Органи здорової жінки пересадили 4 людям, всі вони захворіли на рак

Європейські медики розповіли про унікальний випадок: одразу в чотирьох пацієнтів, яким до цього пересадили органи одного й того ж здорового донора, виявили рак грудей

Випадки передавання захворювань під час трансплантації органів були відомі й раніше, однак захворювання на рак одразу кількох людей зафіксоване вперше, передає Depo.ua з посиланням на ВВС.

Троє з чотирьох пацієнтів, які отримали "заражені" донорські органи, померли.

Як таке могло трапитись, медики ще встановлюють. До трансплантації всі органи були ретельно перевірені: їх визнали цілком безпечними для пересадки. Захворювання в пацієнтів розвинулось лише за кілька років після операцій.

Безпрецедентний випадок описується в журналі American Journal of Transplantation: статтю написали дослідники з Німеччини та Нідерландів.

Пересаджені органи належали жінці, яка у 2007 році померла внаслідок інсульту. Їй було 53 роки. Оскільки медикам не було відомо про жодні хвороби, які могли б завадити їй стати донором, органи жінки вирішили пересадити хворим пацієнтам.

Всього лікарі провели п'ять операцій: були пересаджені обидві нирки, легені, печінка і серце. Всі органи попередньо дослідили - жодних ознак раку або будь-яких інших захворювань у них не виявили.

Спочатку було зафіксовано, що всі п'ять реципієнтів органів вдало перенесли операції. Однак незабаром жінка, яка отримала донорське серце, померла. Медики стверджують, що це сталось з інших, не пов'язаних з пересадкою, причин.

16 місяців потому інша пацієнтка, яка отримала легені від того ж донора, почала жалітися на недомагання і пройшла нове обстеження. В лімфовузлах її грудної залози виявили ракові клітини - аналіз ДНК показав, що вони походять від донорського органу.

Зупинити зростання пухлини не вдалося. Жінка померла від раку грудей приблизно через рік після того, як їй поставили діагноз.

Медики одразу зв'язалися з трьома іншими пацієнтами, які отримали органи від того ж донора. Їм розповіли, що трапилось, і порадили терміново пройти обстеження. Всі троє погодилися, їх оглянули лікарі - жодних ознак онкології не виявили.

Однак у 2011 році клітини раку грудної залози з'явилися в пересадженій донорській печінці. Реципієнтка відмовилася робити повторну трансплантацію, оскільки боялась можливих ускладнень. Вона вирішила боротися з раком. Спочатку променева терапія допомогла, проте незабаром рак знову повернувся - жінка померла у 2014 році.

У пацієнтки, яка отримала ліву донорську нирку, рак грудей діагностували в 2013 році - через шість років після трансплантації. На той момент пухлина встигла розповсюдитись на інші органи. Жінка пішла з життя за два місяці.

Права нирка була пересаджена 32-річному чоловіку. Через чотири роки після пересадки в нього теж виявили клітини раку грудної залози, однак в цьому випадку медики змогли видалити заражений орган.

Пацієнт припинив приймати імунодепресанти, які в обов'язковому порядку приписують після трансплантації - аби організм не відторгнув донорський орган, - і пройшов курс хіміотерапії. Лікування виявилося успішним: наразі ракових клітин в організмі чоловіка немає.

В оприлюдненому дослідженні вказано, що ризик захворіти на рак внаслідок трансплантації дуже низький - близько 0,01-0,05%.

Однак, зауважують спеціалісти, перевірити все - неможливо: завжди лишається шанс на те, що та чи інша хвороба донора не буде виявлена і, як наслідок, буде успадкована реципієнтом.

У даному випадку в померлої жінки, судячи з усього, був недіагностований рак грудей: її організмом розповсюдились мікрометастази - невеликі скупчення клітин, які неможливо виявити традиційними методами.

З огляду на те, що після трансплантації всі пацієнти приймали імунодепресанти, їх організм не міг боротися з раком своїми силами - пухлина починала зростати.

Автори дослідження припускають, що якби перед пересадкою органи перевірили за допомогою комп'ютерної томографії, мікрометастази, можливо, вдалося б помітити.

Нагадаємо, знайдено новий ефективний спосіб лікування раку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme