Навіщо Міносвіти хоче запитати в школярів про розвал України

МОН України вирішило провести у школах досить цікаве соцопитування. І попри провокаційні для більшості людей питання щодо України і Росії, логіка у ньому є, причому позитивна

Навіщо Міносвіти хоче запитати в школярі…

Активістка і письменниця Лариса Ніцой розповсюдила у "Фейсбуці" допис щодо соціологічного опитування, яке збирається провести МОН у школах серед учнів 7-11 класів.

"Непотопляємий директор департаменту МОНу (підписано першим заступником директора Департаменту Челомбітько, - авт.) 24 жовтня 2016р розіслав листа місцевим органам управління освіти з клопотанням провести опитування серед учнів 7-11 класів. Опитувальник підготувала (сертифікувала) Академія педагогічних наук України!!!Звинуватити науковців цієї структури в непрофесіоналізмі не повертається язик, то ж звинувачую їх у навмисних антидержавних діях. Науковці через опитувальник застосовують психологічні прийоми та маніпулюють свідомістю дітей, нав’язуючи їм думку, що Україна може бути поділена на окремі країни або думку, що Україна - це "єдіная страна з Росією", - побивається Ніцой.

Вона додає фото анкети і продовжує.

Навіщо Міносвіти хоче запитати в учнів про розвал України - фото 1

"1. Опитувальник російською мовою (це квіточки порівняно з тим, що далі).

2. В опитувальнику є питання "Я бы хотел(ла), чтобы Украина присоединилась к политическому и экономическому союзу с Россией". Мало того, що такого питання не повинно бути в принципі, так на нього ще пропонується 8 варіантів відповіді !!! Дітям нав’язується думка, що така ситуація можлива, над нею дітям ще пропонується подумати, щоб вибрати, який варіант з восьми їм підходить. Такий варіант можливий на 2, 3, 4, 5, 6 чи 7 балів", - додає Ніцой.

Ну і далі її обурення продовжується в такому ж дусі. Наводяться приклади питань з опитувальника про "Однакові українську і російську культури", "Україна і Росія мають бути однією державою" і таке інше. 

Звичайно, відразу з'явилася купа обурених, які закликали "публічно покарати", "відправити в СБУ" всіх причетних до ідеї дослідження, запрошували до дискусії Міністра освіти та науки Лілію Гриневич, "затегали" навіть прем'єра Гройсмана, написали листа голові СБУ Грицаку і скріншотили в коментарях до допису Ніцой.

Навіщо Міносвіти хоче запитати в школярів про розвал України - фото 2

Попри таку кількість незадоволених, які побачили в анкеті "руку чи ногу Кремля", хочеться трошки розібратися і дещо пояснити стосовно даного опитувальника і соцдослідження загалом.

По-перше, 90% анкет були надруковані українською (ось тут докази) і лише 10% - російською. По-друге, на жаль для більшості дописувачів, що волали у Всесвіт про "Путіна, який це особисто оплатив", дане соцопитування - справа рук європейців.

За словами Наталії Зайцевої-Чіпак, директора в Українському центрі вивчення громадської думки "Соціоінформ", цей опитувальник не складала Академія педагогічних наук.

"Він є частиною освітньої програми Мої Медіа, які фінансуються датчанами. Підлітки проходили спеціальні навчання і тепер робиться замір щоб перевірити ефективність програми", - каже Зайцева-Чіпак.

Навіщо дане опитування

Навіщо Міносвіти хоче запитати в школярів про розвал України - фото 3

Більшість критиків даної анкети стверджують, що учні у 13-17 років взагалі не розуміють політичних процесів, тому використовувати їх у політиці не варто, а дане соціологічне опитування - пропаганда, маніпуляція і використання дітей для підриву незалежності країни в майбутньому. 

Головний аргумент даних суджень - кілька питань в анкеті: "Українська і російська культура цілковито однакові", "Україна та Росія мають бути однією державою", а також варіанти відповіді щодо шляхів розвитку України, де окрім входження до ЄС, союзу з Росією, позаблокового статусу та незалежності є варіант із розвалом країни. Мовляв, саме формулювання питань досить хитре і наштовхує на певні висновки від самого початку. Критики вважають, що останній варіант закладає у головах дітей думку про те, що Україна може розвалитися, а цього робити не можна в принципі.

Навіщо Міносвіти хоче запитати в школярів про розвал України - фото 4

Насправді, діти у віці 14, 15, 16 і 17 років активно цікавляться політикою, як мінімум тоді, коли відбуваються історичні події. Два "Майдани" це довели. Оскільки, на обох і в обох участь брали школярі - сам був у 2004, сам бачив в 2013-2014-у. Діти також дивляться телевізор і читають новини, а не живуть у вакуумі. Тому вони розуміють значення слова "розпадеться", особливо після "русскої вєсни", знають ціну цього поняття.

За великим рахунком, дане дослідження, навпаки, є корисним. Оскільки, саме це покоління досить скоро стане політично активним, буде йти на вибори, зможе визначати шлях країни. Багато з цих дітей будуть активістами, дехто піде в політику, а хтось цілком може стати звичайним "зомбі", якого використовуватимуть для різного роду акцій протесту у корисливих цілях. 

І саме правильне, патріотичне виховання у школі закладає фундамент цілісності суспільства в майбутньому. Проте, як дізнатися, чи достатньо правильна шкільна програма і підготовка молодого покоління, виховання його у дусі патріота, без вивчення ситуації?

Соцопитування якраз і є цим маркером, який покаже ситуацію в головах цього молодого покоління. Скільки з цих дітей вважають, що навіть попри війну, ми з Росією - одна держава. Скільки дітей допускають думку про розвал України, а хто, навпаки, вважає, що нам не потрібні жодні союзи. Воно покаже, де цих дітей найбільше і дасть змогу робити висновки стосовно того, як саме покращити ситуацію, як змінити навчальну програму, підхід до дітей. А, можливо, навпаки в нас все чудово і всім на Росію плювати. 

"Це опитування, щоб зрозуміти, чого далі навчати підлітків. Чи уразливі вони до пропаганди. Усі ці підлітки живуть не у космосі. Вони усе чують. І так варто знати що вони думають до того, як підуть голосовати. І скоригувати навчальну програму вчасно", - вважає Зайцева-Чіпак.

Проте, є одне суттєве але. Навіть попри добрі наміри цього дослідження, ситуація показує, що наше суспільство в умовах війни не готове до європейських ліберальних підходів у питаннях, пов'язаних з нашим російським ворогом. І будь-які незручні питання можуть тлумачитися у дусі провокації та пропаганди. Саме тому, бажано змінити підхід до дослідження. Перед тим, як розповсюджувати вказівки з вимогою провести соцопитування, МОНу слід було подумати із публічним роз'ясненням ситуації. Суспільство до такої методології сьогодні потрібно готувати не день, два чи тиждень, а кілька місяців. Потрібно було проводити батьківські зібрання у школах. Але в нас переміг "совковий" підхід, який викликав нездорове обурення в більшості людей, які запрограмовані на "агентів Кремля". І це сталося виключно через непрофесійність МОНу, який тепер буде думати, як "розрулювати" скандал, можливо, даючи прес-конференції.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme