Норми відпустки в Україні за законодавством: Скільки і кому можна відпочивати

Питання норм відпусток за законодавством хвилює багатьох українців, які офіційно працевлаштовані і мають право на оплачуваний відпочинок

Журналіст відділу «Життя»
Норми відпустки в Україні за законодавст…
Фото: Pixabay

Depo.ua розповість про норми відпусток, їх види та додаткові дні відпустки, в залежності від наявності дітей, їхнього віку, виду роботи та іншого. Про те, як оформити субсидію, ми розповідали раніше. 

Відпустка в Україні 2021: порядок, умови надання та як розрахувати 

Право на відпочинок закріплене у 45-й статті Конституції України. Йдеться про щорічну оплачувану відпустку. Умови надання, порядок та тривалість визначаються Кодексом законів про працю України та Законом України"Про відпустки". Важливо пам'ятати, що відпустка – це гарантоване державою право людини. 

Хто має право на відпустку

Таким правом можуть скористатися громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами незалежно від форм власності та виду діяльності, а також ті, хто працює за договором на фізичну особу. 

Види відпусток: основа та додаткова

Право на основу відпустку мають усі працівники, а ось для отримання додаткової потрібно мати відповідні підстави. Серед них – робота зі шкідливими речовинами, важкі умовами праці з понаднормовою тривалістю робочого дня. 

Відпустка: скільки днів на рік

За законом, основна відпустка не може бути меншою, ніж 24 календарних днів на рік. Працівники мають право на поділ щорічної відпустки, проте одна з частин має становити не менше 14 календарних днів, взятих поспіль. 

Інші варіанти можуть різнитися для деяких категорій працівників. У різних випадках норма кількості днів відпустки регулюється спеціальними актами законодавства.

Як розрахувати тривалість відпустки

Тривалість відпусток завжди розраховують у календарних днях, святкові дні не враховують. 

У перший рік роботи право на відпустку отримується після піврічної безперервної праці. Тоді працівник може взяти повну основну відпустку та скористатися правом на додаткову. У разі, коли працівник скористався відпусткою до відпрацювання шести місяців на підприємстві, тривалість відпустки визначається пропорційно до відпрацьованого часу.

Хто має право на позачергову відпустку, без відпрацювання на посаді 6 місяців

Існують певні категорії, які можуть претендувати на основну відпустку в повному обсязі без безперервної роботи протягом півроку на одному підприємстві. Такі категорії зазначені на сайті Міністерства юстиції.

Чи можна брати відпустку на вихідні

Так, жодних правил щодо того, що відпустка, як основна, так і додаткова, мають починатися з робочих днів – нема. Проте відпустку мають продовжити на кількість святкових або неробочих днів (крім календарних вихідних). Тобто якщо, наприклад, День Конституції припав на вашу двотижневу відпустку, ви зможете відпочити один додатковий день. 

Як оформити відпустку 

Зазвичай на підприємствах існує черговість отримання відпустки, яка визначається графіком, складеним власником або уповноваженим органом. 

Про відпустку робітника повідомляє сам керівник у встановлений нормативними актами термін. Якщо ви згодні з датами відпустки – заява не потрібна. 

Також за Законом України "Про відпустки" поза графіком на відпочинок можуть претендувати такі категорії осіб:

  • особи, які не досягли 18 років
  • люди з обмеженими можливостями 
  • жінки перед декретом або після нього
  • жінки, які мають двох та більше дітей до 15 років або дитину з обмеженими можливостями 
  • батьки, що виховують дітей у будинках сімейного типу
  • одинока матір чи батько, які виховують дитину самостійно, також опікуни, піклувальники чи інші самотні особи, які виховують одного чи більше дітей до 15 років
  • ветерани праці й особи, що мають заслуги перед Батьківщиною 
  • ветерани війни, особи, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною 
  • дружини та чоловіки військових

Щоб оформити відпустку, потрібно звернутися до відділу кадрів. У кожного підприємства свій алгоритм дій у такий ситуації. Зазвичай, ви маєте написати заяву на оплачувану відпустку, яку має підписати  керівник. Гроші за відпустку, зазвичай, виплачують разом із зарплатнею. Проте можливі варіанти. Важливо дізнатися про порядок отримання відпусток на підприємстві, коли будете влаштовуватися на роботу. 

Невикористана відпустка під час звільнення

Як правило, працівник може отримати грошову компенсацію за невикористану відпустку під час звільнення. Працівники, які мають право на додаткову відпустку, мають отримати компенсацію і за неї. 

Якщо ви не використали відпустку і залишаєтеся працювати на цьому ж підприємстві, ви також можете обрати грошову компенсацію. При цьому відпустка має бути не меншою, ніж 24 календарних днів. 

Також дозволяється перенесення щорічної відпустки за ініціативою працівника чи роботодавця. 

Соціальна відпустка на дітей 2021 

Статтею 182-1 КЗпП України й статтею 19 Закону України "Про відпустки" встановлено перелік осіб, які можуть розраховувати на додаткову, так звану "соціальну відпустку". Зазвичай це +10 календарних днів на рік, а у випадку, коли підстав дві чи більше – 17 календарних днів, це максимум оплачуваної відпустки, яку надають на підприємстві згідно з законом.

Хто може претендувати на соціальну відпустку

  • жінка, що має двох чи більше дітей віком до 15 років,
  • матір дитини з інвалідністю
  • жінка, що усиновила дитину
  • матір особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I груп
  • одинока матір або батько, які виховують самостійно
  • одинока матір або батько дитини з інвалідністю, які виховують самостійно дитину
  • опікуни дитини
  • опікуни дитини з інвалідністю
  • один з прийомних батьків
  • один з батьків-вихователів або власників дитбудинку сімейного типу.

У яких працівників відпустка більша за стандартну норму

Деякі працівники мають право на відпустку більшої тривалості, ніж інші. Це обумовлено умовами та складністю їхньої праці. Зокрема, йдеться про такі сфери діяльності:

  • промислово-виробничий персонал вугільної, сланцевої, металургійної, електроенергетичної промисловості
  • відкриті гірничі роботи
  • робота на поверхні шахт
  • розрізи  кар’єрів і рудників
  • будівельно-монтажні роботи у шахтному будівництві, на транспортуванні та збагаченні корисних копалин.

Працівники таких професій мають 24 календарних дні, проте далі за кожні два відпрацьованих роки, їхня відпустка збільшується на 2 календарних дні. Таких додаткових днів не може бути більше, ніж 28. 

Працівники освітньої і наукової галузі мають право на 56 календарних днів відпустки, зокрема, йдеться про:

  • керівників навчальних закладів й установ освіти
  • керівників навчальних частин (підрозділів) інших установ і закладів
  • педагогічних, науково-педагогічних працівників й наукових працівників.

Люди з інвалідністю I й II груп мають право на основну відпустку тривалістю 30 календарних днів. III групи – 26.

Ті працівники, які не досягли 18-річчя, можуть розраховувати на основну відпустку у 31 календарний день.

Керівники підприємств та директори також мають право на додаткову відпустку. Це визначається колективним договором. 

Ще одна підстава для подовженої відпустки – ненормований робочий день. Зазвичай працівнику дають додатково відпочивати не більше тижня. 

Як правило, усі розрахунки щодо стажу, додаткових відпусток ведуться бухгалтером підприємства. 

Плюс чотири дні за роботу на комп'ютері

Більшість хвилює питання щодо того, чи мають вони право на додаткові дні відпустки за роботу на комп'ютері. Дійсно, постанова КМУ № 1290 містить задеклароване право працівника, який працює за комп'ютером, ноутбуком, на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці. Це плюс чотири календарних дні на рік. 

Колективний чи трудовий договір має містити перелік професій, які підпадають під цю постанову. Втім, навіть якщо договір не укладено, за законом, роботодавець не має права відмовляти працівнику у додаткових днях відпочинку. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme