Хто і за що отримав Нобелівську премію 2020: Список нагороджених

Сьогодні у Стокгольмі завершився Нобелівський тиждень 2020, і він вийшов дуже цікавим: тут і нагорода за винайдення способу редагування геному, і за розширення розуміння теорії відності Енштейна, і за виявлення "тихого вбивці", що врятувало мільйони життів

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Хто і за що отримав Нобелівську премію 2…

Щоправда, Нобелівка як і більшість подій цього року, пройшла під прапором пандемії коронавірусу: оголошення відбулися традиційно, а от традиційне дійство в Консертусеті в Стокгольмі у грудні замінить цифрова церемонія нагородження. Святковий бенкет було перенесено на 2021 рік. Втім, незважаючи на загальну кризу цьогорічна винагорода "набрала ваги" на 1 млн шведських крон, і у перерахунку на долари становить 1,1 млн.

Медицина та фізіологія

нобелівська премія з медицини та фізіології

Нобелівську премію 2020 з медицини та фізіології отримали науковці Харві Альтер, Майкл Хаутон і Чарльз Райс, першовідкривачі вірусу гепатиту С. 

На той час наука вже класифікувала два віруси гепатиту, але вони не пояснювали величезної кількості хронічних випадків хвороби, тож вчені почали шукати далі. Завдяки їх роботі на сьогоднішній день "тихий вбивця" гепатит С вважається виліковним.

Гарві Дж. Альтер  займався вивченням випадків захворювання на гепатит у людей, яким переливали кров. Майкл Гоутон  визначив генетичну послідовність вірусу. Чарльз М.Райс використовуючи технології генної інженерії реплікував вірус та довів, що саме він викликає поширені хронічні випадки гепатитів. 

Детальніше про гепатит С та внесок лауреатів Нобелівської премії у здоров’я усього людства ви можете дізнатися у матеріалі "Гепатит С: За що дали Нобелівську премію-2020 з медицини".

Фізика

нобелівська премія з фізики

Коли масивна зірка руйнується під власною гравітацією, вона утворює чорну діру, настільки важку, що вона захоплює все, що проходить її горизонт подій. Навіть світло не може врятуватися.

Роджер Пенроуз – лауреат Нобелівської премії з фізики 2020 року – придумав геніальні математичні методи вивчення загальної теорії відносності Альберта Ейнштейна. Він показав, що теорія веде нас до утворення чорних дір, монстрів часу і простору, які захоплюють все, що в них входить.

Навіть Альберт Ейнштейн, батько загальної відносності, не думав, що чорні діри насправді можуть існувати. Однак через десять років після смерті Ейнштейна британський теоретик Роджер Пенроуз продемонстрував, що чорні діри можуть утворюватися і описали їхні властивості.  В глибині чорні діри приховують сингулярність, кордон, від якої ламаються всі відомі нам нині закони природи.

Щоби довести, що формування чорної діри є стабільним процесом, Пенроузу необхідно було розширити методи вивчення теорії відносності - вирішити проблеми теорії з новими математичними поняттями. Новаторська стаття Пенроуза була опублікована в січні 1965 року і до цих пір вважається найважливішим внеском в загальну теорію відносності з часів Ейнштейна.

Крім нього, половина Нобелівської премії була спільно вручена Рейнхарду Гензелю і Андреа Геза '' за відкриття надмасивного компактного об'єкта в центрі нашої галактики".

Хімія

нобелівська премія з хімії

Лауретками Нобелівської премії з хімії цьогоріч стали Еммануель Шарпентьє та Дженніфер А. Дудна за розробку метода редагування геному CRISPR/Cas9. Так, саме тих "генетичних ножиць" новини про які ми можемо регулярно бачити у ЗМІ.

Завдяки цьому інструменту науковці можуть змінювати ДНК усього живого, від мікроорганізмів до людини.

Як це працює:

Технологія CRISPR – Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats – це біологічна система для зміни ДНК, яка базується на імунній системі бактерій. У своїй природній формі "ножиці" CRISPR/Cas9 розпізнають саме ДНК вірусів: коли вірус атакує бактерію, та виробляє генетичний матеріал, відповідний генетичній послідовності нападника. Поєднуючись з ключовим білком Cas9 він може прикріпитися до ДНК вірусу, зламати його генетичний код і нейтралізувати ворога.

Цей процес можна порівняти із роботою антивірусів на комп'ютерах: у них є база даних фрагментів вірусів, завдяки якій вони виявляють шкідливі програми.

Втім, вчені довели, що цей інструмент може розрізати будь-яку молекулу ДНК у потрібному їм місці, що дозволить змінювати ДНК на свій розсуд – в тому числі саме цей метод може допомогти побороти важкі спадкові хвороби. Процес настільки точний, що вчені можуть перебрати мільярди хімічних комбінацій – складових ДНК клітини, – щоб внести в генетичний код якусь конкретну ключову зміну.

"Генетичні ножиці CRISPR/Cas9 призвели до революції у молекулярній біології, відкрили нові можливості для селекції рослин, зробили внесок в інноваційні методи лікування раку, а також можуть здійснити мрію про лікування спадкових хвороб", – йдеться у заяві Нобелівського комітету.

Література

нобелівська премія з літератури

Нобелівську премію 2020 з літератури було присуджено американській поетесі Луїзі Глюк "за її безпомилковий поетичний голос, який завдяки своїй суворій красі перетворює індивідуальне існування на загальне".

Її вважають однією з найвидатніших поетес сучасної американської літератури. Центральні сюжети її творів – дитинство, родина, близькі стосунки з батьками, братами та сестрами. 

Мир

Нобелівську премію миру за 2020 рік вирішили присудити Світовій продовольчій програмі за її зусилля по боротьбі з голодом, внесок в покращення умов для людей у постраждалих від конфліктів районах і за те, що вона виконує функції рушійної сили, "запобігаючи використанню голоду як зброї війни і конфлікту".

нобелівська премія миру 2020

"Необхідність міжнародної солідарності і багатостороннього співробітництва як ніколи помітна. Світова продовольча програма - найбільша гуманітарна організація світу, яка займається проблемами голоду і сприяє продовольчій безпеці", – йдеться у заяві Нобелівського комітету.  

У 2019 СПП надала допомогу майже 100 мільйонам людей в 88 країнах, які стали жертвами гострої продовольчої небезпеки і голоду. У 2015 році викорінення голоду було прийнято в якості однієї з цілей ООН в сфері сталого розвитку. І СПП є основним інструментом ООН для досягнення цієї мети.

До того ж, пандемія коронавірусу сприяла різкому зростанню кількості жертв голоду в світі. Зокрема в таких країнах, як Ємен, Демократична Республіка Конго, Нігерія, Південний Судан і Буркіна-Фасо, поєднання насильницьких конфліктів і пандемії призвело до різкого зростання кількості людей, що живуть на межі голоду і перед обличчям цієї загрози Світова продовольча програма "продемонструвала вражаючу здатність активізувати свої зусилля".

"Світу загрожує небезпека виникнення кризи голоду неосяжних розмірів, якщо Світова продовольча програма та інші організації, що займаються наданням продовольчої допомоги, не отримають фінансову підтримку, якої потребують", – йдеться у заяві Нобелівського комітету.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme