Одноразовий, хамон і плоггінг: Що за поняття і чому визнали "словами року"

Укладники британського словника Collins Dictionary визнали словом року слово "одноразовий" 

Журналіст відділу "Життя"
Одноразовий, хамон і плоггінг: Що за пон…

Власне, слово стало надзвичайно актуальним через боротьбу активістів з пластиком, який наносить непоправну шкоду навколишньому середовищу.

Частота вживання слова зросла у чотири рази порівняно з 2013-м. Популярності слову додало рішення Європарламенту заборонити використання багатьох виробів з пластика у Євросоюзі.

Численні відео про забруднення світового океану одноразовим посудом і пакетами набирають по близько 1 млн переглядів.

Втім, у "одноразового" було чимало конкурентів... Depo.ua пропонує познайомитися зі словами з шот-ліста конкурсу, згадати, що вони означають і чому стали актуальними саме зараз.

Флосс

Впродовж 2018-го шалену популярність здобув танок, під час якого танцівник крутить стегнами і паралельно - махає стиснутими у кулак прямими руками в протилежному напрямку.

Про танець світ дізнався, коли 16-річний Рассел Хорнінг станцював його під пісню Кеті Перрі Swish Swish на шоу Saturday Night Live. Відео перепостила Ріанна, і дуже швидко ролик став вірусним у соцмережах.

Лише у одного з відео на YouTube - понад 52 млн переглядів.

У самого хлопчини наразі 2,2 млн підписників у Instagram. Він продовжує викладати танцювальні ролики.

Хамон

У шот-ліст потрапив зовсім не іспанський м'ясний делікатес. Хамонами називають людей з консервативними поглядами - як правило, білих чоловіків середнього віку, які підтримують Брекзіт.

Через "хамон" в укладників словника вже полетіли помідори. Наприклад, колумністка The Guardian вважає, що слово дискримінує людей за політичними поглядами.

Газлайтити

Дієслово, що означає - маніпулювати іншою людиною, переконуючи її у брехливій інформації з наміром змусити її сумніватися у власному психічному здоров'ї.

Термін "газлайтинг" з'явився у 1938-му, після виходу п'єси Патріка Хамільтона "Газове світло". За сюжетом, чоловік намагається переконати свою нову дружину, що вона втрачає розум. Він міняє дрібні предмети інтер'єру місцями, приглушуючи світло і змушує партнерку повірити, що всі ці зміни відбуваються в її уяві.

Слово активізувалося у лексиконі на хвилі загальної боротьби з насильством і харасментом.

MeToo

Назва флешмобу у словнику подається як прикметник (MeToo movement - рух MeToo).

У MySpace слово з'явилося ще у 2006-му, але надати йому нової сили довелося акторці Алісії Мілано у 2017-му. Жінка закликала жертв сексуальних домагань ділитися власними історіями і таким чином боротися з явищем. Лише за добу слово вжили понад 500 тис. разів.

До цього часу слово з'являється у заголовках ЗМІ ледь не щодня. Наприклад, сьогодні Памела Андерсон заявила, що MeToo негативно впливає на суспільство.

Плоггінг

Поняття з'явилося ще у 2016-му, але стало особливо популярним у 2018-му, коло зросло занепокоєння екологічним станом планети.

Так називають заняття бігом, під час якого прибираєш з вулиць сміття. Придумав плоггінг швед Девід Седаріс. Метод виявився настільки ефективним, що місцева влада району Вест Сассекса назвала на честь Седаріса вантажівку.

Метод виявився ефективним засобом схуднення, адже так спортсмени поєднують біг з нахилами та стрейчингом.

VAR

Аббревіатура від Video assistant referee (система відеодопомоги арбітрам) - технологія, що допомагає арбітрам футбольним арбітрам приймати рішення щодо спірних моментів, переглядаючи відеоповтори з чотирьох ракурсів.

Цьогоріч офіційно включена до Правил гри у футбол.

Щоправда, запровадження технології підтримує лише половина вболівальників, адже VAR затягує час. Крім того, без скандалів тут не обійтись.

Так, у лютому 2018-го на чемпіонаті Португалії "Боавішта" - "Авеш" прапор фаната закрив огляд камері системи, через що арбітр не зміг перевірити положення поза грою і був змушений зафіксувати гол.

Веган

Кількість людей, які відмовляються використовувати продукти тваринного походження, зростає. Якщо у 2016-му їх було 540 тис, у 2018-му - вже 3,5 млн.

Відбілювати

Цим терміном називають популярну у Голлівуді практику, коли ролі не білих персонажів виконують білі актори.

Станом на 2013-й 94% представників знімальних груп фільмів мали саме білий колір шкіри.

Черговий скандал розгорівся минулого року, коли роль японки Мотоко Кусанагі у картині "Привід у латах" довірили Скарлетт Йохансон.

Явище має кілька причин. Першою експерти називають расизм, а другою - бажання брати на ролі зіркових акторів і тим самим збільшувати касові збори.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme