Наодинці з коронавірусом: Чи готові українські лікарі до перших пацієнтів з SARS-CoV-2

В Україні зафіксовано перший випадок захворювання на коронавірус SARS-CoV-2 – інфекцію підхопив мешканець Чернівецької області, який подорожував враженими мікроорганізмом країнами

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Наодинці з коронавірусом: Чи готові укра…
фото: shutterstock

 

Втім, паніка щодо інфекції почала ширитися країною за кілька тижнів до першого діагнозу. Українці розкуповували з аптек медичні маски та ймовірно неефективні противірусні препарати. При цьому правильний алгоритм дій при підозрі на коронавірус знають далеко не всі.  

Журналісти Depo.ua пояснюють, чому не варто розмітати з полиць "Арбідол" і що насправді варто зробити, якщо ви вступали у контакт з ймовірно зараженою людиною.

Як українці готуються до епідемії

Жителі України готуються до приходу коронавірусу методами, які наразі не мають доведеної ефективності.Так, в одній з київських аптек журналісту Depo.ua розповіли, що відвідувачі масово питають "Арбідол" та "Рибавірин" – противирусні препарати. До того ж, з аптечних полиць змели медичні маски та респіратори.

Cкріншот з Telegram-каналу.

Найбільшим попитом користується саме "Арбідол", причому – російський (коштує від 300 до 500 грн). В аптеці його тепер можна купити, зробивши індивідуальне замовлення. Цей препарат – радянська спадщина з 70-х, яку в СРСР рекомендували вживати від грипу та застуди. Український аналог виробляється під торговою маркою "Імустат" фармкомпанією "Дарниця". Продаються по 10 таблеток (50 або 100 мг) в упаковці (вартість 70-100 грн).

Втім, такий попит зовсім не виправданий. "Арбідол" не має доведеної ефективності і безпеки за міжнародними стандартами якості.  Відповідно, ані у ВООЗ, ані у центрі по контролю і профілактиці захворювань США "Арбідол" у рекомендації з лікування грипу не включили.

Цікаво, що при всьому цьому препарат на Росії включений в список життєво необхідних і найважливіших лікарських засобів.

                     Чому саме "Арбідол"?

Справа у тому, що 18 лютого китайське міністерство охорони здоров’я оприлюднило шосту попередню версію нацпрограми з діагностики та лікування коронавірусу COVID-2019. У ній і вказаний вище зазначений "арбідол", а крім нього –  хлорохінфосфат (в Україні не продається) і рибавірин (противірусний препарат, що застосовували при лікуванні хворих під час спалаху SARS) у комбінації з інтерфероном(білкова молекула, яка забезпечує противірусний імунітет) або лопінавіром / ритонавіром (комбінований противірусний препарат, який у тому числі використовується для лікування інфекції, викликаної вірусом ВІЛ).

Втім, схоже, що у Китаї зараз тестують усі можливі комбінації противірусних засобів – наразі у лікуванні випробовують близько 30 препаратів. І навіть там зазначають: "Арбідол" на даний момент внесений в рекомендації як ліки, які теоретично можуть показати ефективність. Дієвість препарату не доведена і її ще належить з’ясувати.

Український попит на арбідоли-рибавірини штучно утворився завдяки розгону новини про тестування у медіа.  У масово поширюваних на фесбучеках заголовках публікацій на кшталт "Арбідол визнали ліками від коронавірусу" не згадується про не доведену ефективність і теоретично ймовірну користь від препарату при лікуванні коронавірусу. Саме теоретично ймовірну і аж ніяк не доведену. Ця інформація частіше за все знаходиться у "тілі" новини – на ній не акцентують уваги, при цьому чимало читачів не ідуть далі заголовку і купують ліки від коронавірусу, який досі не зафіксували в Україні. 


Олії у вогонь додала і компанія-виробник "арбідолу" на Росії, яка  ситуацією скористалася. Тепер же Федеральна антимонопольна служба (ФАС) порушила справу проти фармацевтичної компанії "Отісіфарм" через рекламу на радіо, в якій стверджувалося, що препарат "Арбідол" "активний навіть проти коронавірусу".

Чи готові українські медики лікувати коронавірус

На сайті МОЗ зазначається, що підготовку пацієнта до діагностики має забезпечити лікар. Усі лікарі, за даними міністерства, отримали настанови та рекомендації ВООЗ щодо ведення пацієнтів з підозрою на нову коронавірусну інфекцію. Заклади охорони здоров’я отримали методичні рекомендації щодо забору зразків та транспортування їх до лабораторії.

Тим часом, ознайомлення із цими рекомендаціями, схоже, у міністерстві зовсім не контролюють. Так, на запитання  журналістів Depo.ua один із сімейних лікарів у місті Київ зі здивуванням запитав, чи є взагалі в Україні наявні тест-системи для виявлення нового коронавірусу (Так, розраховані на обстеження 960 осіб, – ред.),  але зазначив, що у будь-якому випадку при погіршенні самопочуття потрібно звертатися до фахівця.

За його словами, МОЗ дійсно розповсюдило інформацію – на пошту лікарі отримали номери наказів щодо короновірусу, алгоритм дій, тощо. Але, за словами лікаря, " поки такої ситуації у країні немає, я не вдавався у деталі".

"Нас просто зібрали, сказали, що якщо висока температура, під 39 – потрібно йти до пацієнта додому. Нам одягати захисні маски при цьому. Людині основне -  збивати температуру і пити багато рідини, як при будь-якій вірусній інфекції. Якщо людина у стані сама прийти, нехай приходить. Якщо 39 температура – щоб не приходив у поліклініку і не розносив інфекцію", – каже співрозмовник Depo.ua.

Ми також звернулися за консультацією в одну з провідних приватних лікарень у Києві, буцімто хочемо записатися на прийом до лікаря із симптомами ГРВІ/грипу (які дуже схожі на симптоми коронавірусу), втім, є нюанс: нещодавно повернулися з Китаю, де "гуляє" коронавірус. 

У лікарні відповіли, що у разі, якщо ми не впевнені, чи не вірусна це інфекція, нам бажано викликати лікаря додому.  На запитання, чи є у лікарні спеціалізовані бригади для таких випадків, оператор пообіцяв уточнити інформацію і зв’язатися з нами максимум через годину.

Ані за годину, ані за дві нам не передзвонили. Можна було припустити, що ця приватна кліника, одна з найпоширеніших в місті, оперативно реагувати на подібні випадки не готова. А пацієнта, який потенційно може бути зараженим коронавірусом, від якого є летальні випадки, кинули напризволяще. У такому випадку людині може не залишатися нічого іншого, як їхати до лікарні самотужки – ймовірно розносячи інфекцію у місті.

Зрештою, дзвінка ми таки дочекалися, проте аж надвечір, і з питанням, чи наша проблема все ще актуальна.

На заперечну відповідь у лікарні повідомили, що вони у будь-якому разі не змогли б допомогти: у них немає спеціалізованого обладнання. Також представник лікарні зазначив, що у нашому випадку варто звертатися до Олександрівської лікарні, де є інфекційне відділення. Він додав, що це єдина клініка у Києві, де є тест-система на коронавірус. 

 

Як мають діяти лікарі при виявленні ймовірно зараженого коронавірусом пацієнта

Згідно з розповсюдженими по медичних працівниках інструкціями, алгоритм дій лікарів при зверненні ймовірно зараженого пацієнта має виглядати наступним чином:
Ви звертаєтеся до фахівця із симптомами гострої респіраторної інфекції. Лікар вас обстежує і визначає ймовірність наявності у вас 2019-nCoV за наступними критеріями. 


Якщо ви звернулися із тяжким перебігом ГРВІ, а протягом 14 днів до появи перших симптомів мандрували до Китаю, то у вас можуть запідозрити зараження новим коронавірусом. Це за відсутності іншої етіології, яка пояснює ваш випадок.

Якщо ви маєте симптоми ГРВІ, а до цього мали контакт із людиною, у якої підтвердили зараження чи його можна припустити, або ж якщо ви перебували у медичній установі із зараженими або ймовірно зараженими новим штаммом людьми.

В обох випадках для вас викликають визначену бригаду швидкої допомоги та госпіталізують у визначений МОЗ заклад охорони здоров'я.

Там вас лікують за тими ж протоколами, що і стандартне ГРВІ, з дотриманням заходів щодо інфекційного контролю, паралельно повідомляючи лабораторний центр МОЗ та спостерігаючи за вашим станом. Також, першочергово, вас тестують на грипи А та В швидкими тестами. Якщо вони не підтверджуються, у вас забирають аналізи, які відправляють для підтвердження діагнозу до регіональної вірусологічної лабораторії.

У випадку із пацієнтами, які точно контактували із зараженими коронавірусом особами або ж перебували у місті Ухань (Китай, провінція Хубей, епіцентр зараження, - ред),  аналізи прямують одразу до вірусологічної референс-лабораторії ДУ "ЦГЗ МОЗУ". В усіх інших випадках спочатку виключають наявність інших вірусних захворювань і за наявності негативних результатів, відправляють у ту ж референс-лабораторію. Кінцева точка зразків – лабораторія ВООЗ.

Рекомендації населенню виглядають наступним чином:

Як діагностуватимуть коронавірус в українців

Всупереч поширеній думці, тест-системи для виявлення коронавірусу в Україні є. Втім, вільно розповсюджуватися по лікарнях країни – ані державних, ані приватних, вони не будуть.

Усі тест-системи нині знаходяться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України і для дослідження усіх підозрілих випадків зразки будуть направлятися саме туди. Дослідження на підтвердження коронавірусу у кожному окремому випадку триватиме близько 5-7 годин.

Брати аналізи в усіх прибулих з країн із випадками зараження новим коронавірусом не будуть. На сайті МОЗ зазначають, що тест-системи задіюватимуть лише "у випадках, що відповідають епідеміологічному і клінічному визначенню хвороби, зазначених в рекомендаціях ВООЗ", а купити тести на коронавірус для самостійного користування неможливо.

Тим не менш, інформація про те, як саме визначатиметься потреба у проведенні аналізу на коронавірус, хто прийматиме рішення про "відповідність" визначення хвороби і що робити людині, яка ймовірно могла контактувати із зараженими – на сайті МОЗ не зазначають, обмежуючись загальними рекомендаціями з профілактики від ВООЗ та повідомленнями щодо ніби-то контрольованої ситуації, в тому числі про своєчасне інформування фахівців.

Профілатика коронавірусу. Рекомендації

Стандартні рекомендації ВООЗ для широкої громадськості щодо зменшення впливу та передавання цілої низки хвороб передбачають гігієну рук та практику безпечного харчування:

  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;

  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;

  • уникайте близького контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

  • якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте його про свої попередні подорожі;

  • у разі відвідування базарів у районах, де зараз фіксують випадки появи нового коронавірусу, уникайте безпосереднього незахищеного контакту з живими тваринами та поверхнями, що контактують із тваринами;

  • уникайте споживання сирих тваринних продуктів і страв без належної термообробки, обережно поводьтеся із сирими м’ясом, молоком чи органами тварин, щоб уникнути перехресного забруднення.

Станом на 3 березня 2020 року у світі зареєстровано 91318 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них  3120 - летальні. Одужало вже 48264 осіб. Вірус лютує у 77 країнах. 

Для нового коронавірусу поки ще не розробили вакцину. При цьому фахівці говорять, що смертність від SARS-CoV-2 наразі не перевищує рівень звичайного сезонного грипу.

Читайте також: Якщо ви запідозрили у себе коронавірус: Як діяти

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme