Новий закон про секс: Що змінюється з 11 січня

Сьогодні набувають сили зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів щодо запобігання насильства стосовно жінок і домашнього насильства

Зміни забезпечують реалізацію положень конвенції Ради Європи, яку Україна підписала ще у 2011-му.

Нововведення вже викликали чималий резонанс у суспільстві - особливо, серед панікерів, які вже розпланували, як вимагатимуть у партнерів письмову згоду на секс перед кожним статевим актом.

"Тепер колишній дівчині достатньо з відчуття помсти написати заяву про зґвалтування, і чоловіка посадять без суду та слідства", - пишуть наполохані користувачі соцмереж.

Насправді, не все так драматично, а презумпцію невинуватості зміни жодним чином не стосовують - себто, одного слова мало, і провину все ще необхідно доводити у суді.

Що змінилося - це визначення самого зґвалтування.

Якщо раніше карний кодекс визначав його як статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрозою його застосування чи з використанням безпорадного стану потерпілої особи, зараз це "вчинення дій сексуального характеру, пов'язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи".

Півроку тому аналогічний закон прийняли у Швеції - в цьому плані країна приєдналася до Великої Британії, Ірландії, Німеччини, Бельгії, Люксембургу, Кіпру.

Певною мірою зміни до законодавства форсував випадок в іспанській Памплоні.

Два роки тому п'ятеро чоловіків під час фестивалю бичачих перегонів познайомилися з 18-річною дівчиною, відібрали у неї смартфон і зайнялися сексом у під'їзді, знявши все на відео.

Обвинувачення у зґвалтуванні в суді замінили на більш м'яку статтю - образа сексуального характеру. Чоловіків засудили до дев'яти років за ґратами, тоді як прокурори просили 20.

"Нас хочуть змусити повірити, що 18-річна дівчина, яка жила нормальним життям, після 20 хвилин розмови з людьми, яких вона не знала, погодилася на груповий секс з усіма видами проникнення, інколи одночасного, без кондомів", - обурювалася представниця звинувачення Елена Сарасейт.

Так проявилася юридична колізія: справа кричуща, але на відео видно, що опору дівчина не чинить. І якщо за попередньою версією закону саме за зґвалтування притягнути складно, нова це дозволяє: жодної згоди на статеві стосунки дівчина не давала.

Правозахисники поспішили про всяк роз'яснити, що таке добровільна згода, використавши метафору з чаєм. Наприкінці минулого року ролик з'явився і в українському перекладі:

Обтяжливими моментами вважатимуться, в тому числі, близькі стосунки з жертвою - наприклад, офіційний чи цивільний шлюб.

Окремо прописана стаття за сексуальне насильство (до п'яти років) - "будь-які насильницькі дії сексуального характеру, не пов'язані із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи".

Є в законі і інші важливі моменти. Так, з'являється покарання за примушування до шлюбу та співжиття у вигляді обмеження чи позбавлення волі до трьох років.

Вводиться поняття домашнього насильства - систематичного вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо близької людини, яке завдає їй страждань, призводить до емоційної залежності та погіршує якість життя.

За злочин передбачаються громадські роботи (150 - 240 годин), арешт до шести місяців, позбавлення волі до двох років чи обмеження до п'яти.

Крім того, кривднику можуть заборонити жити разом із жертвою, комунікувати і наближатися до неї на визначену відстань.

ЗЛОЧИНИ ЩОДО ДІТЕЙ

Якщо йдеться про людину, молодшу шістнадцяти років, тут діють старі норми - до п'яти років у в'язниці. В даному випадку йдеться лише про повнолітніх (старших 18 років).

А от за сексуальні дії щодо дитини, молодшої чотирнадцяти років передбачене позбавлення волі від п'яти до десяти років. При тому, що сам обвинувачуваний може бути не набагато дорослішим (теж неповнолітнім, але старшим 14-ти).

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна