Небезпека азбесту: вплив азбесту на здоров'я людини

Азбестом називають досить великий клас силікатів, відомих високою міцністю, пластичністю і стійкістю до високих температур

Небезпека азбесту: вплив азбесту на здор…

Хімічна формула матеріалу - 3MgO • 2SiO2 • 2H2O.  Азбест майже ідентичний популярному серед косметологів тальку. Найбільші поклади азбесту розташовані по всьому світу - Китай, Канада, США, Італія, Бразилія, Зімбабве, Росія, Південно-Африканська Республіка, Казахстан.

Користь від використання "гірського льону" люди зрозуміли ще до нашої ери; згадки про дивовижні волокнисті "палаючі камені", які можна вичісувати і ткати, знаходимо в античних авторів. Пізніше, в 13 столітті, відомий італійський першовідкривач Марко Поло, повернувшись з Китаю, захоплено відгукувався про чарівну тканину, що не горить у вогні - нескладно здогадатися, про що йдеться. Варто зауважити, до науково-технічної революції ХХ століття азбест використовували мало, але винахід парового двигуна зробив мінерал надпопулярним, і з нього стали виготовляти всі теплоізоляційні деталі механізмів. Вплив азбесту на організм людини тоді ще було вивчений недостатньо.

 

Характеристики азбесту

Замінити мінерал (дані про небезпеку азбесту наведемо нижче) досить складно, і характеристики його унікальні.

 

Розглянемо важливі характеристики азбесту:

1. Азбест-бактерицидний матеріал, у вологому середовищі він не злежується, не піддається гниттю та не має жодного неприємного запаху.

2. Матеріал може з легкістю поглинати, утримувати рідини (крім кислот) і звукові хвилі.

3. Азбест довговічний - стійкий до постійного механічного впливу (коефіцієнт його тертя по залізній поверхні дорівнює 0,8).

4. Еластичний - це мінерал з волокнистої структурою, що дозволяє комбінувати його з найнесподіванішими матеріалами - тканиною, папером, всілякими полімерами і т.д.

5. Розчиняється кислим середовищем (лугостійкість - 9,1-10,3 pH), і добре виводиться з організму людини.

 

Властивості азбесту

 
 

 

Силікат володіє чудовим набором якостей, через які його неможливо переоцінити і складно замінити. Країни, де азбест заборонений, навчилися замінювати його базальтовим

волокном, мінеритом, керамічним волокном, ПВА, целюлозою - але, по-перше, ці  матеріали набагато дорожче, по-друге, їх шкода поки вивчена недостатньо, а, по-третє, виробництво таких замінників шкодить навколишньому середовищу (чого тільки варте виготовлення целюлози, що вимагає величезних обсягів прісної води). Важливо підкреслити: вищеперелічені замінники не володіють всім "азбестовим набором" властивостей одночасно.

 

Найбільш важливі властивості азбесту:

• вогнетривкість - його температура експлуатації може досягати + 1500 ° С (в самому центрі пожежі + 800-900 ° С), безпечний при нагріванні, в порівнянні з тим же пластиком;

• надміцність - щільність на розрив і розтягнення більше, ніж навіть у сталі (понад 300 кг ∙ с / мм2);

• щільність - 2400-2600 кг / м3;

• непроводімость електричного заряду, мінерал може бути застосовний як ізоляція.

• має властивості захисту від радіації.

 

Застосування азбесту

Маючи таке відмінне "резюме", азбест є дійсно незамінним у використанні. Історично цей мінерал спершу використовували переважно будівельники, але з часом, точніше - з прогресом, корисний силікат розширив горизонти своїх власних можливостей.

 

Застосування азбесту можливо в таких сферах:

1) текстильна промисловість (індивідуальний захист для металургів, пожежників, саперів, працівників хімічних заводів, зварювальників);

2) будь-які міські інженерні мережі- труби водопроводу, електропроводи і опалення;

3) машинобудування (зчеплення автомобілів, ремені приводу, гальмівні стрічки, колодки, елементи ізоляції кораблів, ракет, літаків, заводських агрегатів);

4) будівельна сфера (асбоцемент, плити і листи, покриття дахів - шифер, азбест листовий, незаймисті герметики, лакофарбові матеріали);

5) важка металургія (в блоках футерування доменних печей, під час виробництва окатишів);

6) хімічна промисловість (фаоліту, наповнювач, папір, картон, асбестірованние сітки).

 

Небезпека і шкода азбесту

Інформація про шкоду і небезпеку азбесту досі бентежить читачів, так як ця тема була досить актуальною в зв'язку з побоюваннями щодо впливу мінералу на здоров'я.

Перш ніж приступити до аналізу, арто уточнити такий факт: існують два різновиди азбесту - хризотил (серпентиніт) і амфібол (він же - амозит, актіноліт, рибекит, тремоліт, антофиліт). У них майже ідентичні фізичні і хімічні характеристики. Але безпосередній вплив азбесту на організм людини різний - залежить від виду.

 

Розглянемо факти про вплив азбесту

1. Волокна азбесту можуть при вдиханні пилу потрапляти в легені. Це абсолютно достовірне твердження, але ступінь негативного впливу залежить від дози, тривалості впливу та виду волокна. Чим вище доза і тривалість взаємодії, тим вище ризик. Що стосується виду волокна, то завдяки свому хімічному складу і кристалічній структурі хризотил (гідросилікат магнію) являє собою м'які шовковисті волокна, а амфіболові волокна (гідросилікат заліза) - гострі і тверді. Саме вдихання останніх травмує дихальні шляхи.

2. Амфіболовий азбест стійкий в кислому середовищі легень людини (тобто накопичується в легенях), а хризотиловий розчиняється.

3. За даними досліджень на тваринах хризотил азбест швидко виводиться з легких, а амфібол має період виведення більше 2 років, за такий час він встигає досить нашкодити здоров'ю.

4. Хвороби, викликані вдиханням амфіболового пилу навіть в низьких концентраціях, досить серйозні - наприклад, мезотеліома і карцинома - два різновиди раку легенів. Хризотиловий азбест не здатний викликати такі захворювання при впливі навіть в помірних концентраціях. Шкода проявляється тільки при тривалій дії дуже високих концентрацій, які не існують навіть на виробництві.

5. Імовірність впливу пилу від азбесту багато в чому залежить від способу видобутку мінералу: хризотил добувають з відкритих родовищ, на свіжому повітрі, а амфібол - шахтним методом (зауважимо, сьогодні його вже навіть припинили видобувати, так як існують незаперечні дані про небезпеку амфібола, вивчені і доведені численними дослідженнями).

 

Висновки

Інформація про небезпеку азбесту не є такою вже беззаперечною. Яка справжня причина суворої заборони мінералу більшістю країн світу? Турбота про громадське здоров'я чи вплив азбесту на організм людини? Можливо, причина не настільки очевидна?

Доведеться повернутися на століття назад, щоб зрозуміти, чому застосування азбесту дійсно мало негативні наслідки для людей. На території Європи були розташовані родовища амфібола, саме його використовували при будівництві будинків в найбільш густонаселених європейських містах. Після Другої світової війни, коли після катастрофічних руйнувань внаслідок масових бомбардувань, люди розбирали завали і вдихали пари амфіболу, і грубо нехтували заходами з безпеки використання азбесту. Всі негативний вплив азбесту на здоров'я, доведено і, безперечно, амфібол має шкідливий вплив.

У 80-х роках минулого століття країни, де раніше був популярний азбест, зіткнулися з необхідністю шукати альтернативу цьому мінералу. Так як прогрес не стоїть на місці, його вдалося замінити, тільки тепер ці матеріали дорожчі, що вигідніше їх виробникам. Тому суперництво на ринку збуту асбестозамінників перетворилося у війну за місце під сонцем. Як результат - наслідки інформаційної компанії з дискредитації азбесту ми бачимо і сьогодні. Так само, як виробники вугілля лякали людей смертельною небезпекою електроенергії на початку ХХ століття - методи не змінюються. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme