Пандемія насильства: Як карантин перетворився на масове знущання з жінок

Сховатися вдома від COVID-19 заради свого здоров’я та здоров’я близьких – мільйони людей по всьому світу опинилися під цілодобовим домашнім арештом зі своїми сім’ями. Та виявилося, що ще більша небезпека, ніж на вулицях, чатує на них саме вдома

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Пандемія насильства: Як карантин перетво…
Фото: Shutterstock

 

 

Під час карантину під ударом опинилися жінки. Країни, у яких оголосили карантин, стабільно сповіщають про збільшення випадків домашнього насилля.  Італія, Франція, НІмеччина, Велика Британія, тощо – показники звернень щодо домашнього насилля за час карантину у цих країнах виросли подекуди на 30-40 %. Звісно ж, Україна не стала виключенням.

За даними ГО "Ла Страда-Україна, у нас кількість звернень за перший місяць карантину зросла майже вдвічі.

Також за статистикою UNFPA, кількість звернень до п'яти денних центрів зросла на 37%, а кількість онлайн-консультацій, які надали шість мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, у перший тиждень обмежень збільшилося у 5 разів, у другий - у 15 разів. 

При цьому, за повідомленнями правоохоронців, кількість повідомлень про домашнє насильство не збільшилася, але вони усвідомлюють, що жертви часто не звертаються по допомогу.

"З початку введення карантину кількість повідомлень на лінію 102 щодо домашнього насильства не збільшилася. Однак ми розуміємо, що це може бути обумовлено низкою факторів. З одного боку, вимушена ізоляція та перебування разом із кривдником в одному приміщенні не завжди дає можливість особі, яка страждає від домашнього насильства, викликати допомогу. З іншого боку, зазвичай, постраждалі повідомляють на 102 не при першій ситуації домашнього насильства, а часто це відбувається тоді, коли конфлікт досягає максимальної напруги і існує безпосередня загроза життю та здоров’ю. До цього додається невизначеність щодо  тривалості карантину", – зазначає заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна третя жінка у світі хоча б раз у житті ставала жертвою фізичного або сексуального насильства. В Україні від нього потерпають 1,1 мільйона  громадянок на рік – втім, ці цифри вкрай неточні, адже не менш як дві третини постраждалих жінок приховують та замовчують факти насилля і не звертаються за допомогою.  Цьому, зокрема на пострадянському просторі, дуже сприяє вживлене у наш менталітет "стерпиться-злюбиться", коли здебільшого жінка терпить насилля та приниження задля збереження свого шлюбу.

Як карантин впливає на рівень домашнього насильства

Нинішнє зростання показника рівня домашнього насилля пов’язують із ростом проблем психічного здоров’я, коли люди стикаються із більшим тиском економічних проблем, високим рівнем стресу та занепокоєння та подекуди вимушені перебувати одне з одним 24/7. 

UNFPA опублікувала ключові прогнози щодо наслідків COVID-19 для жінок по усьому світу:

  • Якщо карантинні заходи триватимуть ще принаймні 6 місяців, додатково 31 мільйон жінок постраждають від гендерно зумовленого насильства. Кожні 3 місяці карантину очікуються 15 мільйонів додаткових випадків гендерно зумовленого насильства.
  • 47 мільйонів жінок у 114 країнах із низьким і середнім рівнем доходу можуть не мати доступу до сучасних протизаплідних засобів, і, як очікується, відбудеться 7 мільйонів незапланованих вагітностей, якщо карантин триватиме протягом 6 місяців і будуть серйозні порушення роботи медичних служб. Кожні 3 місяці карантину призводитимуть до того, що 2 мільйони жінок можуть не мати можливості використовувати сучасні засоби контрацепції.
  • Через порушення роботи програм з запобігання каліцтву жіночих статевих органів через COVID-19, протягом наступного десятиліття можуть статися 2 мільйони випадків каліцтва жіночих статевих органів, які можна було б відвернути.
  • COVID-19 підірве всі зусилля щодо припинення дитячих шлюбів, що, можливо, призведе до додаткових 13 мільйонів дитячих шлюбів між 2020 та 2030 роками, які також могли б бути відвернені.

Куди звертатися жертвам домашнього насильства в Україні

На випадок, якщо ви відчуваєте загрозу, кампанія "Розірви коло" ділиться планом безпеки, створеним за допомогою МВС України:

  • Завчасно сплануйте план втечі з дому;

  • Зробіть копії або фото важливих документів, сховайте їх або передайте родичам, друзям чи близьким для вас людям;

  • Завчасно підготуйте речі першої необхідності, ліки, документи, дублікати ключів та гроші, зберігайте такі речі в надійному та доступному для вас місці або у людини, якій довіряєте;

  • Домовтесь із сусідами, друзями або близькими людьми щодо сигналів про перебування у небезпеці, щоб вони знали, коли ви потребуєте допомоги, а також щодо вашого тимчасового місця перебування;

  • Навчіть дітей не втручатися у конфлікт дорослих, вміти покликати на допомогу та викликати 102.

Контактні дані

102 — Національна поліція України

1547 — Урядова лінія з протидії домашньому насильству (працює у тестовому режимі)

0 800 500 335 - (безкоштовний номер для стаціонарного телефона) / 116 123 (безкоштовно з мобільного) — Національна гаряча лінія з протидії домашньому насильству

Онлайн-звернення можна залишити на сайті або через електронну пошту:[email protected] чи месенджер на сторінці ГО "Ла Страда-Україна". 

0 800 500 225 / 116 111 — Національна "дитяча" гаряча лінія

0 800 213 100 — Єдиний контакт центр системи безоплатної правової допомоги

Психологічну підтримку телефоном та онлайн надає Київський міський центр роботи з жінками: 044 272-15-00 або 15-00. Скайп-консультації – з 9:00 до 18:00 за записом телефонами або через повідомлення про бажаний час консультації в skype – dovira1500.

Також МВС запустило чат-бот для протидії домашньому насильству.– #ДійПротиНасильства (@police_helpbot), який працює у месенджері Telegram. Чат-бот дає можливість зателефонувати на лінію 102 та  інформує щодо інших гарячих ліній. В боті можна прочитати про насилля, його види, а також дізнатися, що має робити поліція.

Окрім того, є денні центри протидії насиллю, де можна отримати консультації у телефонному режимі. 

У Києві денний центр "Право на здоров’я" доступний як онлайн, так і офлайн. Тут можна отримати соціально-психологічну та юридичну допомогу.

Контактні дані: 

вул. Довженка, 2, каб. 11, станція метро "Шулявська" (від 23.03.2020 Пн-Пт з 10:00 до 18:00);

онлайн (скайп: Liudmyla Sabadash (з усіх питань); скайп: Артем Герасименко (з юридичних питань);

за телефоном (093) 743 78 33; Пн-Пт з 10.00 до 18.00.

 

Також ви можете звернутися безпосередньо до притулків та мобільних бригад. В Києві працює притулок на базі Київського міського центру роботи з жінками (044 272-15-00 або 15-00),  але для поселення треба зібрати велику кількість юридичних документів та медичних довідок.

Шість мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, створені за підтримки UNFPA, продовжують надавати допомогу та підтримку учасникам бойових дій в АТО/ООС та членам їхніх родин у Київській та Миколаївській області.

 

Варто зазначити, що навіть у сім’ях, де домашнього насилля немає, жінки все одно опинилися у скрутному становищі. У The Atlantic наявні тенденції охрестили "катастрофою фемінізму", адже пандемія оголює і збільшує всі існуючі нерівності.

"Закриття школ та ізоляція домогосподарств переносять роботу по догляду за дітьми з платної економіки – ясел, школи, няні - на неоплачувану. Коронавірус розбиває угоду, яку уклали так багато подружніх пар у розвиненому світі: ми обоє можемо працювати, тому що хтось ще доглядає за нашими дітьми/ батьками похилого віку, тощо. Натомість парам доведеться вирішити, хто з них прийме удар". І, через існуючу структуру робочої сили, цей удар куди частіше доводиться приймати жінці.  У гетеросексуальних стосунках жінки, частіше за все, заробляють менше, тобто у період кризи їхня робота вважається нижчим пріоритетом.

До того ж, ніхто не скасовував так зване явище "другої зміни", коли у всьому світі жінки, включно із зайнятими роботою на повну ставку, виконують набагато більше домашніх справ і мають менше вільного часу, ніж їхні чоловіки-партнери.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme