Немає гарячої води: Що робити і як встановити бойлер

Щороку більшість українців наважуються на придбання бойлера: це й не дивно, адже у низці міст зростають проблеми з централізованим постачанням гарячої води

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Немає гарячої води: Що робити і як встан…

Depo.ua дізнався, як вигідно придбати бойлер, встановити його у власній чи орендованій квартирі і які ще є варіанти, крім моржування й набридливого використання каструль з окропом.

Як обрати бойлер

Бойлер – це герметичний бак, в якому встановлений нагрівальний елемент. Вода в ньому зберігається наче в термосі й нагрівається, коли ним не користуються. Для того, щоб визначитися, на скільки літрів потрібен бак, треба розрахувати, скільки витрачається води: кількість членів сім'ї, які її споживають, кількість джерел споживання води і як часто вона використовується.

Бойлер – це герметичний бак, в якому встановлений нагрівальний елемент

Фахівці радять наступні параметри:

  1. Для родини з 1-2 людей – 50 і 80 літрів.

  2. Від 3 людей – 80 і 100 літрів.

  3. Для 5-7 людей – 120-150 літрів.

Бойлери бувають декількох форм: найпоширеніші – циліндричний, прямокутний і тонкий. Перший – купують найчастіше, він не дорогий. Зате тонкі моделі виграють у процесі експлуатації, внаслідок зменшеної площі зіткнення нагрітої й холодної води вони швидше нагріваються. Що стосується компактних прямокутних моделей, вони максимально ефективні в енерговитратах завдяки великому прошарку теплоізоляції.

Сухий або мокрий ТЕН: в чому різниця

Водонагрівачі в бойлерах бувають з мокрим і сухим ТЕНом. Сухі розташовані поза стінками бака і гріють його, а не воду. Мокрі зовні нагадують кип'ятильник, ну і принцип роботи в них схожий.

Сухий ТЕН дорожчий, але вважається, що в наших умовах він кращий, адже мокрий ТЕН контактує з водою, і оскільки вода в наших містах досить жорстка, з часом ТЕН піддається корозії і починає працювати гірше, з великими витратами електроенергії. Сухий ТЕН ізольований від води, більш довговічний та енергоефективний навіть після 5-8 років роботи. До речі, деякі сучасні водонагрівачі мають два ТЕНи.

Якої потужності бувають бойлери

Потужність більшості бойлерів – 1,5 кВт, деякі виробники пропонують бойлери потужністю 1,4 кВт і 2,0 кВт. Такі потужності не вимагають окремої лінії, хоча якщо ви живете в старому будинку, можливо, що заради бойлера доведеться змінювати електрику.

Від потужності бойлера залежить, як швидко він нагріватиме воду. Але варто пам'ятати, що чим він потужніший, тим більше витрачається електроенергії під час роботи.

Як зекономити з бойлером

Бойлер на стіні

В Україні нічний тариф на електроенергію нижчий за денний. Цим можна скористатися під час використання бойлера. Щоправда, доведеться спочатку встановити багатотарифний лічильник, завдяки якому оплата за електрику проводиться за двома тарифами – з 7:00 до 23:00 (це денний час і дорожчий тариф) і за витрату електрики з 23:00 до 7:00 (нічний час і дешевший тариф, орієнтовно 70% від денного). Це близько 1 200 гривень.

Придбавши бойлер з таймером, можна виставити на ніч температуру – бойлер нагрівається за дешевшим тарифом, а вдень ви цю воду використовуєте і сам бойлер вже не вмикаєте.

В будь-якому разі підрахунки показують, що вартість одного кубу води, нагрітого в бойлері, нижча за вартість гарячої води з централізованої труби.

Вихідні дані для обчислень:

1. У столиці станом на грудень 2020 року вартість 1 куб. м холодної води становить 10,212 грн.

2. На ринку представлені бойлери потужністю від 1,5 кВт. до 3 кВт. Як показує практика, найбільший попит мають моделі бойлерів обсягом 80 літрів і потужністю 1,5 кВт.

Розглянемо вартість 3 куб. м гарячої води на місяць отриманої таким бойлером при використанні звичайного електролічильника.

Вартість води 30,636 грн
Витрата електроенергії на нагрівання бойлера 3000 л води (3 куб. м) з температури з 15°C до 55°C з ККД бойлера 96% Близько 145,38 кВт-год
Вартість нагрівання води (електроенергія по 1,68 грн за кВт-год) 244,23 грн
Всього до сплати (разом з вартістю холодної води) 274,87 грн

Станом на грудень 2020 року вартість постачання гарячої води з централізованої труби у столиці становить 97,89 грн за 1 куб. м. Отже, якщо вартість 3 куб. м централізованого постачання гарячої води становить 293,67 грн, то при користуванні бойлером ця сума знизиться на 18,8 грн, тобто на 6,4%.

Згідно з підрахунками, бойлер не є надто економічно-вигідною альтернативою централізованому постачанню гарячої води, оскільки його окупність разом з встановленням буде довгою. Однак бойлер стає у нагоді саме тоді, коли постачання гарячої води у будинку відсутнє, що, зокрема у Києві й інших великих містах, є постійним явищем.

Скільки коштує бойлер: новий і б/в

Якщо цікавитися цінами, то новий бойлер для невеликої родини на 50-70 літрів коштує не так і дорого – приблизно як смартфон, а подекуди й дешевше.

Ціни на нові бойлери в інтернет-магазинах

Ціни на нові бойлери в інтернет-магазинах

 

Не новий бойлер можна придбати за півціни, хоча є ризик натрапити на бракований товар. Фахівці не радять купувати бойлери, які використовували понад трьох років. До того ж бойлер, який вже був у використанні, новим власникам часто доводиться ремонтувати, що витрачає не лише кошти, але й час.

Ціни на вживаний бойлер

 

Ціни на вживаний бойлер

Встановити бойлер: які правила і скільки це коштує

Бойлер можна вмонтувати у будь-яке місце квартири з водопостачанням: у ванну, туалет чи на кухні. На YouTube є багато відео, де детально розповідається, як це зробити. До того ж до всіх нових бойлерів додається інструкція. Але, якщо немає досвіду в подібних роботах, краще не встановлювати бойлер власноруч, оскільки в разі неправильного підключення можна отримати проблеми з електрикою чи затопити сусідів.

Краще довірити цю справу найманому працівнику – це не дуже дорого, у порівнянні з вартістю бойлера. Наразі в Інтернеті можна знайти багато сервісів, які надають подібні послуги, також можна подивитися рейтинг кожного працівника і домовитися про ціну і час.

Вартість монтажу бойлера

Вартість монтажу бойлера

Ціни на монтаж бойлера

Якщо потрібно встановити бойлер в орендованому житлі, краще запитати дозволу у власників. Можна запропонувати сплатити вартість і встановлення бойлера власнику житла, і вони часто погоджуються. Нерідко орендарі купують і встановлюють бойлер за свої гроші, а коли виїжджають, то або забирають його із собою, або ж власники житла сплачують певну частину від його вартості.

Бувають і ситуації, коли власники категорично проти бойлера, тоді доводиться шукати інші варіанти.

Чим можна замінити бойлер в будинку

Якщо можливості встановити бойлер немає, можна розглянути альтернативні варіанти. Нерідко у будинках використовують проточний водонагрівач – в ньому холодна вода йде через трубу, в якій розташований нагрівальний елемент, і виходить вже гарячою. Перевагою є те, що у проточного водонагрівача немає місткості, тож він не займає багато місця. Його можна встановити навіть без дозволу власників. Це важливо для тих, хто орендує житло. Ціни на нього різні, залежно від марки та потужності.

Вартість проточних водонагрівачів в інтернет-магазинах

Однак зекономити з ним все-таки не вдасться. Для того, щоб швидко нагрівати великі об'єми води, потрібен буде прилад потужністю від 3 до 27 кіловатів. Існують малі проточні водонагрівачі зі споживаною потужністю 3-8 кВт, але не всяка електропроводка їх здатна витримати. Тоді для водонагрівача, швидше за все, буде потрібна окрема проводка й захисна автоматика.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme