у більшості все закінчилося добре

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 15

Папери, борщ, віскарь і "вафлі": як четверта хвиля уходить на дембель - фото 14


Тим часом, "Народна армія" підготувала памятку бійцію, що йде на дембель

ЯКЕ ІНВЕНТАРНЕ МАЙНО ПОТРІБНО ЗДАВАТИ

Згідно з Постановою КМУ від 28.10.2004 року №1444 "Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань …" (із змінами) під час звільнення військовослужбовець повинен здати інвентарні предмети речового майна (засоби індивідуального захисту (шолом, бронежилет), мішок спальний, каремат, плащ-намет, флягу, казанок, рушники, постільні предмети тощо).

ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ОДНОРАЗОВУ ГРОШОВУ ДОПОМОГУ

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу у зв’язку з мобілізацією, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2014 № 460.

Так, згідно з вимогами пункту першого військовослужбовцям, які були призвані на військову службу в зв’язку з мобілізацією та звільняються зі служби після прийняття рішення про демобілізацію (крім військовослужбовців строкової військової служби), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 4% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менше ніж 25% місячного грошового забезпечення. Допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення (без урахування винагород), на яке має право військовослужбовець на день звільнення.

Допомога не виплачується військовослужбовцям у разі звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв’язку з позбавленням військового звання, у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.

ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ СТАТУСУ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (зі змінами).

Відповідно до вказаного Порядку військовослужбовцям, які брали безпосередню участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, і яким на день виключення зі списків особового складу військової частини не наданий статус учасника бойових дій, видається комплект документів, необхідних для надання цього статусу через військові комісаріати, де вони будуть перебувати на військовому обліку, для надання їх до комісій обласних військових комісаріатів, Київського міського військового комісаріату.

Такими документами є:

а) довідка (оригінал) про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;

б) документи, які є підставою для видачі довідки про безпосередню участь особи в АТО, зокрема витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, книг нарядів, графіків несення служби тощо.

ПІЛЬГИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ

Пільги учасникам бойових дій надаються відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Серед них, зокрема, такі:
75-відсоткова знижка квартирної плати та вартості комунальних послуг, яка надається учасникам бойових дій та членам їхніх сімей, що проживають разом з ними; позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів та абонентна плата за користування телефоном у розмірі 50 відсотків; безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості;

безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) або один раз на рік (туди й назад) з 50-відсотковою знижкою залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом;

безплатне одержання лікарських засобів за рецептами лікарів, першочергове

безплатне зубопротезування, забезпечення санаторно-курортним лікуванням; першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах та першочергова госпіталізація; виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати;

використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки строком до двох тижнів на рік; переважне право на залишення на роботі при скороченні штату організації;

першочергове забезпечення жилою площею.

Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік;
першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, одержання позики на будівництво з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва;

першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їхнє технічне обслуговування;
щорічна разова грошова допомога до 5 травня (у 2016 році — 920 гривень).

Відповідно до статей 10 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідні пільги отримують також особи, на яких поширюється чинність зазначеного Закону, до яких належать, зокрема:

сім’ї військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час виконання обов’язків військової служби, а також внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби;

дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій та визнаних за життя інвалідами, які не одружилися вдруге;

діти померлих учасників бойових дій, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах.

ЯК УЧАСНИКУ АТО ОТРИМАТИ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ

Законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій та інвалідам війни, особам (сім’ї загиблих), на яких поширюється чинність Закону, передбачено надання пільги у вигляді першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Порядок надання цих земельних ділянок визначений Земельним кодексом України (далі за текстом — ЗКУ).

Відповідно до ч.1 ст. 121 ЗКУ визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок: для ведення фермерського господарства, для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, для індивідуального дачного будівництва, для будівництва індивідуальних гаражів.
Земельні ділянки можуть бути надані в таких розмірах:

для ведення садівництва — не більше 0,12 га;

для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;

для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара.

Для отримання землі учаснику бойових дій спочатку необхідно прийняти рішення, де саме він хоче отримати ділянку (це не залежить від місця його реєстрації). Далі особи подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. До заяви додається копія паспорту, ідентифікаційного коду та посвідчення УБД.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, розглядає клопотання в місячний строк і дає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову стосовно його надання.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктам господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а в разі розташування земельної ділянки в межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, — із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

ЯК ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ ПО БЕЗРОБІТТЮ

У центрах зайнятості Державної служби зайнятості допоможуть: знайти роботу — тимчасову або постійну, пройти професійну підготовку, перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію, отримати матеріальну допомогу на час безробіття.

Для отримання допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу військовослужбовцю необхідно подати до центру зайнятості особисту заяву, паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, облікову картку платника податків (ідентифікаційний код), трудову книжку, документ про освіту, витяг з наказу військової частини про звільнення, військовий квиток, довідку або посвідчення учасника АТО, довідку про середню заробітну плату (грошове забезпечення). Якщо ж учасник АТО має інвалідність, то він повинен додати довідку МСЕК. За наявності надається свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Довідка про грошове забезпечення військовослужбовця видається військовим комісаріатом, де особа перебуває на обліку, або військовою частиною, де особа проходила службу.

Допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації в Державній службі зайнятості як безробітної особи.

ПРАВО УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ НА САНАТОРНО-КУРОРТНЕ ЛІКУВАННЯ

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчі органи міських рад (далі — органи соціального захисту населення) забезпечують осіб щорічними безоплатними путівками (строком на 18–21 день) до санаторно-курортних закладів згідно з медичними рекомендаціями в порядку черговості та в міру надходження путівок.

Для взяття на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, необхідно подати заяву, медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/о, копію посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни та документ, що підтверджує безпосереднє залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Таким документом може бути один із нижчезазначених (оригінал або його копія):
— наказ Антитерористичного центру при Службі безпеки України або інший документ, який підтверджує залучення керівництвом антитерористичної операції особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення;
— довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції згідно з додатком 1 або 2 до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413;

— рішення відомчої (міжвідомчої) комісії про встановлення особі статусу учасника бойових дій як такій, що захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення;

— довідка про обставини травми (для осіб, які отримали поранення внаслідок бойових дій у районі проведення антитерористичної операції);

— витяг із протоколу засідання центральної військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця (для осіб, яким встановлено інвалідність).

У разі неможливості учасника АТО надати один із вказаних документів структурний підрозділ соціального захисту населення може надіслати до служби запит, до якого додає список осіб даного регіону за відповідною формою, для отримання інформації з Єдиного державного реєстру учасників АТО щодо встановлення таким особам статусу учасника бойових дій. Під час подання копій зазначених вище посвідчень особи надають їхні оригінали для огляду.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme