Наступник Лікарчука: Я розумію, що багато чим ризикую

ЗНО-2016 заплановано на 5 травня - 10 липня, але на 100% ще не відомо, чи воно відбудеться

Валентина Емінова
Головний редактор
Наступник Лікарчука: Я розумію, що багат…

Вадим Карандій, наступник директора Українського центру якості освіти Ігоря Лікарчука,  який звільнився після гучного скандалу навколо центру, розповів depo.ua, які шанси у ЗНО - 2016.

У напівпорожньому кабінеті холодно – в будівлі на Коцюбинського, 5 досі не увімкнули опалення. У напівтемному коридорі, де чотири місяці тому на стільцях, як заручники, сиділи чиновники, нема ані прикрас, ані портретів відомих діячів культури. Голі стіни зі свіжою фарбою. Біля дверей чатує охоронець.

У липні слідчі Генпрокуратури вилучили (і досі не повернули) техніку, невідомо, в якому стані інформаційна система, що обробляла результати ЗНО, немає ані програмістів, щоб це перевірити, ані звичного доступу до банку завдань для тестів.

В таких умовах працює новий директор Українського центру якості освіти, 44-річний Вадим Карандій.

Він вже працював тут у 2006 – 2014 роках першим заступником директора, і коли Лікарчука "з'їв" Табачник, фактично керував Центром. У 2014 очолив ДП "Інфоресурс", яке є адміністратором єдиної державної бази з питань освіти і облишив цю роботу заради посади керівника Центру.

- Вадим Анатолійович, а ви не боїтеся?

- Комусь цю роботу треба робити... Людей, що знають нашу систему всього 300 в Україні, тому замінити будь-якого працівника доволі важко. Особливо за нинішніх обставин. Восени в мене відбулася розмова з міністром (Сергієм Квітом, - ред.), я взяв час подумати і прийшов сюди 7 жовтня. Посада непроста, я це розумію. В даному випадку я багато, чим ризикую. Потрібно роботу зробити абсолютно коректно, при тому, що сьогодні IT команди в нас немає, старі працівники звільнилися, дехто з них наразі під підозрою. І не треба про це мовчати – нові кандидати очікують на більшу зарплатню, ніж ми можемо запропонувати. Сучасний рівень зарплати в ІТ в два-три рази вищий, ніж у Центрі.

- А скільки ви пропонуєте?

- Начальнику відділу близько 6 тис. грн.

Наступник Лікарчука: я розумію, що багато чим ризикую - фото 2

Фото: expres.ua

"Я НАВІТЬ НЕ ХОЧУ ДУМАТИ, ЩО ЗНО НЕ БУДЕ"

- Ще до звільнення Лікарчук повідомляв, що ЗНО під загрозою зриву, тому що все вилучено, нема доступу до баз даних. Щось з того часу було покращено?

- Сервери не повернули, бо йдуть процесуальні дії. Копії бази даних абітурієнтів і програмне забезпечення, дякую за це слідству, нам повернули.

- А програму, що підраховує результати ЗНО?

- Повернули, але треба розуміти, що цей програмний комплекс ми щороку трохи змінюємо. ЗНО кожного року проходить за іншою формулою, змінюється перелік предметів, методики визначення результатів, тож кожного року відбувалася адаптація програмних продуктів під нововведення

- Тобто програму вдруге писати не треба, але треба її адаптувати…

- Це невідомо. Вся справа у тому, що то був програмний засіб команди програмістів, яка звільнилися. Сьогодні ми проводимо оцінку того, наскільки програмний засіб є працездатним, чи він піддається модернізації та захисту. Наприкінці листопада матимемо висновки про те, що та в якому обсязі треба зробити для відновлення роботи інформаційної системи

- І якщо виявиться, що неможливо нею користуватися, доведеться робити нову. Ви встигнете, якщо в вас навіть спеціалістів з IT нема?

- Доведеться залучати якусь IT компанію, що надає послуги на замовлення. Це дорожче, ніж утримувати свою IT команду, але так склалося. Ми сподіваємося на фінансову допомогу донорів, зокрема тривають перемовини з USAID, які дуже багато зробили для становлення українського ЗНО

- Вам повернули бази абітурієнтів, але не повернули бази завдань. Що плануєте робити?

- Частина завдань, що створювалися до 21 липня, нам поки що недоступна.Частину доведеться написати, але така робота проводилася кожного року. Та й інші тестові завдання є в нас у вигляді окремих картотек, що зберігаються в окремому приміщенні з обмеженим доступом. Тож не все доведеться писати "з нуля".

- Чи може бути таке, що частину завдань взагалі хтось кудись злив?

- Я так не думаю. Це ж усе в процесуальному порядку вилучено. Особливість і в тому, що на сьогодні експерти слідства поки що не знайшли банк тестових завдань. Є припущення, що вони розміщувалися на тих серверах, що не були вилучені. Але у зв'язку з тим, що після вилучення цілісність всієї інформаційної системи Центру було порушено і нема фахівців, які її будували. А дослідити залишки ми не можемо.

- ЗНО-2016 під загрозою зриву?

- В цілому графік на сьогодні дотримується, ситуація контрольована. Найбільш вузьке місце – відновлення інформаційної системи. Необхідно провести аналіз придатності програм, організувати наново програмне забезпечення, тобто побудувати серверну. Фактично серверна є, вона використовувалася як дублююча, але тепер її треба буде запустити в основному режимі роботи замість тієї, що була в Івано-Франківську.

Наступник Лікарчука: я розумію, що багато чим ризикую - фото 3

Фото: volynnews.com

- ГПУ повідомляла, що було підроблено близько сотні тестів. На вашу думку, зміни робили зовні чи у середині?

- Це має встановити слідство. Однозначно я можу сказати, що внутрішня система була недостатньо захищена. Раніше більше уваги приділяли захисту каналів зв'язку від зовнішнього проникнення, серверів від несанкціонованого доступу, а треба було захищати й зсередини.

- Що буде, якщо ЗНО буде зірвано?

- Я не думаю, що це буде. Я не хочу навіть думати, що ЗНО може не відбутися.

ІНОЗЕМНА МОВА НЕ Є ОБОВ'ЯЗКОВОЮ. АЛЕ ВОНА ОБОВ'ЯЗКОВА

- Чим ЗНО-2016 відрізнятиметься від попередніх років?

- Ми відмовляємося від загальнообов'язкового тестування з іноземних мов та багаторівневих тестів. Минулого року тести з української мови і літератури, математики пропонувалися у двох варіантах: базового та поглибленого рівня, але виявилося, що виші орієнтуються в основному на базовий рівень. 

- Який наразі набір обов'язкових тестів для ЗНО? Чи він змінився?

- Для вступу до вишів пропонується набір з 12 предметів, з яких абітурієнт може обрати не більше чотирьох. Для усіх є обов'язковим тест з української мови і літератури. Крім того, для випускників шкіл в цьому році буде обов’язковим і другий тест – історія України чи математика на вибір. Результати з цих предметів зараховуються випускникам шкіл, як Державна підсумкова атестація (ДПА).

- В перелік тих 12 предметів входять іспанська, французька, німецька, англійська та російські мови, фізика, хімія, географія, біологія,та знову ж таки, українська мова та література, історія України та математика. Чим обумовлений саме такий набір? Та чи не вважаєте ви, що або одна мова в цьому переліку зайва, або в іншому разі там ще кримськотатарської не вистачає?

- Цей набір представлений в усіх навчальних планах старшої школи. Колись у цьому переліку були основи економіки, правознавство, і виші пропонують повернути їх до переліку ЗНО. Але в різних школах ці предмети вивчають у різному обсязі, тому обравши їх ми обмежимо в доступі до вищої освіти багатьох випускників.

З питання мови краще вам звернутися до Міністерства, бо це є питанням освітньої політики.

- Які б ви ввели предмети до ЗНО?

- Складно додати. Всі ті, з яких можна створити оптимальні тести, включені. Проводилися дослідження, результати з яких тестів можуть вказати на успішного студента. Виявилося, що української мови та математики достатньо, щоб чітко сказати, успішний чи ні студент.

- Тести з іноземної мови будуть обов'язковими?

- Ні, ЗНО з іноземних мов будуть складати лише ті, кому це потрібно для вступу у виш. Але ДПА з іноземної мови для випускників шкіл цього року буде обов'язковою.

- Тобто, атестат не отримуєш, доки англійську не складеш?

- Так, потрібна іноземна мова. Не обов'язково англійська, можна здавати іспанську, німецьку чи французьку.

- А ви добре знаєте англійську?

- Я жалкую, що свого часу її добре не вивчив. Цього зараз не вистачає.

- Чи передбачене проведення пробного тестування?

- Реєстрація буде в січні. На початку квітня планується саме тестування. Воно проводиться за кошти абітурієнтів, минулого року коштувало близько 90 гривень. Тестування проводиться, щоб абітурієнт міг відчути саму процедуру, навчитися працювати з бланками. Воно не є обов'язковим, і скласти його може будь-який бажаючий.

- Чи будуть цього року якісь преференції для учасників АТО, їхніх дітей, громадян із статусом ВПЛ?

- Треба дивитися умови прийому кожного вишу. Преференція може бути тільки в тому, що замість ЗНО абітурієнт складатиме іспит у виші, хоча це ще треба подивитися, чи є це преференцією. Багато, хто каже, що простіше прийти на ЗНО, ніж складати ВНЗ.

- "ЗНО було б ідеальним якби…" продовжіть фразу.

- ЗНО і є ідеальне. Це ідеальна можливість для того, щоб визначити можливості кожного абітурієнта серед усіх інших абітурієнтів.

- Добре, "Проведення ЗНО було б ідеальне якби…"

- Якби держава більше приділяла уваги.

- Уваги чи грошей?

- Саме уваги. Сьогодні всі проблеми зводяться до грошей, але багато чого може бути вирішено і без грошей, головне, щоб була увага.

- Ну, зараз до ЗНО дуже багато уваги: і ГПУ приділяє увагу, і МВД, і суспільство…

- Бачите, багатьом процесам, щоб не було уваги такої, як зараз, треба було приділяти увагу трошки раніше…. І не епізодично, а весь час.

ЩОБ СКЛАСТИ ЗНО ТРЕБА НЕ ПЕРЕВЧИТИСЯ

- Ви самі пробували скласти ЗНО?

- Я випробував себе в паралельному тесті і зрозумів, що з математики та фізики можу мати непоганий результат.

- Ви за освітою фізик? Яку школу закінчили?

- Так, фізик і математик. Навчався у Чернігівському державному педінституті. А до того закінчував Поліську середню школу № 1. На жаль, після Чорнобильської катастрофи мого рідного містечка вже не існує. Люди його полишили і потихеньку його природа забрала. Заросли хати, з асфальту дерева попроростали. На це важко дивитися, але для того, щоб людині зрозуміти, що значить її діяльність, потрібно періодично таке бачити.

Наступник Лікарчука: я розумію, що багато чим ризикую - фото 4

- Як порадите готуватися до ЗНО? Питаю, бо незабаром батьки почнуть "катувати" дітей підготовкою до тестів, саджати їх за підручники.

- Важливо внутрішньо бути готовим. Бувають випадки, коли дитина знає все добре, але не володіє собою. Треба буде зібратися, щоб вкластися в час.

- Але ж хтось повільніше думає, хтось швидше...

- Наше завдання відібрати кращого. Того, хто може згрупуватися, виконати роботу в досить жорстких умовах. У цьому і полягає конкурс.

- Окрім психологічної підготовки, як готуватися. Чи дає шкільна програма всі знання, які треба буде продемонструвати у ЗНО, чи треба ще щось почитати?

- Зміст тестів ЗНО повністю відповідає вимогам шкільних програм. У підготовці комусь стане у нагоді додаткове вивчення самостійно, для когось репетитори є потужним засобом. Людина, яка думає, володіє певними знаннями з тестами як правило справляється непогано. І що ще важливе – не треба перевантажуватися зайвими знаннями, перевантаження із нервовим напруженням можуть зіграти погану гру.

- Скільки ви б витрачали часу на підготовку?

- Мені було достатньо поза класом чи аудиторією додаткових півтори-дві години занять на день, щоб навчатися відмінно, а декому недостатньо і 5-6 годин. 

- Як ви оцінюєте радянську систему освіти?

- З точки зору викладання природничо-математичних наук я б їй поставив найвищу оцінку. З точки зору гуманітарних – ні. Вивчення мов – мабуть, ні, але з цим і зараз не все гаразд.

- А якість нинішньої освіти в Україні?

- Якщо про середню освіту, суттєвих змін у її якості за останні чверть століття не відбулося. Щодо вищої - на мій погляд якість погіршилася. Це сталося через формальний підхід до процесу навчання, викладачі повинні більше спонукати студентів до самостійного навчання.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme