Зміни на носі: Що врятує від безробіття та хаосу

У 2025-му роботи виконуватимуть більше робочих завдань, ніж люди. І безсумнівно, нам варто до цього підготуватися

Журналіст відділу "Життя"
Зміни на носі: Що врятує від безробіття…

Тривожну інформацію оприлюднили у доповіді "Майбутнє професій", в якій проаналізували 12 галузей промисловості, передає Depo.ua із посиланням на WeForum.org.

Роботи не лише витіснять людей зі звичних робочих місць, але і створять нові. Згідно з результатами дослідження, завдяки новому етапу технічної революції протягом наступних п'яти років може відкритися 58 млн нових вакансій. Цікаво, що в дослідженні вчені не марять далекими перспективами, а натомість звертають увагу на недалеке майбутнє, до якого варто готуватися вже зараз.

Деякі компанії зробили до нього важливі кроки. Так, у 2013 ключові італійські виробники мотоциклів – Ferrari, Maserati, Lamborghini та Dallara – стикнулися з необхідністю скорочення працівників. Втім, компанії об'єдналися, аби навчити своїх співробітників новим професіям. Завдяки підтримці ManpowerGroup - компанії з управління персоналом - люди перекваліфікувались на монтажників вуглецевого волокна, інженерів з аеродинаміки, аналітиків ефективності транспортних засобів та розробників шасі, а також керівників проектів та ІТ-спеціалістів.

Такі кейси - приклад ефективної колаборації, який може вирішити купу проблем. Але поки що подібні приклади трапляються рідко. Тоді як, на думку аналітиків, вже у 2022 у таких сферах як обробка даних, більшість завдань виконуватимуть машини, а не люди. Навіть у сфері аналізу та прийняття рішень машини виконуватимуть понад 28% завдань, тоді як зараз - лише 19%. Натомість ринок потребуватиме спеціалістів із суто людськими навичками. Адже до технічного прогресу додадуться демографічні чинники. Зокрема, потреба старіючого населення розвинутих країн у дозвіллі та медичних послугах.

І тут багато чого залежить від вміння бізнесу балансувати на хвилях змін. Так, за умов вдалої перекваліфікації і зміни освітніх векторів людство чекає значне покращення рівня життя. В іншому випадку - безробіття, дефіцит кадрів на певних позиціях і навіть виробничий хаос.

Наразі можна виділити чотири передумови для реалізації позитивного сценарію.

1. Спільний підхід різних галузей до трансформації ринку праці

Рівень розвитку технологій варіюється залежно від галузі. Зокрема, у сфері охорони здоров'я понад 70% компаній планують залучення у процеси приладів портативної електроніки протягом наступних п'яти років. А от у сфері інфраструктури таких охочих лише 25%. Тож умови і необхідність змін у галузях доволі різні.

Попри це, кожній компанії наразі необхідний чітко прописаний план змін, який врахує, кількість можливих скорочень і водночас потребу в нових кадрах з іншими навичками. Після такого аналізу чимало компаній можуть усвідомити, що їм необхідний італійський сценарій: об'єднатися і перевчити. Адже для кожної окремої компанії такий сценарій може виявитися не по кишені.

2. Бізнесу варто визначитися з концепцією розвитку

У майбутньому збільшиться попит на спеціалістів з технологічного дизайну і програмування. Інший пласт затребуваних навичок складають здебільшого гуманітарні вміння. Це креативність, оригінальність, ініціативність, критичне мислення, вміння переконувати і вести переговори.

Але чимало компаній не враховує перспективи кадрового голоду, натомість концентрується на тому, як проводити скорочення. Та якщо просто усунути від бізнес-процесів людей і передати компанію в руки роботів, на неї чекає занепад. Вихід - це продумана стратегія розвитку, в якій задіяний як людський, так і машинний інтелект. І в цьому плані ключовими фігурами у компаніях можуть стати hr-спеціалісти.

3. Влада країн має застосовувати новітні принципи до розвитку ринку праці

Аби у еру змін залишатися на своєму місці і бути ефективним, за підрахунками експертів, потрібно активно вивчати нові підходи протягом 101 дня. Якщо ж людину скоротять, для перекваліфікації може знадобитися понад два роки. Йомвірно, що 70% скорочених людей знайдуть роботу за межами своєї галузі. Відповідно, держави мають підготувати до цих процесів центри з працевлаштування, забезпечивши людям можливість навчатися. Крім того, шляхом інвестицій і бізнес-програм стимулювати створення нових робочих місць для спеціалістів затребуваних професій.

4. Потрібно створити нові спільні мірила для професійності

Раніше роботодавці орієнтувалися переважно на дипломи. Хоча критики нарікали, що такий підхід надто багато уваги приділяє теоретичному аспекту і нехтує практичний, він таки працював. Наразі ж міняти професію доведеться доволі швидко, а друга вища освіта може стати зайвою розкішшю. Тому необхідно визначити, який набір компетенцій достатній для людини у кожному напрямку роботи. Відповідно - розробити критерії для їх засвоєння.

За даними Міжнародної федерації роботів, кількість машин стрімко збільшується. Так, станом на минулий рік на 10 тис. працівників у Європі припадає 99 машин, а у Азії - 63. Найвищий цей показник у Південній Кореї (631), Сингапурі (488), Німеччині (309) та Японії (303).

В Україні ж сфера лише починає розвиватися. Хоча на ринку вже представлені роботи вітчизняного виробництва - наприклад, на терміналах "Нової пошти" працюють роботизовані вози від компанії "Стандарт-ПАК", а дрони від Drone.ua викорисовуються на понад 2 млн гектарах посівних площ, казати про ризик для робочих місць поки зарано.

Між тим, у держзамовленні на поточний рік частково враховані тенденції майбутнього. Зокрема, у 2018-му збільшили фінансування на підготовку спеціалістів з інформаційних технологій та вчителів. Обидвом професіям прогнозують нормальне майбутнє, адже технологи братимуть участь у створенні роботів, а викладання наразі вважають суто людським навиком, який машина може освоїти лише частково.

А от аграрії, математики і статисти, яких також взялася активно готувати держава, вже у зоні ризику. Якщо ці професії затребувані зараз, в майбутньому фахівцям може знадобитися швидко опановувати нову сферу.

Інше питання в тому, що необхідно перелаштувати не лише список професій-фаворитів, а й підходи до їхнього викладання. Так, на зміну ледь не бездумному поглинанню знань має прийти розвиток інноваційного мислення та комунікативних навичок.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme