Вільна преса, права жінок та опоненти при владі: Чи дотримується Талібан своїх обіцянок

Після того, як Талібан захопив Кабул і владу в Афганістані, країну охопила паніка, а світ здригнувся у передчутті катастрофи. Втім, представники руху почали роздавати численні обіцянки – мовляв, зараз на країну чекатиме зовсім інша історія, ніж 20 років тому. Наразі таліби при владі вже понад місяць, та чи дотримують вони свого слова?

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Вільна преса, права жінок та опоненти пр…
Фото: Getty Images

Таліби обіцяли, що жінки збережуть свої права на працю та навчання, щоправда, "в рамках законів шаріату", уряд буде інклюзивним і представлятиме все афганське суспільство, торгувати наркотиками таліби більше не будуть, відмовляться вони і від від жорстких заходів покарання. Також обіцяли певну свободу преси, але так,щоб вона не загрожувала "національним інтересам". 

 

Втім, новини про порушення обіцянок почали надходити ледь не одразу після їх оприлюднення. Журналісти Depo.ua зібрали інформацію про те, як "Талібан" уже нівелює анонсовані людям права.

Таліби на молитві

Фото: Getty Images

Обіцянка:

Таліби обіцяли сформувати інклюзивний уряд із залученням якомога більшої кількості прошарків суспільства.

Реальність:

Всі оголошені чиновники - члени "Талібану" або союзних угруповань, а у складі уряду - жодної жінки.

Представник талібів Саєд Зекрулла Хашимі підтвердив, що жінки не отримають жодної посади в новому уряді Афганістану, оскільки завдання жінок полягає в тому, щоб народжувати дітей і давати їм освіту.

"Жінки Афганістану дають життя народу Афганістану, навчають ісламської етики. Жінка не може виконувати роботу в міністерстві", - сказав представник талібів. Він заявив, що така робота є для жінки непосильною. "Ви намагаєтеся звалити на її шию то, що вона не може нести", - сказав Хашимі.

Як було раніше:

Про жодну інклюзивність уряду в Афганістані 20 років тому навіть не йшлося, а питання доступу до влади жінок не обговорювалося. Таліби прийшли до влади із чіткою ієрархією: верховним лідером, кількома заступниками та міністрами – представниками руху. Тоді ж вони розпустили парламент і заборонили вибори, організовували публічні масові страти неугодних, заборонили кіно і телебачення та музику. Цікаво, що 20 років тому прихід "Талібану" люди спочатку вітали: вони сподівалися на порядок та боротьбу із корупцією, які анонсували таліби, та натомість отримали масові порушення своїх прав та свобод. 

Людина у в"язниці

Фото: Getty Images

Обіцянка:

Амністія військовим і чиновникам колишнього уряду, відмова від жорстоких покарань.

Реальність: 

Як мінімум екс-президент Хамід Карзай (2004-2014) і колишній глава Вищої ради з національного примирення Абдулла Абдулла опинилися під домашнім арештом, хоча до цього була інформація про те, що обидва політики можуть увійти в інклюзивний уряд. У Карзая і Абдулли конфіскували автомобілі, а у їхніх охоронців відібрали зброю.

Також талібів звинувачують  у "масових звірствах" у долині Панджшир, останній частині країни, яка протистояла угрупуванню. З регіону надходили новини про цілеспрямовані вбивства та позасудові страти, включаючи дітей. Уряд талібів будь-які зловживання у Панджширі заперечує.

Тим часом Amnesty International стверджує: влітку бійці руху "Талібан" вбили дев'ять етнічних хазарейців після взяття ними під контроль афганської провінції Газні. Дослідники організації на місцях поговорили з очевидцями вбивств, які були скоєні з 4 по 6 липня в селі Мундарахт в районі Малістан. Шість чоловіків були застрелені, троє були замучені до смерті, один з них був задушений власним шарфом, попередньо з його руки зрізали м'язи.

"Жорстокі вбивства, ймовірно, являють собою лише малу частину від загального числа злочинів, скоєних талібами до сьогоднішнього дня. "Талібан" відключив мобільний зв'язок у багатьох районах Афганістану, контролюючи таким чином, які фотографії і відео надходять з цих територій", - пишуть в організації.

Як було раніше:

20 років тому за будь-яку "невідповідну" ознаку або дію можна було позбутися життя або кількох місяців свободи.

Таліби жорстоко карали за злочини: за вбивства і перелюбства – смертю, за злодійство - відсіканням кінцівок. За талібів в Афганістані практикувалися публічні страти, в країні було створено "міністерство охорони чесноти і запобігання пороку".
Чоловікам забороняли голити блроди, а якщо ловили на цьому - кидали за грати на кілька місяців, доки та не відросте знову (часто це робили із застосуванням грубої фізичної сили).

Про кількість вбитих та закатованих режимом талібів 20-річної давнини говорити важко: на той час мобільний зв’язок у країні ще не був розповсюджений, з медіа було кілька контрольованих газет, люди часто були неписемні і збір подібних даних був проблематичним.

Таліби у місті

Фото: Getty Images

Обіцянка:

Свобода ЗМІ (за двох умов: журналісти не повинні порушувати норми ісламу і йти проти національних інтересів)

Реальність:

Коли у кабульському районі Пулі-Сурх кілька десятків жінок вийшли на вулицю з гаслами "Уряд без жінок - провал". "Оголошено склад уряду, і в ньому немає жінок" журналістів, які прийшли висвітлити акцію, забрали до поліційної дільниці.

Кілька афганських ЗМІ також заявили про побиття та затримання своїх журналістів напередодні акції біля посольства Пакистану в Кабулі. Про побиття свого оператора заявив телеканал TOLOnews.

На одному з мітингів було затримано п'ятьох журналістів газети Etilaatroz. Їх затримали за кілька годин до оголошення складу уряду. За яких обставин це сталося, невідомо. Головний редактор газети Закі Дарьябі також заявив, що журналістів на мітингу у минулий вівторок побили.

Оскільки питання "що таке національні інтереси для талібів" залишається відкритим, під у їх "порушення" можуть записати будь-яку незручну інформацію чи критика влади. 

Самі ж акції протесту та мітинги неузгоджені з ними, таліби заборонили, зауваживши, що за наслідки порушень "будуть відповідати самі порушники" – тобто ті, хто прийшов на протест.

Як було раніше:

У період першого правління талібів в Афганістані було лише дві газети, і ті випускалися нерегулярно. З радіо - єдина станція "Шаріат". З 2002 року, коли талібів відтіснили від керування державою, почали з’являтися медіа - за 20 років їх створили близько 2 тисяч.  

афганські дівчата страйкують
Фото: Getty Images

Обіцянка:

Жінки збережуть свої права (щоправда, "в рамках законів шаріату"), зможуть навчатися у школах та університетах і працювати.

Реальність:

Дівчата не ходять у школи. 18 вересня у Афганістані таліби дозволили хлопчикам і вчителям-чоловікам повернутися в школи, тоді як дівчатка наразі від занять відсторонені.

Офіційний представник нової влади Забіхула Муджахід зазначив, що плани на повернення дівчаток в класи в уряду є, але "на даний момент ведеться робота по відпрацюванню процедури, включаючи поділ вчителів". Та є побоювання, що ситуація в Афганістані повертається до 90-х років минулого століття, коли по всій країні існувала заборона на жіночу освіту.

Талібанська влада закрила міністерство у справах жінок. Замість цього з’явилося "міністерство з розповсюдження чесноти і викорінення пороку". 20 років тому  таке міністерство займалося насаджуванням суворих правил шаріату і жорстко обмежувало жінок у їхніх правах та можливостях.

Заступник голови комісії "Талібану" по культурі Ахмадулла Васик заявив, що жінки, включаючи спортсменок з національних збірних, не зможуть займатися спортом в Афганістані. 

"Я не думаю, що жінкам можна буде грати в крикет, тому що жінкам не обов'язково грати в крикет. В крикеті вони можуть зіткнутися з ситуацією, коли їх обличчя і тіла не будуть закриті. Іслам не дозволяє жінкам показуватися в такому вигляді. В еру мас-медіа будуть з'являтися фото і відео, і люди будуть їх дивитися. Іслам і Ісламський Емірат не дозволяють жінкам грати в крикет або займатися будь-яким видом спорту, де видно їхні обличчя і фігури ", - сказав Васик, додавши, що іслам дозволяє жінкам виходити на вулицю тільки по необхідності, а спорт не є необхідністю.

Крім того, жінок почали звільняти з роботи. Так, таліби наказали міській адміністрації Кабула звільнити увесь жіночий персонал. Виняток зробили лише для тих жінок, яких наразі неможливо замінити чоловіками, зокрема працівниць дизайнерських та інженерних відділів, а також прибиральниць жіночих вбиралень.

Мер Кабула Гамбдулла Намоні сказав, що таліби наполягли на цьому, але остаточне рішення щодо долі жінок-співробітниць мерії ще не прийнято. Доки воно не буде ухвалене, усі співробітниці отримуватимуть зарплату незалежно від того, чи дозволили їм виходити на роботу.

Як було раніше:

За часів режиму талібів 20-річної давнини дівчатам з 10-річного віку було заборонено ходити до школи. Дорослі жінки були змушені одягати бурки - верхній одяг, який з голови до п’ят закриває усе тіло, лишаючи лише невеликий проріз для очей. Також жінкам булозаборонено керувати автомобілем і виходити на вулицю без супроводу чоловіка, брата, дядьк - юлизького родича чоловічої статі. Про спортивні змагання та участь у політиці і можливість працювати  навіть не було й мови. 

Крім того, таліби порушують і власні правила щодо елементарної безпеки оточуючих.

таліби зі зброєю

Фото: Getty Images

Заборона:  Не можна стріляти в повітря. "Талібан" заборонив своїм бойовикам робити це після того, як внаслідок такої стрілянини на честь нібито захоплення всієї території Афганістану не менше 17 людей загинули.

Реальність: за кілька годин до оголошення уряду представники "Талібану" розганяли акцію протесту біля посольства Пакистану в Кабулі, при цьому стріляючи у повітря.

І хоча наразі ситуація все ж далека від жахіть 20-річної давнини, перші кроки показують, що повернення минулої реальності цілком ймовірне, а мріяти хоча б про відносно демократичну країну, де бодай частково дотримуються прав людини, наразі надто оптимістично. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme